Beypazarı
target english

BM Genel Kurulu’nda Gerçekleştirilen Seçimlere İlişkin MIKTA Dışişleri Bakanları Ortak Bildiri Yayımladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
BM Genel Kurulu’nda Gerçekleştirilen Seçimlere İlişkin MIKTA Dışişleri Bakanları Ortak Bildiri Yayımladı
Abone ol
BM Genel Kurulu’nda Gerçekleştirilen Seçimlere İlişkin MIKTA Dışişleri Bakanları Ortak Bildiri Yayımladı.

BM Genel Kurulu’nda Gerçekleştirilen Seçimlere İlişkin MIKTA Dışişleri Bakanları Ortak Bildiri Yayımladı.

Yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

Biz, Meksika, Endonezya, Kore Cumhuriyeti, Türkiye ve Avustralya’nın Dışişleri Bakanları (MIKTA üyeleri), 17-18 Haziran 2020 tarihlerinde BM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen, aşağıda kayıtlı üç seçimin sonuçlarını memnuniyetle karşılıyoruz: BM 75. Genel Kurul Başkanının seçilmesi, 2021-2022 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçici üyelerinin seçilmesi ve 2021-2023 dönemi için Ekonomik ve Sosyal Konsey üyelerinin seçilmesi.

Genel Kurul

Türkiye’yi, adayı Ekselansları Volkan Bozkır’ın BM 75. Genel Kurul Başkanı seçilmesi dolayısıyla tebrik ediyoruz. Seçilmiş Başkan Bozkır’ın liderliğindeki Genel Kurul’un, üye ülkelerin müşterek çabalarını başarılı bir şekilde biraraya getirerek, mevcut salgının üstesinden geleceğine ve salgından daha da güçlü çıkacağına güveniyoruz. Çoktaraflılığa olan müşterek bağlılığımızın canlanması için bir katalizör görevi göreceğine emin olarak, BM’nin 75. yıldönümünü kutlamak için birlikte çalışmaya hazırız. Ayrıca, Nijerya’nın mevcut Genel Kurul Başkanı Ekselansları Tijjani Muhammad-Bande’ye gösterdiği mükemmel liderlik için takdirlerimizi sunmak istiyoruz.

Güvenlik Konseyi

Meksika’yı, Hindistan, İrlanda, Kenya ve Norveç’le birlikte, 2021-2022 dönemi için iki yıllığına Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesinden ötürü tebrik ediyor ve Endonezya’nın 2019-2020 döneminde Güvenlik Konseyi’ne katkıları için teşekkür ediyoruz. MIKTA üyelerinin BM’nin uluslararası barış ve güvenliğin muhafazasına yönelik mimarisini güçlendirmeye ve BM Güvenlik Konseyi gündemine cinsiyet perspektifinin dahil edilmesine olan bağlılığını teyit ediyoruz. Bu bağlamda yeni üyelerle yakın ve yapıcı bir işbirliği içerisinde çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

Ekonomik ve Sosyal Konsey

Endonezya ve Meksika’yı, diğer 16 üye Devletle birlikte, 2021-2023 dönemi için üç yıllığına Ekonomik ve Sosyal Konsey (EKOSOK) üyeliğine seçilmelerinden ötürü tebrik ediyoruz. Yeni seçilen üyelerin “Eylem Onyılında” Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanmasını hızlandırmak amacıyla KOVİD-19 salgınına küresel mukabeleyi güçlendirmeye ve salgından daha iyi ve güçlü bir biçimde toparlanmaya katkıda bulunacağına güveniyoruz. Avustralya ve Kore Cumhuriyeti, 2020-2022 döneminde EKOSOK üyeleri olarak devam edeceğinden, MIKTA üyeleri arasında EKOSOK’ta ve BM Sistemi içinde daha fazla işbirliği görmeyi umuyoruz.

KOVİD-19’un sebep olduğu benzeri olmayan bu küresel krizin ortasında, BM’ye bu krizden çıkış için yol gösterme ve daha iyi toparlanma için öncü bir rol oynama çağrısında bulunulmaktadır. Bölgeler arası ve inovatif bir ortaklık olan MIKTA’nın istediğimiz geleceğe erişmek amacıyla çoktaraflılığı ve uluslararası işbirliğini savunmakta seçilmiş Genel Kurul Başkanı ile Güvenlik Konseyi ve EKOSOK’un yeni seçilmiş üyeleriyle birlikte çalışmaya hazır olduğunu yineliyoruz.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu MIKTA’nın 17. Dışişleri Bakanları Toplantısına KatıldıÖnceki Haber

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu MIKTA’...

İstanbul Havalimanı Müzesi Ziyaretçileriyle BuluştuSonraki Haber

İstanbul Havalimanı Müzesi Ziyaretçileri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar