Beypazarı
target english

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den koronavirüs aşısı için açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den koronavirüs aşısı için açıklama
Abone ol
Rusya'da bulunduğu söylenen sputnik adlı aşı için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Tefvik Özlü açıklamada bulundu.

Rusya'da bulunduğu söylenen sputnik adlı aşı için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Tefvik Özlü açıklamada bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'nün aşı ile ilgili açıklamasında:

'''Rusya’nın "gerekli tüm testleri geçip Covid 19 aşısını tescil ettiği" açıklaması herkesi heyecanlandırdı. Bu pandemide dönüm noktası olabilir mi? Aşıyla ilgili gerçekleştirilen bilimsel araştırmaların sonuçları açıklanana kadar bu konuda kesin konuşmak mümkün değil.

Öncelikle aşı ne oranda koruyor; koruma ne kadar sürüyor; güvenli mi; kaç doz yapılması gerekecek; herkese, tüm yaşlara ve risk gruplarına uygulanabilir mi; maliyeti ne olacak, üretim kapasitesi ne kadar gibi soruların cevaplarını öğrenmemiz gerekiyor.

Güvenli ve etkili olsa bile, koruma oranına göre aşılanması gereken 4-8 milyar insan söz konusu. Aşının finansmanı, yeterli miktarda üretimi, paylaşımı, dağıtımı, hedef kitleye ulaşılarak uygulanması en iyimser hesapla 1-2 yılı bulacaktır.

Aşının bu kadar hızlı geliştirilmiş olması önemli bir başarı olup, memnuniyet vericidir. Ancak hızlandırılmış süreçte etkinlik ve güvenliğiyle ilgili kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bilimsel araştırma fazlarını başarıyla tamamlamış olup olmadığı çok önemli.

Rusya’nın açıklaması, diğer ülkelerdeki aşı çalışmalarını hızlandıracaktır. Umarım bu yarış, bilimsel testlerin sayı, kapsam ve niteliğinde yetersizliğe neden olmaz. Aksi halde sadece bir fiyasko yaşamakla kalmayıp, aşıya bağlı zararlı etkilerle yüzleşebileceğimizi unutmayalım.

Sonuç: aşı bulunmuş/bulunacak olsa da önümüzdeki 1-2 yıl içinde virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Maske, mesafe ve hijyen, salgını kontrol etmek için vazgeçilmez enstrümanlar olmaya devam ediyor.'' ifadelerini kullandı.


Meral Akşener: Yola Çıktılarımızı Yolda BırakmayızÖnceki Haber

Meral Akşener: Yola Çıktılarımızı Yolda...

Özer: Sınavlı Okulların Tamamı Doldu, Meslek Liseleri Yükselen Yıldız OlduSonraki Haber

Özer: Sınavlı Okulların Tamamı Doldu, Me...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar