Beypazarı
target english

Asfaltın Altında Dereler Var! 31. Ankara Film Festivalinde VEKAM Ödülünü Aldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol
Yasin Semiz'in yönetmenliğini yaptığı Asfaltın Altında Dereler Var! isimli belgesel 31. Ankara Film Festivalinde VEKAM ödülüne layık görüldü. 

Yasin Semiz'in yönetmenliğini yaptığı Asfaltın Altında Dereler Var! isimli belgesel 31. Ankara Film Festivalinde VEKAM ödülüne layık görüldü. 

Yönetmenliğini Yasin Semiz'in yaptığı Asfaltın Altında Dereler Var! isimli belgesel İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nde en iyi 3. belgesel ödülüne layık görüldü. 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda finale kalan belgesel ve İstanbul Film Festivali'nde adını finale yazdırdı.

52 dakikalık belgesel, Ankara’nın kayıp derelerinin izini sürüyor ve bu derelerin tekrar günyüzüne kavuşturulması için verilen mücadeleye ışık tutuyor.

Yasin Semiz, belgesel için bir çeşitli fonlara başvurduğu halde herhangi bir destek almadan tamamladığını belirtti. Farklı zamanlarda yapılan toplam 35 günlük çekimler ve montajı ile belgeselin yapım süreci 4 yıla yayıldı. Belgeselde teknik ekip, araştırmacılar, post-prodüksiyon çalışmaları için 30'un üzerinde insanın emeği var."

Asfaltın Altında Dereler Var! isimli belgesel'de Ahmet Demirtaş, Ahmet Soyak, B. İdil Börtücene, Bilge Bektaş, Bülent Batuman, Doğan Altınbilek, Duygu Cihanger, Erman Tamur, Hasan Akyar, İsa Çapanoğlu, Kumru Arapgirlioğlu, Onur Bektaş, Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Okan Çağrı Bozkurt, Önder Algedik’le yapılan söyleşiler var.

Ankaralılar farkında değiller ama...

Kavaklıdere, Hoşdere, Bentderesi, Cevizlidere, İncesu caddesi...

Ankaralılar farkında değiller ama her gün Ankara’nın sokak ve caddelerinde yürürken aslında yer altında kalmış derelerin üstünden geçiyorlar.

Ankara'daki derelerin üzerini yeniden açmak mümkün mü?

Zor olsa da mümkün. Hatta örneği var. Prof.Dr. Mehmet Tunçer Gazetenehaber'deki köşesinde ''Seul Kent İçinden Geçen Bir Otoyolu Yıktı ve Şehir Tekrar Nefes Alabilir: Cheonggyecheon Restorasyon Projesi'' başlıklı makalesinde bu konuyu işledi.


CHEONGGYECHEON NEHRİ PROJE BAŞLANGICI

(Kaynak : https://en.wikipedia.org/wiki/Cheonggyecheon#/media/File:Seoul-Cheonggyecheon-01.jpg)

Yasin Semiz Kimdir?

1986 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra eğitimine ODTÜ Mühendislik Fakültesi’nde devam etti. 2010 yılından itibaren dikey geçiş yaptığı sinema sektöründe çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra “Eymir Neden Paylaşılamadı?” isimli ilk belgeselini 2014 yılında bitirdi. Çalışmalarını bağımsız olarak devam ettirebilmek için 2016 yılında Luwi Film’i kurdu ve çalışmalarına halen Luwi Film bünyesinde devam etmektedir. Yönetmen Belgesel Sinemacılar Birliği üyesidir.


Yönetmen Yasin Semiz

Asfaltın Altında Dereler Var! ( Belgesel – 2019 – 52’)

31. Ankara Film Festivalinde VEKAM ödülü

...

Eymir Neden Paylaşılamadı? (Belgesel – 2014 – 54’) 

TRT Belgesel Günleri Marmara Üni. Özel Ödülü 

Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali en iyi 3. Film ödülü

Özgür Filmler Festivali jüri özel ödülü


7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı 17 Eylül'de DüzenlenecekÖnceki Haber

7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı 17 E...

Mansur Yavaş Ankara'daki Üniversitelerin Rektörleriyle BuluştuSonraki Haber

Mansur Yavaş Ankara'daki Üniversitelerin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar