Beypazarı
target english

Ankara Adliyesi'nde Baro Başkanları ve Avukatlara Polis Müdahalesi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ankara Adliyesi'nde Baro Başkanları ve Avukatlara Polis Müdahalesi
Abone ol
Baro başkanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatların Ankara Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunmak için Ankara Adliyesi önüne yaptığı çağrı mitinge dönüştü. Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan’ın yaptığı açıklamanın ardında avukatlar Meclis’e yürümek istedi. Polis avukatlara biber gazı ve kalkanlarla müdahale etti.

Baro başkanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatların Ankara Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunmak için Ankara Adliyesi önüne yaptığı çağrı mitinge dönüştü.

ANKA'nın haberine göre Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan’ın yaptığı açıklamanın ardında avukatlar Meclis’e yürümek istedi. Polis avukatlara biber gazı ve kalkanlarla müdahale etti.

Baro başkanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatlar, Ankara Valiliği’nin 15 günlük eylem ve etkinlik yasağının bugün gerçekleşecek “Büyük Savunma Mitingi”ni de engellemesine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçelerle suç duyurusunda bulunmak için toplandı. Polisin kurduğu barikatlardan kontrollü şekilde geçen avukatlar Adliye önünde dilekçe işlemini mitinge dönüştürdü. “Savunma susturulamaz” yazılı pankart ve dövizler taşıyan avukatlar, “Hak, hukuk adalet. Savunma susturulamaz. Feyzioğlu istifa” sloganları attı. Avukatların mitingine CHP ve HDP'li vekiller de katıldı. 

Avukatlar adına ortak açıklamayı okuyan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, avukatların hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini ve bunun tarihi sorumlulukları olduğunu söyleyerek, “Bu yüzden, insan onurunun yeryüzünün ve gökyüzünün güçlüleri karşısında korunmasının tarihi avukatlarla başlar. Ancak o güçlülerin avukatlardan her devirdeki korkusu öyle büyük olmuştur ki; bazen onları hapislerle, idamlarla tehdit ettirmiş bazen de bir virüs salgınından çaresizce medet umdurmuştur” diye konuştu.

Avukatların cübbelerinin ‘gökyüzü kadar büyük’ olduğunu ve kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğini vurgulayan Sağkan, “Şimdi onların cübbeleri bir barınak, bir çatı, bir kalkan. Altına kimsesiz çocuklar, öldürülen kadınlar, yakılmış ormanlar ve ortadan kaldırılmak istenen koca bir adalet sistemi sığıyor” dedi.

Sağkan’ın açıklamasının ardından avukatlar  yürümek istedi. Ancak polis izin vermedi, avukatlara biber gazı ve kalkanlarla müdahale etti. Bir polisin kafasından yaralandığı öğrenildi. 

Adliye önünde bekleyişini sürdüren polis ile avukatlar arasında müzakere görüşmeleri sürüyor. 


Şentop: Baro başkanları için istisna söz konusu değilÖnceki Haber

Şentop: Baro başkanları için istisna söz...

Öztrak: Türkiye 1970 model politikalarla dünyadan koparılıyorSonraki Haber

Öztrak: Türkiye 1970 model politikalarla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar