Beypazarı
target english

Bergama'ya Antik Su Kanalı Projesi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bergama'ya Antik Su Kanalı Projesi
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir programı kapsamında Bergama ilçesine yaptığı ziyarette ilk olarak Belediye Başkanı Hakan Koştu'yu makamında ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir programı kapsamında Bergama ilçesine yaptığı ziyarette ilk olarak Belediye Başkanı Hakan Koştu'yu makamında ziyaret etti.

Bakan Pakdemirli, belediyedeki basına kapalı görüşmenin ardından Selinos Deresi'nde yapılması planlanan "Antik Selinos Su Kanalı Projesi" çalışmalarını inceledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir Valiliği ve Bergama Belediyesi koordinasyonundaki hayata geçecek projenin ilerleyişi hakkında yetkilerden bilgi alan Pakdemirli, incelemelerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bergama'yı "bir mücevher" olarak nitelendiren Pakdemirli, bu mücevheri partlatmak için dereyi ıslah etmeye karar verdiklerini söyledi.

İlçenin çehresinin gelecek yıllarda değişeceğini belirten Pakdemirli, bunda yapılan yatırımların büyük katkısı olacağını dile getirdi.

DSİ olarak Selinos Deresi Islah Projesini üstlendiklerine işaret eden Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Burada ciddi bir şekilde yerleşim var. Bu yerleşimlerdeki vatandaşlarımızı da mağdur etmeden, onlara da yeni yerleşim çözümleri bularak dereyi ıslah edip burayı yaşanabilir, Bergamalının, İzmirlinin, yabancı turistin bir yaşam alanı haline getirip, yem yeşil bir nokta haline dönüştürmemiz gerekiyor. Amaç hem dereyi ıslah etmek hem de kullanılabilir hale getirmek. Eğer mümkünse de bu derede gondolların yüzdüğü, daha turistik bir hale getirmek."

İHALE BEDELİ 50 MİLYON LİRA

Projenin ihalesinin 9 Temmuz'da gerçekleştirileceğine değinen Pakdemirli, şöyle konuştu:

"İhalenin yaklaşık 50 milyon lira bir muhammen bedeli var. Ciddi bir yatırım. Bergama bunu hak ediyor. Çünkü binlerce yıllık bir tarihe sahip bir bölgenin üzerindeyiz. Buranın hem şehri için hem de şehrin dışının çehresini değiştirmek adına, burayı daha büyük bir cazibe merkezi haline getirmek anlamında çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. İnşallah önümüzde bir aksilik olmazsa 900 gün gibi bir tamamlama süresi hedefledik."

Projede yeşil alanlar, yaşam alanları, restoranlar ve butik otellerle bir cazibe merkezi oluşturmak istediklerini aktaran Pakdemirli, Selinos Deresi'nden başlayarak ilçeyi yeniden imar etmek istediklerini de vurguladı.

Projeyle birlikte kazılan alanlarda, pek çok kalıntıların da gün yüzüne çıkacağına inandığını belirten Pakdemirli, "İşte bunlara da zarar vermeden gitmemiz, çalışmaları çok yavaş, bulunan ve bulunması muhtemel olan tarihi eserlere saygılı şekilde götürmemiz gerekiyor." diye konuştu.


Bakan Kasapoğlun'dan Muslera'ya Geçmiş Olsun TelefonuÖnceki Haber

Bakan Kasapoğlun'dan Muslera'ya Geçmiş O...

TİKA'dan Özbekistan'daki Felaketzedelere DestekSonraki Haber

TİKA'dan Özbekistan'daki Felaketzedelere...

Haber Yorumları

  • Mehmet Tunçer16-06-2020 17:43

    Bergama Çayı (Selinus), bu tapınak ve çevresindeki sosyal ve dinsel yapıların kullanılarak yaklaşık 200 metre doğusundaki bir tünele alınmış ve aşağı kent ile fiziksel bir bütünlük sağlamıştı. Bergama’nın bu kesimi yüzyıllardır ayaktadır ve “Ne Yerde, Ne Gökte Mahallesi” olarak bilinmektedir. Ancak, Kozak-Bergama-Soma Yolu’nun bu tonoz-tünel üzerinden Kızıl Avlu kenarından geçmesi, son yıllarda artan ağır araç trafiğinin neden olduğu yük ve titreşim 2000 yıldır ayakta duran bu çok önemli yapıya büyük zarar vermektedir. Hatta, tonoz-tünelde çökme tehlikesi bulunduğu söylenebilir. Bu güzergahın daha güneye kaydırılması ile ağır araç trafiğinden arındırılarak Kızıl Avlu ve yakın çevresinin yaya ağırlıklı bir “Açık Hava Müzesi” olarak düzenlenmesi ve kentin güney-doğusunda Bergama Çayı üzerinde yeni bir köprünün inşa edilmesi gereklidir (TUNÇER, AKMAN Proje Ltd., 1991) 30 Yıl önceki bu önerimin dikkate alınması ve gerçekleşmesi dileği ile..

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar