Beypazarı
target english

Birleşmiş Milletler Polis Eğitimcileri Sertifikasyon Çalışma Toplantısı Gerçekleştirildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Birleşmiş Milletler Polis Eğitimcileri Sertifikasyon Çalışma Toplantısı Gerçekleştirildi
Abone ol
Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın katılımlarıyla “Birleşmiş Milletler Polis Eğitimcileri Sertifikasyon Çalışma Toplantısı”  bugün Ankara’da düzenlendi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın katılımlarıyla “Birleşmiş Milletler Polis Eğitimcileri Sertifikasyon Çalışma Toplantısı”  bugün Ankara’da düzenlendi.

Toplantı programına ayrıca; Birleşmiş Milletler Polis Birimi Başkanı Luis Carrilho ve beraberindeki heyet ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, Dış İlişkiler Daire Başkanı Volkan İmişci, Birleşmiş Milletler Görevlendirme ve Seçim Servisi Şefi Sayın M. Ata Yenigün katıldı.

Toplantı programı Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın teşrifleri ile İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde başladı.

Konuşmalarına bu yıl 15’incisi düzenlenen “Birleşmiş Milletler Polis Birimi Eğitimcileri Sertifikasyon Çalışma Toplantısına” Türk Polis Teşkilatı olarak, ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş burada yaptığı konuşmasına “Türk konukseverliğine yakışan bir şekilde sizleri misafir ederek, buradan güzel hatıralarla ayrılmanızı temenni ediyor; güzel ülkemize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum. Hepinizin bildiği üzere Birleşmiş Milletler, 2’inci Dünya savaşından sonra ortaya çıkan küresel boyuttaki yıkım sonrası, öncelikli olarak çatışmaların önlenmesi, sürdürülebilir barışın sağlanması ve korunması çabalarına hız vermiştir. Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasında, temel sorumluluk sahibi olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, son dönemde barış ve güvenliğin bozulduğu veya tehdit edildiği durumlara özel çalışmalar da yapmaktadır” ifadelerini kullanarak sözlerine başladı.

Konuşmasının devamında “Kendisine ait polis ve askeri kuvveti bulunmayan ve üye devletlerin katkıları ile bu operasyonları yürüten Birleşmiş Milletlerin, en büyük destekçilerinden birisi de hiç şüphesiz ki ülkemiz olmuştur. Türkiye, askeri anlamda ilk desteğini Kore savaşı sırasında vermiş ve o günden beri ülkemizin verdiği destek katlanarak devam etmiştir” ifadelerine yer veren Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş “Dünya’nın saygın polis teşkilatları arasında yer alan, şanlı ve köklü bir maziye sahip Türk Polis Teşkilatımız, Birleşmiş Milletler barışı koruma operasyonlarına önemli katkılar sağlamaktadır. İlk olarak 1996 yılında Bosna Hersek’te kurulan Barışı Koruma Operasyonu ile başlayan desteğimiz; Kosova, Endonezya, Liberya, Siera Lione, Kongo, Haiti, Fildişi Sahilleri, Doğu Timur, Makedonya, Sudan, Güney Sudan, Darfur, Brundi, Çad, Libya ve Mali’de oluşturulan misyonlarla artarak devam etmiştir. 1996’dan bu yana 20’den fazla barışı koruma operasyonunda, 2 binden fazla personelimiz görev almıştır. Bu personelin 700’e yakını, birden fazla Barışı Koruma Operasyonunda görev alan tecrübeli polis amirleridir. Bugün itibarıyla Sudan-Darfur, Güney Sudan ve Kosova misyonlarında 36 polisimiz görev yapmaktadır. Önümüzdeki hafta heyetiniz tarafından yapılacak SAAT seçme sınavından sonra da görevli sayımızın hızla artırılmasını arzu etmekteyiz” dedi.

Konuşmalarına devam ederken Birleşmiş Milletler’in profesyonel kadrolarında bugüne kadar 15 personelimizin görev aldığına değinen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş “Bugün itibarıyla Güney Sudan, Lübnan, İtalya Brindisi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda olmak üzere 4 personelimiz Birleşmiş Milletler yönetimine katkı vermektedir. İki personelimiz ise seçim aşamalarını tamamlamış olup, görevlendirme beklemektedir. 175 yıllık maziye sahip teşkilatımızın; hem personel sayısı, hem de Birleşmiş Milletler’e katkısı ve tecrübesi itibarıyla kontratlı karar verici pozisyonlardaki temsilinin, ülkemiz adına arzu ettiğimiz seviyede olmadığını da ayrıca belirtmek isterim” ifadelerine yer verdi.

Sözlerine devam ederken teşkilatımızın uluslararası barış ve istikrara katkısı sadece Birleşmiş Milletler Operasyonları ile sınırlı olmadığına değinen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş “Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı, İnterpol ve Avrupa Birliği Misyonlarına da zaman zaman katkı vermekteyiz. Ayrıca NATO şemsiyesi altında Afgan Yerel Polisi’nin reformu ve kapasite artışına yönelik danışmanlık faaliyetlerimiz de devam etmektedir. Ülkemizde 51 ülkeden 140 polis irtibat görevlisi bulunurken, teşkilatımızı temsilen 71 ülke ve 2 uluslararası kuruluşta 100 müşavirimiz görev yapmaktadır. İlişkilerimizi daha ileri seviyeye taşımak üzere 1.Sınıf Emniyet Müdürümüz Sayın Reha Çakır da New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler daimi temsilciliğimizde görevlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Teşkilatımızın, diğer ülke polisleri ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğini önemsediği ve buna yönelik faaliyetlere ağırlık verdiği ifadelerine yer veren Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş “ Bunun neticesi olarak bugüne kadar 124 ülke ile 1.000’in üzerinde hukuki metin imzalanmıştır. Uluslararası iş birliğimizin bir yansıması olarak, 1992 yılından bu yana gerek ülkemizde, gerekse yurtdışında dost, kardeş ve müttefik ülke polis teşkilatlarına yönelik eğitim çalışmalarımız da devam etmektedir” dedi.

Emniyet Teşkilatı personelimizin yüzde 6’sının kadın olduğunu, bu sayının 20 bine yakın olduğuna değinen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in başlatmış olduğu “Kadınların Aktif Katılımı” politikasına uygun olarak Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Misyonlarında daha fazla kadın personelimizi görevlendirmek üzere eğitim çalışmalarımız devam etmektedir. Teşkilatımızdaki kadın personelin uluslararası arenada yer bulmasına yönelik her türlü çaba ülkemizce desteklenmekte ve teşvik edilmektedir” şeklinde konuştu.

Sözlerine son vermeden önce Emniyet Genel Müdürlüğü olarak 320 bine yakın personelimizle, Türkiye nüfusunun yüzde 86’sının yaşadığı polis sorumluluk bölgesinde, vatandaşlarımızın güven ve huzur içinde yaşaması için çalışılmakta olduğunu vurgulayan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş “Özellikle Terörle Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlar, sınır güvenliği ve istihbarat başta olmak üzere çok çeşitli konularda, uluslararası barış ve istikrara katkı verecek; birikim, donanım, tecrübe ve güce sahibiz. Ülke olarak tarihi misyonumuz gereği, uluslararası barışın sağlanması ve korunmasına yönelik her türlü çalışmada aktif rol almanın ve dünya barışına katkı sunmanın onur ve gururuyla; iş birliklerine daima hazırız. Ülkemizde yapılacak bu değerli çalışma toplantısının, hem Birleşmiş Milletler Teşkilatının barışa vereceği destek, hem eğiticiler ve kursiyerler, hem de Emniyet Teşkilatımızın bundan sonra yapacağı görevlendirmeler için ışık tutacak nitelikte olmasını temenni ediyor; saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“Birleşmiş Milletler Polis Eğitimcileri Sertifikasyon Çalışma Toplantısı” hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

 

Emniyet Müdürü Mehmet Aktaş, Birleşmiş Milletler Polis Birimi Başkanı Luis Carrilho ve Beraberindeki Heyet ile Resmi Ziyaret Kapsamında Bir Araya Geldi

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ı, Birleşmiş Milletler Polis Birimi Başkanı Luis Carrilho ve beraberindeki heyet makamında ziyaret etti.

Ziyarete ayrıca; Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, Dış İlişkiler Daire Başkanı Volkan İmişci, Birleşmiş Milletler Görevlendirme ve Seçim Servisi Şefi Sayın M. Ata Yenigün katıldı.

Konuk Birleşmiş Milletler Polis Birimi Başkanı Luis Carrilho, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş’a gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ise, konuk Birleşmiş Milletler Polis Birimi Başkanı Luis Carrilho’yu ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bu ziyaretin iki kurum arasındaki işbirliğin güçlendirmesi ve güvenlik alanında yürütülen ortak çalışmaların geliştirilmesi yönünde iyi dileklerini iletti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şehit ailesine taziye mesajıÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şehit ailesine...

5. Kent Araştırmaları Kongresi 7 – 8 – 9 Ekim tarihlerinde düzenlenecekSonraki Haber

5. Kent Araştırmaları Kongresi 7 – 8 – 9...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar