Beypazarı
Önemsoft
Önemsoft
Kızılay

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç'tan RTÜK İçin Yazılı Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç'tan RTÜK İçin Yazılı Soru Önergesi
Abone ol
​​​​​​​CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Ülke TV’de komşularına yönelik tehdit savuran ve ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan için kanala ceza verilmemesi gerektiği” yönündeki sözleriyle gündeme gelen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i Meclis gündemine taşıdı.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Ülke TV’de komşularına yönelik tehdit savuran ve ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan için kanala ceza verilmemesi gerektiği” yönündeki sözleriyle gündeme gelen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i Meclis gündemine taşıdı.

Av. Kılıç, Şahin hakkında, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) kurulduğu 1994 yılından beri verdiği ya da vermediği kararlarla çokça tartışıldığını ama bu son dönemdeki kadar hiç tartışılmadığını belirten Av. Kılıç, “Bu tartışmalar, Ebubekir Şahin’in Başkan olması ile pik noktasına ulaşmıştır.” dedi.

CHP’li Kılıç, Şahin’in başkanlığı döneminde AKP lehine, muhalefet aleyhine yönelik kararların sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu ifade ederek, bu dönemde başta TELE1, KRT, FOX ve Halk TV olmak üzere birçok kanala cezalar yağdırıldığını bildirdi.

Fakat bu cezalar yağdırılırken “havuz medyası” olarak bilinen iktidara yakın başta TV kanalları olmak üzere basının görmezden gelindiğini ya da “teğet geçildiğini” belirten Av. Sevda Erdan Kılıç, son yaşanan bir örneğin, bu görmezden gelinmenin geldiği noktayı göstermesi bakımından önemli olduğunu vurguladı.

CHP Milletvekili Av. Kılıç, Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programına konuk olan Sevda Noyan’ın, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, yapamadık istediklerimizi. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede böyle var 3-5. Benim listem hazır açıkçası.” sözlerinin basına yansıdığını kaydetti.

Noyan’ın sözlerinin kamuoyunda büyük tepki topladığını dile getiren Av. Kılıç, RTÜK Üyesi İlhan Taşçı’nın RTÜK Başkanlığı’na dilekçe vererek, söz konusu yayın hakkında “derhal” değerlendirme raporu düzenlenmesini, ilk üst kurul gündemine de bu konunun alınmasını talep ettiğini ifade etti.

CHP’li Av. Kılıç, gerçekleştirilen üst kurul toplantısına RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in “mazeret” bildirerek katılmadığını, Sevda Noyan’ın katıldığı programın da toplantıda görüşülmediğini bildirdi.

Şahin görevli olarak il dışında hangi toplantıya gittiğini açıklamalıdır

Ebubekir Şahin’in, neden toplantıya katılmadığı ile ilgili sorular üzerine, “Üç ay önce belirlenen başka bir toplantım sebebi ile şehir dışındaydım. Mazeretli değildim, raporlu hiç değildim, sadece görevliydim. Halkımıza bile bile yalan söyleyerek kin ve nefrete sevk etmeyin. Yaptığınız suçtur?” açıklaması yaptığını anımsatan Av. Kılıç, “Sayın Başkan görevli olarak il dışına çıktığını söylüyor. Gördüğüm kadarıyla basına da yansıyan, Ankara dışında RTÜK Başkanının katıldığı bir toplantı olmadı. Korona virüs pandemi sürecinde böyle bir toplantı yapılabilmesi de çok zor. Üstelik pandemiden dolayı bütün toplantılar iptal olmuşken, bir tek RTÜK Başkanının katıldığı toplantının iptal olmaması da ilginç gerçekten. Ayrıca Başkan bu toplantının hangi ilde gerçekleştirildiğini ve hangi konuda yapıldığını da açıklarsa, kendisi ile ilgili ‘yalan söylüyor’ şaibelerini de ortadan kaldırmış olur.” diye konuştu.

Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, RTÜK Başkanının, Sevda Noyan için Ülke TV’ye ceza verilmemesi yönünde açıklama yaptığını, “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil.” diyerek bir skandala imza attığını söyledi. Av. Kılıç, Şahin’in, TELE 1 kanalına verilen yayın durdurma cezası için ise “Sopayı kullanma ihtiyacı hissettik” açıklamasında bulunabildiğini kaydetti.

(Şu kişiler haber sunarken yorum yapamaz) kararı alsınlar

RTÜK'ün özerk ve bağımsız yapısının kağıt üstünde kaldığını, Üst Kurul Başkanının haber sunan spikerler için “yorum yasağından” bahsedebildiğini ifade eden Av. Sevda Erdan Kılıç, “En iyisi isim isim yazarak toptan şöyle bir karar alsınlar: (şu şu kişiler haber sunarken yorum yapamaz, ancak ‘ver mehteri’ diyerek muhalefete hakaret yağdıran gazeteci kılıklı yandaşlar istediği yorumu yapabilir.)” ifadesini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, şunları kaydetti:

“RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, en kısa sürede istifa etmelidir. Çünkü yaptığı açıklamalar, RTÜK’ün bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürmektedir. ‘Darbecileri sevindiremeyiz’ demektedir ama geçmişte, Bülent Arınç’ın Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde, 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütü elebaşı ile ilgili yaptığı ‘Hocaefendi Hükümeti çok seviyor’ başlıklı açıklamasını kişisel twitter sayfasına koyabilmektedir.

Ebubekir Şahin, devletin RTÜK Başkanı olmak yerine AKP’nin RTÜK Başkanı olmayı tercih etmiştir. AKP iktidarına yönelik her türlü eleştiriyi susturması, AKP lehine olanları ise görmezden gelmesi için o koltuğa oturtulmuştur. Bu görevini de başarıyla yerine getirmektedir. Bu nedenle bütün AKP’liler Şahin’e ne kadar teşekkür etse azdır.

Şahin, seri katil adayı Sevda Noyan’ın açıklaması için ‘çok büyütülecek bir konu değil’ demektedir. Peki, Noyan’ın, ‘komşularından gözüne kestirdiği 3-5 kişi için liste yapıp kıyıma onlardan başlayacağını söylemesi’ ne anlama gelmektedir? Başkan ‘ceza verirsek darbeciler mutlu olur’ demektedir, ancak darbecileri belirleyecek ve cezalandıracak olan devlettir, RTÜK değil. Üst Kurul, hukuk kurallarını siyasi bakış açısına göre yorumlayamaz. Birilerini sevindirmemek ya da üzmemek amacıyla kuralları uygulamamazlık yapamaz.”

Faruk Bildirici’nin kendisi hakkındaki iddialarından duyduğu rahatsızlık

CHP Milletvekili Av. Kılıç, RTÜK Başkanı’nın yaptığı bir açıklamada, hem “RTÜK talimatla iş yapmaz” hem de “Sayın Cumhurbaşkanımız devletimizin başıdır, onun talimat ve telkinleri devletimizin bütün organlarını ilgilendirir, emir telakki eder başımızın üstünde deriz.” diyerek kendi ile çeliştiğini kaydetti.

Üst Kurul Başkanının, kendisine ve kuruma yönelik eleştirilerin asıl sebebinin, “isim vermeden Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi olduğunu” söylediğini aktaran Av. Kılıç, “Başkanın olayı bu dereceye indirgemesi de onun, Bildirici’nin kendisi hakkındaki iddialarından ne kadar rahatsız olduğunu ortaya koymaktadır.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç'ın Yazılı Soru Önergesi şu şekilde:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA     

Aşağıdaki sorularımın, Anayasa’nın 98. TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddeleri gereğince Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Sevda ERDAN KILIÇ
İzmir Milletvekili

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) kurulduğu 1994 yılından beri verdiği ya da vermediği kararlarla çokça tartışıldığı ama bu son dönemdeki kadar hiç tartışılmadığı ifade edilmektedir. Bu tartışmaların, Ebubekir Şahin’in Başkan olması ile “pik” noktasına ulaştığı kaydedilmektedir.

Bu dönemde başta TELE1, KRT, FOX ve Halk TV olmak üzere birçok kanala cezalar yağdırıldığı ancak “havuz medyası” olarak bilinen iktidara yakın kanalların ya görmezden gelindiği ya da “teğet geçildiği” belirtilmektedir.

Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programına konuk olan Sevda Noyan’ın, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, yapamadık istediklerimizi. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz. Bizim hala sitede böyle var 3-5. Benim listem hazır açıkçası.” dediği basına yansımıştır.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı’nın üst kurul gündemine bu konunun alınmasını istemesine karşın, Ebubekir Şahin’in yapılan toplantıya “mazeret” bildirerek katılmadığı, Sevda Noyan’ın katıldığı programın da toplantıda görüşülmediği ifade edilmektedir. Şahin’in daha sonra ise “Üç ay önce belirlenen başka bir toplantım sebebi ile şehir dışındaydım. Mazeretli değildim, raporlu hiç değildim, sadece görevliydim. Halkımıza bile bile yalan söyleyerek kin ve nefrete sevk etmeyin. Yaptığınız suçtur?” açıklamasında bulunduğu kaydedilmektedir.

    Bu bağlamda;

 1. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın katıldığı programın görüşüleceği Ankara’daki Üst Kurul toplantı tarihinde başka hangi ildeki toplantıya katılmıştır?
 2. Pandemi sürecinde RTÜK Başkanı’nın da katıldığı böyle bir toplantının yapılabilmesi mümkün müdür?
 3. Eğer yapıldı ise o toplantının kim ya da hangi kuruluş tarafından düzenlendiği ve alınan kararlar konusunda bilgi sahibi misiniz?
 4. RTÜK Başkanı’na “bu toplantının hangi ilde gerçekleştirildiğini ve hangi konuda yapıldığını açıklaması ve böylece kendisi ile ilgili ‘yalan söylüyor’ şaibelerini ortadan kaldırması konusunda” tavsiyede bulunmayı düşünmekte misiniz?
 5. Ebubekir Şahin, Sevda Noyan için Ülke TV’ye ceza verilmemesi yönünde açıklama yaparak, “Çok büyütülecek bir konu değil” demiştir. Katliam yapacağını açıklayan bir kişinin açıklaması yerine hangi konuların ‘büyütüldüğü’ konusunda Üst Kurul Başkanından bilgi alacak mısınız?
 6. Sevda Noyan’ın, “komşularından gözüne kestirdiği 3-5 kişi için liste yapıp kıyıma onlardan başlayacağını söylemesi” ne anlama gelmektedir?
 7. RTÜK Başkanının haber sunan spikerler için “yorum yasağından” bahsetmesini nasıl yorumlayabilirsiniz?
 8. RTÜK’ün bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürdüğü belirtilen Ebubekir Şahin’in istifasını istemeyi düşünmekte misiniz?
 9. RTÜK’ün tekrar tarafsızlığını kazanması, iktidarın kurumu yerine devletin kurumu olması için ne yapılabilir?
 10. RTÜK Başkanı’nın aynı açıklamasında, hem “RTÜK talimatla iş yapmaz” hem de “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve telkinlerini emir telakki eder, başımızın üstünde deriz.” demesi nasıl yorumlanabilir?

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı Verilen Cezaları PaylaştıÖnceki Haber

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı Verilen Cezaları...

Başkan Yavaş'tan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı MesajıSonraki Haber

Başkan Yavaş'tan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar