Beypazarı

2020 Yılı Haziran Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri Açıklandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
2020 Yılı Haziran Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri Açıklandı
Abone ol
GTS’ye göre ihracat Haziran ayında, bir önceki aya göre yüzde 35,13 artarken, geçen yılın aynı ayına kıyasla da % 15,77 oranında artarak 13 milyar 469 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

GTS’ye göre ihracat Haziran ayında, bir önceki aya göre yüzde 35,13 artarken, geçen yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 15,77 oranında artarak 13 milyar 469 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz etkilerinin,  hem ülkemizin hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başladığı görülmektedir. Nitekim Mayıs ayından itibaren yukarı yönlü toparlanma sinyali veren ihracatımızın Haziran ayında artışa geçtiği görülmektedir.
 
Ayrıca, Haziran ayında ihracatımızda görülen toparlanma sürecine Bakanlığımızca başlatılan, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuar organizasyonları ve destekleri gibi dijital ekonomi politikaları ve alternatif ulaşım güzergâh ve taşıma yöntemleri gibi lojistik politikalarıyla yoğun ve etkin biçimde katkı sağlaması ile ileriye dönük pozitif sinyaller verildiğini söylemek mümkündür. İhracatta yakalanan bu artış trendinin devam ettirilmesi adına ihracat odaklı politikaların geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması yönünde adımlar atılacaktır.
 
Diğer taraftan, Haziran ayında ithalatımız da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,24 artarak 16 milyar 305 milyon dolar olarak kaydedilmiştir.
 
DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ HAZİRAN AYINDA 2,8 MİLYAR DOLARA GERİLERKEN İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI yüzde 82,6’YA YÜKSELDİ.
 
Haziran ayında dış ticaret açığımız bir önceki yılın aynı ayında göre yüzde 17,3 oranında gerileyip 2 milyar 836 milyon dolar olurken, dış ticaret hacmimiz ise yüzde 11,52 artarak 29 milyar 774 milyon dolar olmuştur.
 
2020 yılı Mayıs ayında yüzde 74,5, geçen yılın Mayıs ayında ise yüzde 77,2 olan ihracatın ithalatı karşılama oranın Haziran ayında yüzde 82,6’ya yükselmiştir. İşlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç olarak bakıldığında ise Haziran ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 92,8 seviyesine ulaşmıştır. Bu rakam Ocak-Haziran döneminde ise yüzde 75,9 olarak gerçekleşmiştir.
 
HAZİRAN AYINDA EN FAZLA İHRACATI GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FASIL “MOTORLU KARA TAŞITLARI” OLDU
 
“Motorlu Kara Taşıtları” faslında ihracatımız Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde10,19 azalışla 1 milyar 719 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Haziran ayında en fazla ihracat yaptığımız diğer fasıllar ise sırasıyla yüzde14,89 artışla “Kazanlar ve Makinalar” (1 milyar 293 milyon dolar) ve yüzde13,28 artışla “Demir ve Çelik” (774 milyon dolar) olmuştur.
 
Diğer taraftan, normalleşme sürecinin etkisiyle, Mayıs ayına kıyasla Haziran ayında ihracatı önemli ölçüde artış gösteren fasıllar göze çarpmaktadır. Buna göre Haziran ayında bir önceki aya göre Motorlu Kara Taşıtları faslı ihracatı yüzde69,9, Yenilen Meyveler ve Sert Kabuklu Meyveler faslı ihracatı yüzde52,3, Mobilyalar faslı ihracatı yüzde48,4,  Kazanlar ve Makinalar faslı ihracatı yüzde 41,4, Demir ve Çelik faslı ihracatı yüzde37,9 ve Elektrikli Makine ve Cihazlar ihracatı yüzde31,6 oranında artmıştır.
 
EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE ALMANYA
 
Haziran ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya, İngiltere ve ABD olurken ithalatta ise ilk üç sırayı Çin, Almanya ve Rusya almıştır. Haziran ayında ihracatçılarımız 207 farklı ihracat pazarına ulaşmayı başarmıştır.  
 
Covid-19 süreci sebebiyle düşüşe geçen ihracatımızın normalleşme sonrası gösterdiği gelişim ile ortaya çıkan fırsatların ikili ticaretimize yansımasının etkileri Haziran ayında görülmektedir. Nitekim bir önceki aya göre önemli pazarlarımızdan İngiltere’ye yüzde 80,82, Almanya’ya yüzde40,6, İtalya’ya yüzde55,3, Hollanda’ya yüzde20,7, Irak’a yüzde16,3 ve Belçika’ya yüzde13,2 oranlarında ihracat artışı kaydedilmiştir.
 
EN BÜYÜK İLK 3 İHRACAT PAZARIMIZ TOPLAM İHRACATIMIZIN yüzde23,0’ÜNÜ OLUŞTURDU
 
Haziran ayında GTS’ye göre en fazla ihracat yaptığımız ilk üç olan Almanya, İngiltere ve ABD’ye yönelik ihracatımız toplam aylık ihracatımızın yüzde 23’ünü oluştururken, en fazla ithalat yaptığımız ilk üç ülke olan Çin, Almanya ve Rusya Federasyonunun aylık ithalatımızdan aldığı pay ise yüzde 28,5 olarak gerçekleşmiştir.

Buna ilaveten Sayın Bakanımızın işaret ettikleri “Ticarette Yeni Yol Haritası” çerçevesinde 2020 yılı Haziran ayında potansiyel pazarlarımızdan Çin’e ihracatımız yüzde19,59, Rusya’ya ihracatımız ise yüzde34,02 oranında artış göstermiştir.
 
Haziran ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapmış olduğumuz ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,85 artışla 6 milyar 531 milyon dolar olurken söz konusu ülkelere yapmış olduğumuz ihracat toplam ihracatımızın yüzde48,5’ini oluşturmuştur.
 
Geçen yılın aynı ayına göre 2020 yılı Haziran ayında görülen İngiltere’ye yüzde42,9’luk, Belçika’ya yüzde38,3’lük, İsveç’e yüzde15,9’luk, Almanya’ya yüzde12,5’lik ve Yunanistan’a yüzde7,4’lük ihracat artışları ise dikkat çekmiştir.
 
DIŞ TİCARETTE EN ÇOK KULLANILAN TAŞIMA ŞEKLİ DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞI OLDU
 
2020 yılı Haziran ayında gerçekleştirilen ihracatın taşıma şekillerine bakıldığında en çok ihracat “Deniz Yolu” (7 milyar 971 milyon dolar) ile yapılırken, bu taşıma şeklini sırasıyla “Kara Yolu” (4 milyar 242 milyon dolar) ve “Hava Yolu” ulaşımı (1 milyar 104 milyon dolar) izlemiştir.
 
İthalatın taşıma şekillerine bakıldığında ise, en çok ithalat “Deniz Yolu” (9 milyar 145 milyon dolar) ile yapılırken, bu taşıma şeklini sırasıyla “Hava Yolu” ulaşımı (3 milyar 539 milyon dolar) ve “Kara Yolu” (2 milyar 972 milyon dolar) takip etmiştir.
 
İHRACATTA EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÖDEME ŞEKLİ MAL MUKABİLİ OLDU
 
2020 yılı Haziran ayında ihracatta tercih edilen ödeme şekillerine bakıldığında; en çok ihracat “Mal Mukabili Ödeme” (8 milyar 541 milyon dolar) ile yapılırken, bu ödeme şeklini “Peşin Ödeme” (1 milyar 978 milyon dolar) ve “Vesaik Mukabili Ödeme” (1 milyar 385 milyon dolar) takip etti.
 
İthalatta tercih edilen ödeme şekillerine bakıldığında; en çok ithalat “Mal Mukabili Ödeme” (8 milyar 780 milyon dolar) ile yapılırken, bu ödeme şeklini “Peşin Ödeme” (4 milyar 515 milyon dolar) ve “Bedelsiz” (867 milyon dolar) izlemiştir.
 
TİCARETİN EN KOLAY VE GÜVENLİ YAPILDIĞI ÜLKE OLMA YOLUNDA ÇALIŞMALARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ
 
Bakanlık olarak ülkemizin en kolay ve en güvenli ticaretin yapıldığı ülke olma amacı doğrultusunda geliştirmiş olduğumuz “Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması” başarıyla devam ediyor. Söz konusu uygulama kapsamında ihracatta yerinde gümrükleme, ithalatta yerinde gümrükleme, izinli gönderici ve izinli alıcı gibi birçok kolaylıktan faydalanarak rekabet güçlerini artırmayı başaran 505 firma, 2020 yılı Haziran ayında toplam ihracatımızın yüzde27,93’ünü, toplam ithalatımızın ise yüzde29,61’ini oluşturmuştur.  
 
Bakanlığımızın sunduğu yukarıda belirtilen kolaylaştırıcı dış ticaret uygulamalarından faydalanan firmalarımızın toplam dış ticaret hacmi 2020 yılında 8 milyar 590 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. (3 milyar 762 milyon dolar ihracat, 4 milyar 828 milyon dolar ithalat).
 
DIŞ TİCARETİMİZİ MİLLİ PARA BİRİMİMİZLE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla yerli ve milli para birimimizin dış ticaretteki kullanımını artırmaya devam ediyoruz. Haziran ayında milli paramızla ihracat işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 174 olurken aynı dönemde 105 ülkeyle ithalat işlemlerimizi Türk Lirası ile gerçekleştirilmiştir.
 
2020 yılının Haziran ayında Türk Lirası ile yapmış olduğumuz dış ticaretin toplamı 10 milyar 756 milyon TL olarak gerçekleşmiş olup, bunun 4 milyar 219 milyon TL’lik kısmı ihracat, 6 milyar 537 milyon TL’lik kısmı ithalat olmuştur.
 
AKTİF FİRMA SAYISI ARTTI
 
Ülkemizde faaliyet gösteren aktif firma sayısı 2020 yılı Haziran ayı itibariyle bir önceki aya göre 9 bin 983 artışla 1 milyon 949 bin 57 olurken, limited şirketler toplam aktif firmaların yüzde 44,7’sini oluşturmuştur. Bakanlık olarak tüketici fiyatlarındaki istikrarı sağlamak ve tüketicilerimize güven sağlamak için geliştirdiğimiz ve başarıyla uyguladığımız Hal Kayıt Sistemi’ne kayıtlı kişi sayısında bir önceki yıla kıyasla yüzde6,68 yükseliş kaydedilirken sistemdeki bildirim sayısı ise 15 milyon 258 bin olarak gerçekleşmiştir.  
 
GÜMRÜK İDARELERİNCE TAHSİL EDİLEN VERGİLERİN TOPLAM İÇERİSİNDEKİ PAYI yüzde22,12
 
Gümrük idareleri tarafından tahsil edilen vergi tutarı Haziran ayında 16 milyar 111 milyon TL olmuştur. 2020 yılı Ocak-Mayıs döneminde ülkemiz vergi gelirleri toplamı 280 milyar 506 milyon TL iken Gümrük İdarelerince tahsil edilen vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı ise yüzde22,12 olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında Gümrük İdarelerince tahsil edilen vergiler toplamı ise 78 milyar 164 milyon TL olmuştur.  
 
KADINLARIMIZIN İŞ HAYATINA GİRMESİYLE İHRACAT ODAKLI BÜYÜMENİN TEMELLERİNİ GÜÇLENDİRİYORUZ
 
Haziran ayı sonunda ülkemizde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkâr sayısı işyeri sayısı 2 milyon 57 bin 955 olmuştur. 2020 yılının başından beri esnaf ve sanatkâr sayımızda yaklaşık 114 binlik artış kaydedilmiştir.  Kadınlarımızın ekonomideki yerlerinin çok daha güçlenmesi için adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Haziran ayı sonu itibarıyla kadın esnaf ve sanatkâr sayısı 318 bin 154’e yükselirken kadın esnaf sayımız son bir yılda yaklaşık 25 bin artmıştır. 
 
Haziran ayı verileri için tıklayınız.


MSB: 6 PKK YPG’li terörist gözaltına alındıÖnceki Haber

MSB: 6 PKK YPG’li terörist gözaltına alı...

Bakan Pekcan: Sanal fuar ve ticaret heyetleri tam gaz devamSonraki Haber

Bakan Pekcan: Sanal fuar ve ticaret heye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar