Beypazarı

Christian Berger ile Kovid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye-AB İlişkileri ve Fırsatlar konulu video konferans gerçekleştirildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Christian Berger ile Kovid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye-AB İlişkileri ve Fırsatlar konulu video konferans gerçekleştirildi
Abone ol
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ve AB Uyum Komisyonu Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Brüksel'de bulunan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile "Kovid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye-AB İlişkileri ve Fırsatlar" konulu video konferans gerçekleştirdi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ve AB Uyum Komisyonu Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Brüksel'de bulunan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile "Kovid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye-AB İlişkileri ve Fırsatlar" konulu video konferans gerçekleştirdi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı İsmail Emrah Karayel, video konferansta yaptığı konuşmada, 10 Haziran 2020 Çarşamba günü Avrupa Parlamentosu çatısı altında Avrupa Birliği-Türkiye Dostluk Grubu'nun kurulduğunu, bu gelişmenin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Türkiye ve AB'nin Kovid-19 salgını krizinin üstesinden gelmek için daha yakın ve daha güçlü çalışması gerektiğini dile getiren Karayel, "Avrupa Birliği Komisyonu bazı üçüncü ülkelere seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ile ilgili tavsiye kararı almış ve ancak kısıtlamaları kaldırılacak ülkeler içinde Türkiye yer almamıştır. AB Komisyonunun bu kararını gözden geçirerek, Shengen bölgesinin Türk vatandaşlarına da açılmasını umut ediyoruz." diye konuştu.

Karayel, Türkiye-AB ilişkilerinin çok kuvvetli olduğunu ve büyük önem taşıdığını belirterek şöyle devam etti:

"Zaman zaman ilişkilerimizde yaşanan zorluklar ve sınanmalara rağmen, ticaret, göç, terörizm, enerji, güvenlik ve savunma gibi çeşitli alanlarda iş birliğimiz geniş Avrupa coğrafyası için de önemlidir. Kovid-19 süreci iş birliği ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunun göstergesidir. Kovid-19 salgını sonrasında Türkiye ile AB arasında yeni bir iş birliği alanı olarak sağlık konusunun öne çıkabileceğini düşünüyoruz. Türkiye, salgın döneminde 150 ülkeden 127'sinin taleplerini karşıladı. Ayrıca, 26 AB üyesi ülkenin 20'sinin ilaç, malzeme, teçhizat yardımı çerçevesinde, hibe veya satın alma ve ihraç izni şeklinde taleplerine cevap verdi. Bu durum, Türkiye ile AB arasında, sağlık alanında iş birliklerinin yapılabileceğini kanıtlamıştır."

AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar da salgın döneminde Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin iki taraf için de kazan-kazan esasına dayandığını anlattı.

Salgın sonrasında yeniden yapılandırılmanın tüm sektörlerde ve coğrafyalarda önemli olacağını ifade eden Gülpınar, "Dünyanın salgın sürecinden çıkmasını temenni ediyoruz. Bu süreçte, Türkiye aldığı tedbirlerle birçok ülke tarafından örnek alındı. Alınan tedbirler, Türkiye'yi turizmde güvenli ülkeler sınıfına sokmaktadır. Biz Avrupalı misafirlerimizi ülkemizde ağırlamak istiyoruz. Seyahat yasakları kalkıp Türkiye'nin güvenli ülke statüsüne dahil edilmesini karşılıklı seyahatlerin başlamasını ümit ediyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin AB için hem ithalatta hem ihracatta daha yetkin bir partner olabileceğini vurgulayan Gülpınar, "Zaman zaman yaşanan gelgitlere rağmen, salgın deneyimi ortaya koydu ki Türkiye, AB için güvenli bir limandır. Mevcut ticaret, nakliye ve tedarik zincirlerinin sorgulandığı ve yeniden yapılandırılmaya çalışıldığı bu dönemde AB, Türkiye ile coğrafi yakınlığını, ticaret ve ikili ilişkilerde çok daha sağlam bir iş birliğinin zemini olarak görmelidir. Bu doğrultuda Gümrük Birliğinin güncellenmesi, kapsamının genişletilmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisinin sağlanması çok büyük önem taşımaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

AB -Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise dört yıldır Türkiye'de çalıştığını ve görev süresinin bitmek üzere olduğunu anımsattı. Türkiye ile AB'nin geçen yıllarda son derece ciddi iş birlikleri gerçekleştirdiğini ifade eden Berger, şöyle konuştu:

"Salgınla beraber her alanda iş birlikleri sekteye uğradı. Ancak bu dönemde de Türkiye ile beraber tır ve kamyon taşımacılığı, vatandaşların ülkelerine ulaştırılması, sağlık alanında da çalıştık. Tüm dünyada makro ekonomik ölçekte değişiklikler oldu. AB buna kayıtsız kalmadı ve 750 milyar avro üzerinde bir kaynak ayırarak bazı sorunların üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Ayrıca Kobi ve çeşitli sektörlere ilave desteklerle bu rakam AB genelinde 4 trilyon avroya yaklaştı. Krizlere, salgınlara hazırlık dönemine özel yeni yöntemler geliştirmek, koruyucu malzeme ve tıbbi malzeme üretmek AB üyesi devletler arasında sağlık sistemlerinin kriz yönetiminde yeterli olması için çalışmamız gerekecek."

Berger, tedarik yapılan ülkelerin salgınla beraber tekrar gündeme geldiğini aktararak "Türkiye'nin tedarik üretimi yapan ülkelerden biri olduğunu biliyoruz. AB'nin stratejik üretim hatlarını Türkiye'ye yaklaştırılması konusu çeşitli toplantılarda da gündeme geldi. Bu konuda adımların atılmasını bekliyoruz." dedi.

Güvenli seyahat ve turizm adına Türkiye'nin güvenli ülkeler listesine dahil edilmesi için 1 Temmuz'a kadar vakti olduğunu söyleyen Berger, "AB ülkelerinden yetkililer Antalya'ya davet edildi. Güvenli seyahat ve tatil alanında çalışmaları yerinde inceleyecekler, sonuçları hep birlikte göreceğiz." ifadelerini kullandı.


Bakan Selçuk LGS Öncesi 81 İldeki Hazırlıkları DeğerlendirdiÖnceki Haber

Bakan Selçuk LGS Öncesi 81 İldeki Hazırl...

Ziya Öğretmen'le Eğitim Buluşmaları Denizli ve Gümüşhane'deydiSonraki Haber

Ziya Öğretmen'le Eğitim Buluşmaları Deni...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar