Deprem Öncesi Sıra Dışı Olaylar

Deprem öncesi sıra dışı olaylar, deprem belirtileri ve bilimsel açıklamalar

Deprem Öncesi Sıra Dışı Olaylar

Deprem öncesi sıra dışı olaylar , deprem belirtileri ve bilimsel açıklamalar.

17 Ağustos 1999 Marmara 'da gerçekleşen 7.4 büyüklüğündeki depremin yıkıcı ve acı sonuçları sonrasında 20 yıl içerisinde farklı büyüklükteki depremleri yaşadık ve olası büyük depremi endişe ile beklemeye devam ediyoruz.

Yakın zaman önce yaşanan 5.8 büyüklüğündeki Silivri depreminin ardından gözlemlediğimiz aksaklıklar üzerinden önlem almaya yöneldik. Telefonlarla arama yapamadık , GSM şirketlerini eleştirdik ve iletişim kurabileceğimiz alternatif yollar aradık, hasar gören binalarda kalmak veya çalışmak istemedik doğal olarak. Deprem çantalarımızı hazırladık deprem anında yapacaklarımızı tekrar gözden geçirdik. Ancak hala tedirginiz. 

Gerekli tüm önlemlerimizi alsak da bir şeyler eksik gibi , binaların sağlamlığından emin olmamak toplanma alanlarının yetersizliği gibi soru işaretleri devam ederken , Devlet yetkililerinin depremle ilgili hazırlıklarını bekliyor, deprem uzmanlarının açıklamalarını dikkatle takip ediyoruz. ve yine her seferinde ülkemizin yaşadığı ağır tecrübe olan 17 Ağustos 1999 Marmara depremini hatırlıyoruz.

17 Ağustos 1999 yılından günümüze kadar geçen 20 yıl içinde depremle ilgili yapılan çalışmaları inceledik ve hayat kurtarıcı bilgiler içeren ve insanlığa armağan edilmiş cevher niteliğindeki çalışmayı bilenlere hatırlatmak bilmeyenlerle paylaşmak istedik. 17 Ağustos Marmara depreminin ilk işaretlerinin Japon ve Türk bilim insanlarının ortak çalışmasında sıradışı olaylarla gözlemlendiği belirtilmiştir. Osaka Üniversitesi yer ve uzay bilimleri öğretim üyesi profesör Doktor Motoji Ikeya ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Doktor Ülkü Ulusoy 'un deprem tanıkları arasında gerçekleştirdiği anket sonucu 450 tanıktan deprem öncesi belirtileri ilişkin 1026 sıradışı olay derlendi. Prof. Dr. Ülkü Ulusoy ve Profesör Dr Ikeya'nın deprem habercisi olaylar ve bilimsel yorumlar adını taşıyan ve bu alanda Türkiye'de ilk çalışmayı oluşturan araştırma Kültür Bakanlığı tarafından yayınlanmıştır.

Çin Sismoloji Dairesi Ağustos 1971'den itibaren sıradışı hayvan davranışları hakkındaki gözlemlerini derlemeye başlamıştır ve tam 4 yıl sonra 4 Şubat 1975 yılında Jeofiziksel ölçümlere göre 7.3 büyüklüğündeki Haicheng depremini önceden tahmin etmiş, depremden saatler önce şehri boşaltarak yüz bin kişinin hayatını kurtarmıştır.

Deprem Habercisi Olaylar ve Bilimsel Yorumlar Hayvanlar ve deprem arasındaki ilişki hayvanların elektromagnetik dalgaları soğurma etkisi olarak açıklanmakta. Kayaçtaki küçük kristal tanelerinin kırılması sırasında oluşabilen, yüksek frekanslı keskin ve dar sismik elektromagnetik pulslara, daha çok küçük hayvanlar duyarlı iken, basıncın arttığı daha iri kayaçların kırıldığı ve daha ileri aşamada oluşabilen düşük frekanslı geniş elektromagnetik pulslara büyük hayvanlar ve insanlar daha duyarlı olabiliyor.

İNSANLAR

Deprem öncesi İnsanlarda, sıkıntı hissi, sinirlilik, uyuma güçlüğü, beyinde elektirk akımı hissine benzer baş ağrısı, kollarda elektrik akımı hissi, kalp rahatsızlığı, dizlerde romatizmal ağrı şikayetleri, korkulu rüyalar, hava sıcaklığının değerinden çok daha fazla hissedilmesi, nedensiz sürekli esneme, sürekli uyuma isteği, mide bulantısı, göz seğirmesi baş dönmesi, ishal, burun kanaması, uykudan nedensiz ve aniden uyanma gibi etkiler yer almakta.

HAYVANLAR

Deprem öncesi , Köpek , Kedi , At , İnek ve Koyunlarda sıra dışı davranışlar.

Deprem öncesi , Muhabbet kuşu , Martı , Kargalarda sıra dışı davranışlar.

Deprem öncesi , Balıklar , Karagöz balığı , deniz anası , deniz yıldızı , deniz kestanesi , yunuslarda sıra dışı davranışlar.

Deprem öncesi , Böcekler , Sivrisinek , Çekirge , Karıncalarda sıra dışı davranışlar.

Deprem öncesi , Kurbağa , Kertenkele , Yılan , Kaplumbağalarda sıra dışı davranışlar.

BİTKİLER

Deprem öncesi , Begonya , Rus Üzümü , Yosun , Erguvan Ağacı , Yaprak Güzeli , Paşa Kılıcı , Çam Ağaçlarında sıra dışı tepkiler.

DOĞA

Deprem Öncesi Gökyüzü , Hava durumu , Bulutlar , Güneş , Ay , Yıldızlarda sıra dışı durumlar ve Gökyüzünde sıra dışı Işımalar gözlemlenmiştir.

Deprem Öncesi Sıra Dışı Olayların ayrıntılarına https://youtu.be/xpAxY2b4NBU adresinden ulaşabilirsiniz.

GazeteNeHaber

HABERE AİT VIDEOSEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ÇOK OKUNAN HABERLER

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Eğitimini aldığınız sektörde mi çalışıyorsunuz?

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 19.11.2019 Günlük Yorumu

yukarı çık