Beypazarı
target english

Atatürk Aramızda Kitap Tanıtımı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Atatürk Aramızda Kitap Tanıtımı
Abone ol
“Atatürk Aramızda” adlı dördüncü Atatürk albümümün fotoğraflarında, yer alan kişilerin adlarını araştırıp bulmayı hedefledim. Fotoğrafta yer alan kişilerin kim olduğunu çoğunlukla bulmayı başardım, ancak yurt gezilerinde yer alan yerel kişiyi bulmam mümkün olmadı.

Kitabın Adı       :  Atatürk Aramızda
Yayın Evi 
          :  Atatürkçü Düşünce Derneği Tarafından Baskısı Yapıldı
Kitabın Yazarı  :  Ahmet Gürel
Kitabın Türü    :  Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı       : 328
ISBN                  : 
Baskı Sayısı       : 3'ncü Baskı

TEMİN              : ADD GENEL MERKEZİ

addgenelmerkez@add.org.tr

ADD İktisadi İşletme: 0312 441 2453

 

 

Kitabın Yazarı Ahmet Gürel, Atatürk Aramızda Kitabını Şu şekilde Anlatmış:


“Atatürk Aramızda” adlı dördüncü Atatürk albümümün fotoğraflarında, yer alan kişilerin adlarını araştırıp bulmayı hedefledim. Fotoğrafta yer alan kişilerin kim olduğunu çoğunlukla bulmayı başardım, ancak yurt gezilerinde yer alan yerel kişiyi bulmam mümkün olmadı. Albümümde bilinmeyen ve nadir  fotoğrafları tercih ederken, kullandığım fotoğraflara uygun öyküler de buldum.

Anafartalar Komutanı Albay Mustafa Kemal, 1212 gün işgal yaşayan İzmir’e muzaffer ordusu ile girerken onun sanı Mareşal Mustafa Kemal idi. Konak Meydanı’nda halka “Başarı benim değil, sizin Milletindir” diyen Gazi, bir yıl sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ve 1934 yılında ise Atatürk olarak tarihteki unutulmaz yerini aldı. O, hep aramızdaydı ve de öyle kalacak.

“Atatürk Aramızda” adlı bu kitabım; 9 Eylül 1922 İzmir’in kurtuluşu, Zübeyde Hanım’ın ölümü, Gazi’nin Latife Hanım’la evliliği, İktisat Kongresi ve Lozan Antlaşması, Gazi Mustafa Kemal ile Latife Hanım’ın Anadolu gezileri, Cumhuriyet fikrinin eyleme geçişi, Şapka Devrimi, Yazı Devrimi, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın seyahatleri, Nutuk’un okunması, İlk milli bankanın kuruluşu, Gazi Orman Çiftliği, kadın hakları, Atatürk’ün çocuk sevgisi ve manevi çocukları, Cumhuriyet ve kutlamaları, Atatürk’ün dini görüşü, Atatürk ve uluslararası ilişkiler, Yerli Malı Haftası, çok partili sistem denemesi, Atatürk’ün İstanbul yaşantısı, Hatay’ın kurtuluşu, Savarona’daki yaşantısı, naaşının İstanbul’dan uğurlanışı, Ankara Etnografya Müzesi’ne ve on beş yıl sonra Anıtkabir’e nakli ana başlıklarını içeriyor.

250 öykülü fotoğraftan oluşan bu kitapta; O’nun, ülkesine olan sevgisini; tam bağımsızlığa verdiği önemi, hürriyete inancını; demokratlığını; cumhuriyete olan özlemini; çok partili sisteme olan geçiş çabalarını; yarattığı devrimlere olan bağlılığını; barıştan yana oluşunu; çocuk sevgisini ve özlemini; anne sevgisini; kadın haklarına saygısını; ağaç ve doğa sevgisini bir kez daha anımsattım.

Bu yönüyle bu albüm, ülkemizde yapılan ilk çalışma olmuştur. Saygılarımla...

Ahmet Gürel

Atatürk Araştırmacısı


Latife Mustafa Kemal Kitap TanıtımıÖnceki Haber

Latife Mustafa Kemal Kitap Tanıtımı

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'ndan Kudüs Mitingine Katılım DesteğiSonraki Haber

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'ndan Kudüs Miti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar