Beypazarı

Bakan Soylu Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Temel Eğitim Kursu Açılışına Katıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Temel Eğitim Kursu Açılışına Katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Temel Eğitim Kursu Açılışına Katıldı.

Bakan Soylu Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Temel Eğitim Kursu Açılışına katılımını sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunarak duyurdu.

Bakan Soylu paylaşımında:''Biz, sevmeyi ithal etmedik. Bilakis, dünyaya sevgiyi, merhameti karşılıksız ihraç ettik. Yaratılan her canlı için, insan için de, hayvan için de, bitki için de; aynı sevgiyi, aynı merhameti gösterdik.''ifadelerini kullandı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılcahamam'da gerçekleştirilen Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Temel Eğitim Kursu açılışına katıldı. 

Narkotik Daire Başkanlığı bünyesindeki Köpek Eğitim Merkezi'nde, narkotik birimlerinin yanı sıra Özel Harekat Başkanlığı, KOM Daire Başkanlığı, asayiş, güvenlik, kriminal, özel güvenlik daire başkanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile uluslararası kurumlarda kullanılan köpeklerin hem doğumları hem de branşlara göre eğitimlerinin gerçekleştirildiğini belirten Bakan Soylu, bu birimlerde eğitim alan sertifikalı 451 eğitimli köpeğin, narkotikten bomba aramasına kadar pek çok alanda başarılı görevler yaptığını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, narkotik köpeklerinin operasyonlardaki başarısına değinerek, "2018'de Narkotik Başkanlığımızın toplam ağırlık bazlı yakalamalarının yüzde 46'sı, adet bazlı yakalamalarının da yüzde 39,5'u narkotik köpekleri marifetiyle gerçekleştirilmiştir. 2019 ve 2020 yılı için de oranlar yaklaşık yüzde 42 ile yüzde 30 bandında seyretmektedir." diye konuştu.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde yapılan Atmaca Operasyonu sırasında, Zehir isimli görev köpeğinin, el yapımı patlayıcının infilak ettirileceği sırada üzerine atladığı teröristi etkisiz hale getirdiğini ve bu hamlesiyle 42 personelin hayatını kurtardığını anlatan Bakan Soylu, "Son 3 yıl içerisinde meydana gelen 82 ölümlü vakada kayıp 16 ceset, kadavra arama köpeklerimiz sayesinde bulunmuştur. Yine son 5 yıl içinde meydana gelen 330 kayıp vaka olayının 99'u, koku molekülü iz takip köpeklerimizin yardımıyla aydınlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

İlk Etapta 260 Personel Kurs Görecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü bünyesinde ilk etapta 260 personelin kurs göreceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu birimde kullanılacak araçların dış tasarımları ve giydirmeleri tamamlandı, içeriği tamamlandı, görevlerinde kullanılacak eldiven, yakalama ağı gibi teçhizatların alımları da hemen gerçekleştirildi. Eğitimleri biter bitmez, arkadaşlarımız sahaya ineceklerdir. Yine bu birime ihbar yapabilmeyi kolaylaştırmak amacıyla HAYDİ adlı bir uygulamanın yazımına başlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız ve Bakanlığımız Strateji Başkanlığımız birlikteliğinde çalışmaları sürdürülen bu uygulama da inşallah 1,5 ay sonra hayata geçecek."


MSB'den Ağustos Eylül 2020 Celp ve Sevk Dönemleri DuyurusuÖnceki Haber

MSB'den Ağustos Eylül 2020 Celp ve Sevk...

İzmir Büyükşehir: Bir yılda 11 bin 500 sokak hayvanı tedavi edildiSonraki Haber

İzmir Büyükşehir: Bir yılda 11 bin 500 s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar