Beypazarı

Bakan Akar ve Komutanlar ASELSAN’ı Ziyaret Etti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Akar ve Komutanlar ASELSAN’ı Ziyaret Etti
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Bakan Yardımcıları Muhsin Dere ve Alpaslan Kavaklıoğlu ile ASELSAN’ı ziyaret etti.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Bakan Yardımcıları Muhsin Dere ve Alpaslan Kavaklıoğlu ile ASELSAN’ı ziyaret etti.
 
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün’den brifing alan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, daha sonra çalışmalara ilişkin gerçekleştirilen toplantıya katıldı.
 
Toplantı sonunda güvenlik ve savunma alanında çeşitli değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, ASELSAN’ın gerçekleştirdiği ürün ve hizmetlerle TSK’ya önemli katkılar sağladığını belirterek teşekkür etti.
 
Etkin, caydırıcı, saygın silahlı kuvvetler için yerli ve milli silah araç, gereç ve mühimmatın önemine işaret eden Bakan Akar, “Savunma sanayide yapılacak akıllı çözümler sahada birçok problemi kökünden çözecektir” diye konuştu.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin halkının ve ülkesinin güvenliği için kendisine verilen görevleri başarıyla yaptığını dile getiren Bakan Akar, “Şu anda Irak’ın kuzeyindeki faaliyetlerimiz devam ediyor. Önceki gün MİT ile koordineli bir şekilde Hava Kuvvetlerimizin yaptığı bir operasyonla biri KCK’nın sözde yönetim kurulunda, en başlardaki bir kadın olmak üzere 5 terörist etkisiz hale getirildi” ifadesini kullandı. Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki çalışmaların da sürdüğünü aktaran Bakan Akar, şunları söyledi:
 
“Orada Ruslarla, ABD’lilerle bir mutabakatımız var. Hem Ruslar hem ABD’liler mutabakata sadık kalıyor, bir yere kadar bizimle beraber gidiyorlar ama orada bir şekilde kontrol edemedikleri, kontrol etmedikleri, kontrol etmek istemedikleri bir takım gruplar var. Bunlardan da geçtiğimiz on gün içinde 100’e yakın YPG/PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Oraya girmeye teşebbüs ediyor, rahatı, huzuru bozmaya çalışıyorlar. 145 kilometre genişliği, 30 kilometre derinlikteki Pınar Bölgesi’nde TSK, atalarına yaraşır şekilde istikrarı oluşturup oradaki insanların insanca yaşamalarını sağlamak için bir çalışma başlattı. ”
 
HERKES HER AN HAZIR 

İdlib’de milyonlarca masum insanın bir trajedi ile karşı karşıya olduğunu, zor şartlarda hayatlarını devam ettirmeye çalıştığını belirten Bakan Akar, TSK olarak sadece askeri konularda değil işin insani boyutu konusunda da önemle durduklarını söyledi.
 
Rejimin okulları, hastaneleri, pazar yerlerini, fırınları vurduğunu, saldırılar sonucu mayıs ayından bu yana bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin yaralandığını ifade eden Bakan Akar, büyük bölümünü kadın ve çocukların oluşturduğu bir milyon 400 bin civarında masum insanın da evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.
 
Bakan Akar, halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra göçün önlenmesi, ateşkesin kalıcı hale gelmesi, insanlık dramının durdurulması için uluslararası hukuk ve anlaşmalara uygun şekilde faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Moskova’da yapılan görüşmenin ardından ateşkesin imzalandığını anımsattı.
 
Mutabakat kapsamındaki faaliyetlerin devam ettiğini dile getiren Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bunu iyi okumak, anlamak lazım. Bunun hem ülkemizin hem çevremizin hem de Suriye’de eza, cefa çeken kardeşlerimizin lehine olduğunu görmemiz lazım. Önceki gün Rusya Savunma Bakanı ile telefon görüşmemiz oldu, olumlu geçti. Rus askeri heyeti geldi, görüşmeler devam ediyor. Büyük oranda mutabakat sağladık.  Şu anda saldırılar durdu, ateşkes devam ediyor. Sabırla, sükunetle olabildiğince dikkat ve hassasiyetle alanı takip ediyoruz. 15 Mart’ta M4 karayolunda ortak devriyeler başlayacak. Onların ayrıntılarını arkadaşlarımız konuşuyor. Dileğimiz bunun bir şekilde sürdürülebilmesi. Ateşkes bozulur, saldırılar devam ederse arkadaşlarımızın hepsi bu konuda talimatlı. Herkes her an hazır. Böyle bir şey olduğu takdirde biz bıraktığımız yerden başlamaya, Rejimin de canını yakmaya devam edeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. İdlib’de tüm unsurlarımızla mevcudiyetimiz devam ediyor. Herhangi bir çekilme söz konusu değil, birliklerimiz, unsurlarımız yerlerini muhafaza ediyorlar.”  
 
TÜRKİYE ULUSLARARASI ARENADA ÖZNE OLDU 

Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerinin Libya’da da askeri eğitim iş birliği ve danışmanlık görevlerini yürüttüğünü aktaran Bakan Akar, BMGK’nın tanıdığı meşru hükümete başkaldıran, oradaki birliği, bütünlüğü bozan gruba karşı  eğitim işbirliği konusunda meşru hükümete danışmanlık yaptıklarını söyledi.
 
TSK’nın Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki yoğun çalışmalarının da devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası arenada özne olmuştur. Artık Türkiye’siz herhangi bir şekilde Ortadoğu, Uzak Doğu, Kafkaslar, Doğu Akdeniz, Balkanlar, Ege’de problem çözemezsiniz. Türkiyesiz herhangi bir çözüm yapılamaz, yapılan çözümlerin kalıcılığı, geçerliliği yoktur, bunu herkesin anlaması lazım” dedi.
 
Bu kapsamda sahada ve masada çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Akar, “Hem asil milletimizin güvenliğini hem hudutlarımızın güvenliğini sağlarken diğer taraftan da kardeşlerimizin, müttefiklerimizin de can güvenliği başta olmak rahat ve huzur içinde yaşamalarına gayret gösteriyoruz. Hep konuşuluyor, bizim çevremizdeki bu istikrarsız ortam, oradaki terörist aktiviteleri bitmeden bizim evimizde kendimizi güvende, rahat görmemizin imkan ve ihtimali yok” diye konuştu.


TSK’DA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ 

Bakan Akar, konuşmasının bir bölümünde, son günlerin önemli konu başlıklarından biri olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında alınan tedbirlere de değindi.

Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bu konuda ciddi tedbirleri aldıklarını ifade eden Bakan Akar, “Karargah ve birliklerimizde çeşitli korunma tedbirlerini hayata geçirdik. Yurt dışı temasları ile heyetlerimizin yurt dışına gidişlerine kısıtlama getirdik. Toplantı ve toplu faaliyetlerde de kısıtlamaya gittik. TSK’da el sıkışmayı da bir süreliğine yasakladık. Milletimizin teveccüh gösterdiği yemin töreni, mezuniyet gibi törenlere önümüzdeki dönemde bir süre ziyaretçi kabul edemeyeceğiz. Bu hususta evlatlarımızdan ve kıymetli ailelerinden anlayış bekliyoruz” diye konuştu.

Sözlerinin sonunda ülkesinin ve asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyen Bakan Akar, “Karada, denizde ve havada yurt içinde ve sınır ötesinde zorlu hava ve arazi şartlarında görevlerini büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla yürüten kahraman silah ve mesai arkadaşlarıma da sağlık, esenlik içinde kazasız, belasız,hayırlı, başarılı görevler dilerim” ifadeleriyle tamamladı.

Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi daha sonra tesislerde gezerek faaliyetleri yerinde inceledi.


Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Koronovirüs Tedbirleri AçıklamasıÖnceki Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Korono...

MSB: 8 PKK/YPG'li Terörist Etkisiz Hale GetirildiSonraki Haber

MSB: 8 PKK/YPG'li Terörist Etkisiz Hale...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!