Beypazarı
target english

2020 Yılı Eylül Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri Açıklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2020 Yılı Eylül Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri Açıklandı
Abone ol
Ticaret Bakanlığı 2020 Yılı Eylül Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verilerini Açıkladı

Ticaret Bakanlığı 2020 Yılı Eylül Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verilerini Açıkladı

Ticaret Bakanlığı'nınaçıkladığı 2020 Yılı Eylül Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri şu şekilde: 

GTS’ye göre ihracatımız Eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,8 oranında artarak 16 milyar 13 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

2020 yılı Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre;

 • İhracat, yüzde 4,8 artarak 16 milyar 13 milyon dolar,
 • İthalat, yüzde 23,3 artarak 20 milyar 892 milyon dolar,
 • Dış ticaret hacmi, yüzde 14,6 artarak 36 milyar 905 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 76,6 olmuştur.

GTS’ye göre ihracatımız Eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,8 oranında artarak 16 milyar 13 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.  Aynı ayda ithalatımız ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,3 artışla 20 milyar 892 milyon dolar olmuştur.
Eylül ayında dış ticaret hacmimiz bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde14,6 artarak 36 milyar 905 milyon dolar olmuş, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 76,6 olarak gerçekleşmiştir.

GTS’YE GÖRE EYLÜL AYINDA ALTIN HARİÇ İHRACATIMIZ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE yüzde5,9 ORANINDA ARTTI, ALTIN HARİÇ İTHALATIMIZ İSE yüzde9,1 ORANINDA ARTTI


Altın ticareti hariç tutulduğunda, 2020 yılı Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre;

 • İhracat, yüzde 5,9 artarak 15 milyar 908 milyon dolar,
 • İthalat, yüzde 9,1 artarak 17 milyar 508 milyon dolar,
 • Dış ticaret hacmi, yüzde 7,6 artarak 33 milyar 416 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 90,9 olmuştur.

İşlenmemiş veya yarı işlenmiş altın ithalatı hariç tutulduğunda, Eylül ayı ithalatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 oranında arttığı görülmektedir. Bununla birlikte,  işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç olarak bakıldığında Eylül ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90,9 gibi oldukça yüksek bir seviyeye çıktığı anlaşılmaktadır.  
 
Altın ticareti hariç tutulduğunda, Ocak-Eylül döneminde, ithalatın yüzde 6,3 düşerek 137 milyar 738 milyon dolar olarak gerçekleştiği ve bu dönem için ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 84,4 düzeyine yükseldiği gözlemlenmektedir.
 
Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin,  hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığı görülmektedir.
 
Haziran ayında başlayan bu olumlu trendin Eylül ayında hızlanarak daha da belirgin hale geldiği anlaşılmaktadır. Nitekim Covid-19 salgınının uluslararası ticarette yarattığı daralma sonucu Nisan ayında 8 milyar 973 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatımız,  Eylül ayında 16 milyar 13 milyon dolara yükselmiştir. Bu değer ile tüm yılların en yüksek Eylül ayı ihracat değeri gerçekleşmiş, aynı zamanda 2020 yılının da en yüksek aylık ihracat değerine ulaşılmıştır.

EYLÜL AYINDA EN FAZLA İHRACATI GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FASIL “MOTORLU KARA TAŞITLARI” OLDU
 
“Motorlu Kara Taşıtları” faslında ihracatımız Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde1,1 azalışla, bir önceki aya göre ise yüzde 80,5 artışla 2 milyar 249 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Eylül ayında en fazla ihracat yaptığımız diğer fasıllar ise sırasıyla yüzde5 artışla “Kazanlar ve Makinalar” (1 milyar 587 milyon dolar) ve yüzde16,4 artışla “Örme giyim eşyası ve aksesuarı” (922 milyon dolar) olmuştur.
 
Pandemi sonrası otomotiv, hazır giyim ve tekstil gibi ana ihraç sektörlerimizdeki ihracat artış trendi Ağustos ayı ile kıyaslandığında Eylül ayında da devam etmektedir.
 
Diğer taraftan, normalleşme sürecinin etkisiyle, Ağustos ayına kıyasla Eylül ayında ihracatı önemli ölçüde artış gösteren fasıllar göze çarpmaktadır. Buna göre Eylül ayında bir önceki aya göre Gemiler ve suda yüzen taşıtlar ve araçlar faslı ihracatı yüzde181, Canlı hayvanlar faslı ihracatı yüzde90,4, Yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler faslı ihracatı yüzde81,8 oranında artmıştır.
 
EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE ALMANYA
 
Eylül ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya (1 milyar 517 milyon dolar), İngiltere (1 milyar 143 milyon dolar) ve ABD (947 milyon dolar) olurken ithalatta ise ilk üç sırayı Çin (2 milyar 161 milyon dolar), Almanya (2 milyar 72 milyon dolar) ve Rusya (1 milyar 605 milyon dolar) almıştır. Eylül ayında ihracatçılarımız 207 farklı ihracat pazarına ulaşmayı başarmıştır. 
 
Covid-19 süreci sonrasında görülen normalleşme süreçlerinin ikili ticaretimize olumlu yansımasının Eylül ayında da devam ettiği anlaşılmaktadır. Başta AB ülkeleri olmak üzere ana ihracat pazarlarımızdaki normalleşme ile beraber, bu pazarlara ihracatımızın da toparlanma içine sürecine girdiği görülmektedir.
 
Nitekim bir önceki aya göre önemli pazarlarımızdan Almanya’ya yüzde25,3, İngiltere’ye yüzde15,5, ABD’ye yüzde28, İtalya’ya yüzde61,7, Irak’a yüzde24,7, Fransa’ya yüzde 46,8, İspanya’ya yüzde20,2, Polonya’ya yüzde55,3 ve Rusya’ya yüzde26,3 oranlarında ihracat artışı kaydedilmiştir.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Eylül Ayı İhracat Rakamlarını AçıkladıÖnceki Haber

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Eylül Ayı İ...

Bakan Selçuk: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na Periyodik Pay Olarak 186,8 Milyon TL Kaynak AktardıkSonraki Haber

Bakan Selçuk: Sosyal Yardımlaşma ve Daya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar