Beypazarı
target english

Bakan Karaismailoğlu Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı Tanıtacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Karaismailoğlu Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı Tanıtacak
Abone ol
Bakan Karaismailoğlu: “Ülkemizin yollarını çağın gereği olan akıllı ulaşım sistemleriyle donatmak için tüm kurumlarımızla, ülke genelinde topyekün seferberliğe gideceğiz”

Bakan Karaismailoğlu: “Ülkemizin yollarını çağın gereği olan akıllı ulaşım sistemleriyle donatmak için tüm kurumlarımızla, ülke genelinde topyekün seferberliğe gideceğiz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlığın koordinasyonunda hazırlanan, Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı, 29 Eylül 2020 Salı günü düzenlenecek bir programla tanıtacak.

Küreselleşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerine yönelik yapılan yatırımların, ekonomik kalkınmanın itici unsuru ve refahın önemli göstergesi olduğuna işaret eden Bakan Karaismailoğlu, “Bu durum, her alanda dijitalleşmenin yaygınlaştığı bir geleceğe entegre olabilen ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen dinamik bir altyapıya sahip olmayı gerektirmektedir. Bu bağlamda, ulaşım ve haberleşme altyapı çalışmalarımızın tamamını uzun vadeli planlama ve hesaplamalarla gerçekleştirmekteyiz” dedi. 

Türkiye’de ulaşımın Akıllı Ulaşım Sistemleri ile dijitalleşeceğini belirten Karaismailoğlu, tüm ulaşım modlarına yol gösterecek Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı ilgili tüm paydaşlara da ulaştıracaklarını söyledi.

Karaismailoğlu şöyle devam etti:

“Ülkemizde tüm ulaşım modlarına entegre olmuş, güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, etkin, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak” vizyonuyla hareket ediyoruz. Bu alanda söz sahibi olan tüm paydaşlarımızın değerli katkılarıyla Ulusal AUS Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı tamamlamış bulunmaktayız. Akıllı ulaşım sistemlerinde tüm kurumlarımızla ülke genelinde topyekûn seferberliğe gideceğiz” şeklinde konuştu. 

AUS, seyahat sürelerinin azaltılması, trafik güvenliğinin artırılması, mevcut yol kapasitelerinin etkin ve verimli kullanılması, hareketliliğin artırılması ve enerji verimliliği sağlanması gibi amaçlar doğrultusunda geliştirilen kullanıcı-araç-altyapı-merkez arasında çok yönlü veri alışverişini sağlıyor. Sistemler, izleme, ölçme, analiz ve kontrol mekanizmalarını içeriyor. Gerçek zamanlı verilerin toplanarak ulaşım analizleri yapılması, anlık trafik yoğunluk ve akış verileri üretilerek olay tahminlerinde bulunulması amacıyla AUS Hareketlilik Merkezi kurulması çalışmalarına da başlanacak.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından 29 Eylül 2020 Salı günü saat 11:00’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda düzenlenecek bir program ile kamuoyuna tanıtılacak.


İskenderun Körfezi Açıklarında Uyuşturucu OperasyonuÖnceki Haber

İskenderun Körfezi Açıklarında Uyuşturuc...

Bakan Akar: Diyalog Diyenler 30 Sene Neredeydiler?Sonraki Haber

Bakan Akar: Diyalog Diyenler 30 Sene Ner...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar