Beypazarı
target english

Bakan Süleyman Soylu'dan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 38. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Süleyman Soylu'dan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 38. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı
Abone ol
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 38. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 38. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun mesajı şu şekilde:

Dost, Güven, Umut, Yaşam..

Mazisi “Kordon Bölükleri”ne dayanan Sahil Güvenlik Teşkilatı’nın gemilerine ait bu isimler, aslında hem bu Aziz Milletin, hem de onun güzide bir kurumun karakterini, dünyaya ve insanlığa ne kattığını anlatmaktadır.  

Üç tarafı denizlerle çevrili, bir tane iç denizi, kara yüzölçümünün yarısı kadar deniz sorumluluk sahası olan ve gerek uluslararası göçün, gerekse uyuşturucu ve diğer kaçakçılık hareketlerinin geçiş ve hedefi olan bir ülkede beyaz üniformayı giymek, tüm bunları yaparken de ecdadından emanet bu üniformaya leke sürmemek kolay değildir. 

Görev ve sorumluluklarını yerine getirirken hem hukuku, hem kamu düzenini hem de vicdan ve merhameti elden bırakmamak, sadece göç ve kaçakçılıkla değil, deniz kirliliğinden arama kurtarma faaliyetlerine kadar, hatta afet gibi hadiselerde karada da vazife alıp yardıma koşmak; yorgunluktan, zorluktan yılmadan, deyim yerindeyse rotayı şaşırmadan millet hizmetine devam etmek, elbette ki vatana sadakatin ve bayrağa olan aşkın bir başka tezahürü olsa gerektir.

Dünyadaki benzerlerine oranla gerçekten yüksek bir kapasiteye, kabiliyet ve sorumluluk sahasına sahip olan Sahil Güvenlik Komutanlığımız, üzerine aldığı görevlerin ağırlığıyla doğru orantılı olarak kendini sürekli yenilemektedir. 15 Temmuz ihaneti sonrası Bakanlığımız bünyesinde yeniden yapılanan bu önemli kurumda mevcut personel sayısı 2016-2020 arasında % 30 oranında artmış; aynı periyotta profesyonelleşme oranı yüzde 71’den % 99.5’e çıkmış; Kaan sınıfı botlarla müdahale hızı ve etkinliği artmış; Akıllı Yüzer unsurlarla uluslararası sularda da uzun süreli operasyon kabiliyetine kavuşmuştur. 

Yüksek teknoloji kullanımında bir yandan hava unsurlarını da bünyesine katan Sahil Güvenlik Teşkilatımız, aynı zamanda, vizyon projelerimizden biri olan Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) ile ülkemizin tüm deniz sorumluluk sahasının her santimetrekaresini izleyebilme kabiliyetine sahip olmayı hedeflemektedir. Projenin halen 13 istasyonu faaliyete geçmiştir ve çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca Ege Denizi’nde her gün ortalama 22 sahil güvenlik botu ve 5 mobil radar ile yaklaşık 350-550 saat görev yapılmakta, günlük olarak 3 uçak/helikopter ile keşif/karakol uçuşu yapılarak, Ege Denizi 7 gün 24 saat kontrol altında tutulmaktadır. Bu kapasiteyle beraber, sadece geçen yıl, denizlerimizde 60.097 düzensiz göçmen yakalanmış, 662 arama kurtarma faaliyetinde 4.592 insan hayatı kurtarılmıştır.

Bu vesileyle; Bembeyaz asil üniformaları ile Aziz Milletimizin tertemiz vicdanının temsilcileri olan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın kuruluşunun 38. Yıldönümünü kutluyor, görev başındaki ve emekli olmuş tüm “Leventlerimizi” saygıyla selamlıyor; şehadete ulaşmış, gazi olmuş tüm mesai arkadaşlarımızı, rahmet ve şükranla anıyoruz.


Bakan Akar: Pençe-Kaplan Operasyonu Gayet Güzel Şekilde GidiyorÖnceki Haber

Bakan Akar: Pençe-Kaplan Operasyonu Gaye...

Özgür Özel: Darbe Vehmini Gündemde Tutmak Ülkeye Çok Şey KaybettirirSonraki Haber

Özgür Özel: Darbe Vehmini Gündemde Tutma...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar