Beypazarı
target english

CHP'den Doğu Akdeniz, ABD, GKRY Açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
CHP'den Doğu Akdeniz, ABD, GKRY Açıklaması
Abone ol
CHP Merkez Yönetim Kurulu Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı.

Olağanüstü toplantı sonrası CHP Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

''Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu, Dış Politika ve özellikle de Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri dikkatle takip etmektedir. Bu kapsamda Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin Antalya açıklarına demirlemesi bir “taviz” olarak değerlendirilmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Hükümeti, haklı davalarımızda taviz vermemeye çağırıyoruz. TBMM’nin siyasetin güç odağı olmaktan çıkarılması, dış politikada Türkiye’yi haklı davalarında yalnızlaştırmış ve taviz verir konuma düşürmüştür. Bir “Devlet Politikası” olması gereken Dış Politika, öncelikle iç politikaya malzeme edilmiş, Dışişleri Bakanlığı ve bürokrasisi de devre dışı bırakılarak, tek bir kişinin aldığı kararlar ile yönetilir hale getirilmiştir.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında “Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi” kurulmasına yönelik mutabakat zaptı imzalanması ve Pompeo’nun Türkiye karşıtı açıklamaları büyük endişeyle karşılanmıştır.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Kıbrıs Rum Yönetimi ile bir mutabakat imzalamış olması, bölgedeki gerginliği daha da arttırarak, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz sorununun barışçıl bir şekilde çözümünü daha da zorlaştıracaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını hiçe sayan bu mutabakat 1960 Londra ve Zürih Anlaşmaları’na da aykırılık teşkil etmektedir. Mike Pompeo’nun adayı ziyareti sırasında KKTC yetkilileri ile hiç bir görüşme yapmadan ayrılması ise adadaki Türk varlığına yapılmış büyük bir saygısızlıktır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, KKTC’nin ve ülkemizin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını sonuna kadar savunacağımızın altını çiziyor, ülkemizin yetkili kurumları tarafından söz konusu mutabakata ilişkin olarak şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasını esefle karşılıyoruz.


Türkiye Koronavirüs Son Durum: Toplam Vefat Sayısı 7.056 Toplam Vaka 291.162 Toplam İyileşen Hasta 258.833Önceki Haber

Türkiye Koronavirüs Son Durum: Toplam Ve...

Bakan Akar Libya Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Abuhulia’yı Kabul EttiSonraki Haber

Bakan Akar Libya Deniz Kuvvetleri Komuta...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar