Beypazarı
target english

2020 Yılı Ekim Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri Açıklandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
2020 Yılı Ekim Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri Açıklandı
Abone ol
2020 yılı Ekim ayında ihracatımız geçen yıla göre yüzde 5,6 artış ile 17 milyar 333 milyon dolar olarak gerçekleşerek, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat değerine ulaştı.

2020 yılı Ekim ayında ihracatımız geçen yıla göre yüzde 5,6 artış ile 17 milyar 333 milyon dolar olarak gerçekleşerek, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat değerine ulaştı.

GTS’ye göre Ekim ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 oranında arttı, ithalatımız ise yüzde 8,5 oranında arttı.

2020 yılı Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre;

  • İhracat, yüzde 5,6 artarak 17 milyar 333 milyon dolar,
  • İthalat, yüzde 8,5 artarak 19 milyar 729 milyon dolar,
  • Dış ticaret hacmi, yüzde 7,2 artarak 37 milyar 62 milyon dolar olarak gerçekleşti

İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 87,9 oldu.

GTS’ye göre ihracatımız Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,6 oranında artarak 17 milyar 333 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.  Aynı ayda ithalatımız ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artışla 19 milyar 729 milyon dolar oldu.
 
Ekim ayında dış ticaret hacmimiz bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 artarak 37 milyar 62 milyon dolar olmuş, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 87,9 olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında Ekim ayı ihracatın ithalatı karşılama oranının en yüksek olduğu ay olarak kaydedildi.

GTS’YE GÖRE EKİM AYINDA ALTIN HARİÇ İTHALATIMIZ yüzde 5,7 ORANINDA ARTIŞLA 17 MİLYAR 718 MİLYON DOLAR.  ALTIN HARİÇ KARŞILAMA ORANI İSE yüzde 95,3 OLDU

İşlenmemiş veya yarı işlenmiş altın ithalatı hariç tutulduğunda, Ekim ayı ithalatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında arttığı görülmektedir. Bununla birlikte,  işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç olarak bakıldığında Ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 95,3 gibi oldukça yüksek bir seviyeye çıktığı anlaşılmaktadır. Altın hariç tutulduğunda, Ocak-Ekim döneminde, ithalatın yüzde 5,1 düşerek 155 milyar 403 milyon dolar olarak gerçekleştiği ve bu dönem için ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 85,7 düzeyine yükseldiği gözlemlendi.
 
Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin,  hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığı görüldü.
 
Haziran ayında başlayan bu olumlu trendin Ekim ayında hızlanarak daha da belirgin hale geldiği anlaşılmaktadır. Nitekim Covid-19 salgınının uluslararası ticarette yarattığı daralma sonucu Nisan ayında 8 milyar 972 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatımız,  Ekim ayında 17 milyar 333 milyon dolara yükselmiştir. Bu değer ile tüm yılların en yüksek ihracat değeri gerçekleşti.
 
EKİM AYINDA EN FAZLA İHRACATI GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FASIL “MOTORLU KARA TAŞITLARI” OLDU

“Motorlu Kara Taşıtları” faslında ihracatımız Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artışla, 2 milyar 547 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ekim ayında en fazla ihracat yaptığımız diğer fasıllar ise sırasıyla yüzde 5,2 artışla “Kazanlar ve Makinalar” (1 milyar 681 milyon dolar) ve yüzde 15,6 artışla “Örme giyim eşyası ve aksesuarı” (979 milyon dolar) oldu.

Pandemi sonrası otomotiv, hazır giyim ve tekstil gibi ana ihraç sektörlerimizdeki ihracat artış trendi Eylül ayı ile kıyaslandığında Ekim ayında da devam etti.
 
Diğer taraftan, normalleşme sürecinin etkisiyle, Eylül ayına kıyasla Ekim ayında ihracatı önemli ölçüde artış gösteren fasıllar göze çarpmaktadır. Buna göre Ekim ayında bir önceki aya göre Elektrikli makine ve cihazlar faslı ihracatı yüzde 6,8, Kıymetli Taşlar faslı ihracatı yüzde 87,4 ve Demir ve çelik faslı ihracatı yüzde 12,5 oranında arttı.

EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE ALMANYA

Ekim ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya (1 milyar 620 milyon dolar), İngiltere (1 milyar 495 milyon dolar) ve Irak (966 milyon dolar) olurken ithalatta ise ilk üç sırayı Almanya (2 milyar 257 milyon dolar), Çin (1 milyar 919 milyon dolar) ve Rusya (1 milyar 330 milyon dolar) almıştır. Ekim ayında ihracatçılarımız 208 farklı ihracat pazarına ulaşmayı başardı. 
 
Covid-19 süreci sonrasında görülen normalleşme süreçlerinin ikili ticaretimize olumlu yansımasının Ekim ayında da devam ettiği anlaşılmaktadır. Başta AB ülkeleri olmak üzere ana ihracat pazarlarımızdaki normalleşme ile beraber, bu pazarlara ihracatımızın da toparlanma içine sürecine girdiği görüldü.
 
Nitekim bir önceki aya göre önemli pazarlarımızdan Almanya’ya yüzde 6,8, İngiltere’ye yüzde 30,9, Irak’a yüzde 21, ABD’ye yüzde 1,7 İtalya’ya yüzde 13,1, Fransa’ya yüzde 6,1, İspanya’ya yüzde 5,3, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yüzde 40 ve Rusya’ya yüzde 15,6 oranlarında ihracat artışı kaydedildi.
 
EN BÜYÜK İLK 3 İHRACAT PAZARIMIZ TOPLAM İHRACATIMIZIN yüzde 23,5’İNİ OLUŞTURDU

Ekim ayında GTS’ye göre en fazla ihracat yaptığımız ilk üç olan Almanya, İngiltere ve Irak’a yönelik ihracatımız toplam aylık ihracatımızın yüzde 23,5’ini oluştururken, en fazla ithalat yaptığımız ilk üç ülke olan Almanya, Çin ve Rusya Federasyonunun aylık ithalatımızdan aldığı pay ise yüzde 27,9 olarak gerçekleşti.
 
Buna ilaveten Sayın Bakanımızın işaret ettikleri “Ticarette Yeni Yol Haritası” çerçevesinde 2020 yılı Ekim ayında potansiyel pazarlarımızdan Çin’e ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre  yüzde 21,6 artmış, Rusya’ya ihracatımız ise yüzde 11,5 oranında artış gösterdi.
 
Geçen yılın aynı ayına göre 2020 yılı Ekim ayında görülen Güney Kore’ye yüzde 50,8’lik ve İsviçre’ye yüzde 95,2’lik ihracat artışları ise dikkat çekti.
 
Ekim ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapmış olduğumuz ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 artışla 7 milyar 226 milyon dolar olurken söz konusu ülkelere yapmış olduğumuz ihracat toplam ihracatımızın yüzde 41,7’sini oluşturdu.

Ekim ayı verileri için tıklayınız 


Bakan Gül: Ek hizmet binasında faaliyet gösteren mahkemeleri yarından itibaren Bölge Adliye binasına naklediyoruzÖnceki Haber

Bakan Gül: Ek hizmet binasında faaliyet...

Ticaret Bakanı Pekcan, ekim ayı dış ticaret rakamlarını açıkladıSonraki Haber

Ticaret Bakanı Pekcan, ekim ayı dış tica...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar