Beypazarı
target english

Adalet Bakanı Gül: Bayramdan Sonra Tüm Uygulamalar Yumuşatılacaktır

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Adalet Bakanı Gül: Bayramdan Sonra Tüm Uygulamalar Yumuşatılacaktır
Abone ol
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Koronavirüs önlemlerinin bayramdan sonra aşamalı olarak yumuşatılacağını açıkladı. Bakan Gül: “Yeni normalleşmede 4 koldan çalışmalarımızı planlıyoruz. Adliyeler, ceza infaz kurumları, noterlikler ve bakanlık bağlı kurumları için bir yol haritası çalışması yapılmıştır.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Koronavirüs önlemlerinin bayramdan sonra aşamalı olarak yumuşatılacağını açıkladı. Bakan Gül: “Yeni normalleşmede 4 koldan çalışmalarımızı planlıyoruz. Adliyeler, ceza infaz kurumları, noterlikler ve bakanlık bağlı kurumları için bir yol haritası çalışması yapılmıştır.” dedi.

 

Adalet hizmetlerinde koronavirüse karşı alınan tedbirlerle ilgili koordinasyon toplantılarının dokuzuncusu Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantı saat 12.00’de başladı. Toplantıya HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSK Birinci daire başkanı Halil Koç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, Bakan yardımcıları Cengiz Öner, Zekeriya Birkan, Şaban Yılmaz, Uğurhan Kuş ve Adalet Bakanlığı bürokratları katılıyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül toplantı sonrasında basın açıklaması yaptı. Bakan Gül,  koronavirüsün din, dil, ırk ve ideoloji ayırt etmediğini belirtti. Bakan Gül açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Artık normal yok, yeni normal var’ sözünü hatırlatarak yeni normalde, yargıya ilişkin hedeflerin korunması noktasında en üst düzeyde kararlılığın söz konusu olduğunu kaydetti.  Yeni normalleşme sürecinde 4 koldan çalışmaları planladıklarını söyleyen Gül; “Adliyeler, ceza infaz kurumları, noterlikler ve bakanlık bağlı kurumları için bir yol haritası çalışması yapılmıştır. Bayramdan sonra tüm uygulamalar yumuşatılacaktır, planlamalarımız hazırdır. Somut bir takvime bağlandığında bunlar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Tüm bu çalışmaları da Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun uygun bulması ve bu konuda kılavuzların onaylanması ile yürürlüğe girecektir.” açıklamasını yaptı.

Bakan Gül yeni dönemi daha fazla özgürlük, hukuk ve adaletin tecelli ettiği bir dönem olmasını arzu ettiklerini ve insan hakları hukukunu daha da güçlendirmek için önemli bir zemin olarak gördüklerini dile getirdi. Bakan Gül, “Bu zemin üzerinde milletimize taahhüt ettiğimiz tüm reformların gerçekleştirilmesi kararlılığı içerisindeyiz. Yaptığımız ve yapmaya çalıştığımız tüm bu çalışmalar hukukun üstünlüğü çerçevesinde temel hak ve özgürlüklere dayalı ve vatandaş odaklı çözümler üretmek içindir. Gerek koordinasyon toplantılarımız, gerek hukuk dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız tüm görüşmeler bu ortak değeri bulmaya yöneliktir.” ifadelerini kullandı.

TEDBİRLERİN KALKMASI DA KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÖNERİLERİYLE OLACAK

Noterliklerin bugün itibarıyla normal çalışma dönemine başladığını kaydeden Bakan Gül Adli Tıp Kurumunun da çalışmalarına yeniden başladığı bilgisini verdi. Bakan Gül, “Önümüzdeki dönemde de Bilim Kurulu rehberliği içerisinde diğer uygulamalarda gözden geçirilerek normalleşmeye adım atılacaktır. Bunları yaparken bilimin sesine kulak vereceğiz, Sağlık Bakanlığı’nın önerilerini takip edeceğiz. Tedbirleri alırken nasıl Bilim Kurulu’nun önerileriyle almışsak, tedbirlerin kalkması sürecini de yine Bilim Kurulu’nun önerileriyle kaldıracağız” diye konuştu.

İŞYURTLARINDA 16 MART’TAN BU YANA YAKLAŞIK 7 MİLYON MASKE ÜRETİLDİ

Bakan Gül açıklamasında İşyurtları Kurumunda yapılan çalışmalara dikkat çekti. Bakan Gül konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu süreçte İşyurtları faaliyetlerini sağlık merkezi çalışmalarına yoğunlaştırmış durumdayız. Bugün bir sağlık çalışanımızın giymiş olduğu bir tulumda, bir vatandaşımızın takmış olduğu maskede kim bilir hangi hükümlünün el emeği bulunmaktadır. Hükümlü ve tutukluların işlemiş oldukları suçlar bu insanların toplumumuzun bir parçası olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Burada temel yaklaşımımız insana verdiğimiz değerdir. Hükümlülerin yeniden topluma hazırlanması için İşyurtları da çok önemli bir başarı hikayesi ortaya koymuştur. Atölyelerimizde hükümlüler tarafından maskeden tuluma, ameliyat önlüğünden gözlüğe kadar birçok üretim yapılmıştır. 16 Mart’tan bu yana yaklaşık 7 milyon maske üretilmiştir, 900 bin tulum, 2 milyondan fazla gazlı bez, 633 bin tıbbi gözlük imal edilmiştir. Ayrıca 80 ton kolonya, 2 bin 500 ton temizlik malzemesi ve dezenfektan üretilmiştir.” dedi.

İnfaz koruma memurlarının ortaya koyduğu kahramanlık ve fedakarlığa da dikkati çekmek istediğini dile getiren Bakan Gül, herkese "evde kal" denildiği bir dönemde, infaz koruma memurlarının ailelerinden, evlerinden uzakta kaldıklarını belirtti. “Onbinlerce memurumuz bir hükümlüye, tutukluya virüsün bulaşmaması için ya karantinada ya vardiyada ya da nöbette görev yapmaktadır.” diyen Gül, tüm infaz koruma memurlarına özverili çalışmaları için teşekkür etti.

 


Ticari süt işletmelerince Mart ayında 878 bin 593 ton inek sütü toplandıÖnceki Haber

Ticari süt işletmelerince Mart ayında 87...

Dışişleri Bakanlığı'ndan Afganistan'daki Terör Saldırıları İçin Kınama MesajıSonraki Haber

Dışişleri Bakanlığı'ndan Afganistan'daki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar