Beypazarı
target english

2020 Yılında Alkollü İçki Kaçakçılığına 2.430 Operasyon

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
2020 Yılında Alkollü İçki Kaçakçılığına 2.430 Operasyon
Abone ol
İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Birimlerince 2020 yılında  2.430 alkollü içki kaçakçılığı/sahteciliği operasyonu gerçekleştirildiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Birimlerince 2020 yılında  2.430 alkollü içki kaçakçılığı/sahteciliği operasyonu gerçekleştirildiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Toplum sağlığının korunması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Birimlerimizce 2020 yılında  2.430 alkollü içki kaçakçılığı/sahteciliği operasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan operasyonlarda 3.547 şüpheli hakkında adli işlem yapılmış, 1.020.819 litre ile 220.911 şişe sahte/kaçak alkollü içki ele geçirilmiş, 142 adet yasa dışı alkollü içki imalathanesi deşifre edilmiştir.

Son zamanlarda meydana gelen alkollü içki zehirlenmesine bağlı yaşanan ölüm olaylarıyla ilgili olarak yakalanan 100 şüpheliden 40’ı tutuklanmıştır.

Ölümlere sebebiyet veren sahte alkollü içkilerin bir kısmının marketlerde satılan yüzey temizleyicilerinden, bir kısmının da metanol oranı yüksek olan etil alkol etiketli ürünlerden üretildiği tespit edilmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinesinde 12/13 Ekim 2020 tarihlerinde;

  •  İzmir, İstanbul ve Mersin illerinde ölümlere sebebiyet veren etil alkolün üretildiği ve depolandığı tespit edilen 4 adrese yönelik İzmir ve İstanbul illerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 16.585 litre etil/metil alkol, 4 adet damıtma kazanı ve alkol imalatında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirilmiştir.
  • Ülke genelinde gerçekleştirilen ALKOL operasyonu kapsamında etil alkol ve alkollü içki satışı yapılan 3.098 iş yerinde arama ve denetleme yapılmıştır.

Emniyet ve jandarma birimlerimizce alkollü içki zehirlenmesi vakalarının ilk görüldüğü 05 Ekim ile 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda 161.062 litre ile 6.102 şişe sahte/kaçak alkollü içki ele geçirilmiştir.

Vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden kaçak ve sahte içkiye yönelik operasyonlarımız kararlılıkla devam etmektedir.


Hakkari'de Rafting HeyecanıÖnceki Haber

Hakkari'de Rafting Heyecanı

MSB Basın Sözcüsü Aktop: Türkiye’nin NATO Taahhütlerine Aykırı Hareket Ettiğini İddia Etmek Tutarlı DeğildirSonraki Haber

MSB Basın Sözcüsü Aktop: Türkiye’nin NAT...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar