Beypazarı
target english

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervi hakkında düzenlediği basın açıklamasında, “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 Kuyusu’ndaki sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervi hakkında düzenlediği basın açıklamasında, “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 Kuyusu’ndaki sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervi hakkında basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfinin Karadeniz’de gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Fatih Sondaj Gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 Kuyusu’ndaki sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’deki ofisinde düzenlediği basın toplantısı ile ‘büyük müjdesini’ açıkladı. Erdoğan, Karadeniz’de Fatih Sondaj Gemisi’nin Tuna 1 sondaj kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz keşfettiğini duyurarak, “Daha önce Tuna-1 diye anılan bu alanı Sakarya Gaz Sahası diye isimlendirdik ve tüm çalışmalar tamamlandı. Bu ilk kuyuda bulunan rezerv çok daha zengin kaynağın bir parçasıdır” dedi. Erdoğan kısa zamanda doğalgaz çıkarma işlemlerinin başlayacağını vurgulayarak, “Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak, inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Doğalgazın yüzeye çıkarılmasıyla birlikte hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır” ifadelerini kullandı.

Çalışmalara öncülük ettiğini açıkladığı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür eden Erdoğan, Akdeniz’de de benzer haberlerin geleceğini belirterek, "Akdeniz ve Karadeniz’de 9 derin deniz sondajını gerçekleştirdik. Son sondajda müjdeyi verdik. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’de de vereceğiz" diye vurguladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bugün ülkemiz bakımından tarihi öneme sahip müjdeyi paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız.Enerji kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın tesisinde büyük öneme sahiptir. Ülkelerin koydukları vizyonu hayata geçirmesi enerji ile bağlıdır. Petrol ve doğalgaz sahalarının kontrol ve güvenliği için yeri geldiğinde milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Bu düzen hala hükümdarlığını sürdürmektedir. Suriye’deki son yıllarda yaşananları düşünün. Biz mazlumların yanına giderken, birileri petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı durumla Libya’da karşılaştık. Biz Libyalı kardeşlerimizi kurtarmanın peşine düşerken, birileri petrol kuyularının dibine yönelmiştir. Aynı oyunlar Doğu Akdeniz’de de oynanmıştır. Biz hep önce mağdurlar ve mazlumlar dedik. İnsanlık bizde petrol onlarda kalmış olabilir. Rabbim bize benzer kapılar açtı. Yarın başka yerlerde de kapılar açılacaktır. Bugünlere kolay gelmedik. Ülkemizde petrol ve doğalgaz arama çalışmaları kiralama usulü ile yapıldı."

ALBAYRAK VE DÖNMEZ’E TEŞEKKÜR

“Yüzlerce milyar dolarlık arama faaliyetlerinde elimize 3-5 sayfalık rapor dışında bir şey geçmedi. Biz bunları böyle yürüyemeyeceğini gördük. Doğrudan milli kuruluşlar aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık. Ülkemizin maden politikasını 2017 senesinde yeniden belirledik. O dönem bakanımız olan Berat Albayrak ve ardından gelen Fatih Dönmez uyguladılar. Ardı ardına 3 sondaj gemisini ülkemizin filosuna kattık. Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih’in yanı sıra 2 gemi daha dahil oldu. Oruç Reis ile bu filoyu güçlendirdik.”

“Dünya fiyatlarının altında maliyetle ülkemize kazandırdığımız gemilerin birim faaliyeti de oldukça düşüktür. Araştırma çalışmalarında en düşük dışa bağımlılığımız söz konusu değildir. Yerli ve milli imkanlarla hareket ettiğimiz için bu başarıyı gerçekleştirdik.”

İSMİ ‘SAKARYA GAZ SAHASI’ OLDU

“Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna 1 sondaj kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz keşfetmiş durumda. Kendisini boğazdan uğurladığım günü hatırlıyorum. O uğurlayışımızla birlikte neticeye de keşfe de ulaşmış olduk. İstanbul'un fethinin yıl dönümünde Karadeniz’e yolladığımız Fatih hepimizi gururlandırdı. Daha önce Tuna-1 diye anılan bu alanı Sakarya Gaz Sahası diye isimlendirdik ve tüm çalışmalar tamamlandı. Bu ilk kuyuda bulunan rezerv çok daha zengin kaynağın bir parçasıdır. İnşallah devamı da gelecek. Rabbimize hamd ediyoruz.”

"2023’TE KULLANIMA SUNULACAK"

“Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak, inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Doğalgazın yüzeye çıkarılmasıyla birlikte hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır.  Bunca yıl sabırla ilmik ilmik yürüttüğümüz çalışmaların ilk meyvesini almış oluyoruz. Akdeniz ve Karadeniz’de 9 derin deniz sondajını gerçekleştirdik. Son sondajda müjdeyi verdik. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’de de vereceğiz.”

“Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Biz de arayacağız ve inşallah bulacağız. Sakarya Gaz Sahası'yla bismillah dedik. Devamı da gelecek. Sadece denizlerde değil, kendi topraklarımızdaki aramaları da daha sıkı şekilde yürütüyoruz. Diğer ülkelerdeki arama ruhsatlarımızı da yükseltiyoruz.”

“Cari açığımızın en büyük sebebi enerji olmuştur. Enerjide net ihracatçı konuma gelene kadar bize durmak yok. Geleceğin teknolojilerine de yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Tüm alanlarda en güçlü şekilde varlığımızı göstermekte kararlıyız. Türkiye artık kendi ayakları üzerinde durabilecek gücü ve kaynağa sahiptir. Kimsenin hakkına gözü dikmeden ve hakkımızı da yedirmeden ilerlemeyi sürdüreceğiz.”

“Yunanistan başta olmak üzere özellikle Avrupa Birliği haklı olduğumuzu biliyor. Birliği ayakta tutan ilkeleri kirlettiğini görmektedir. Yarın en büyük zararı birliğe vereceğini görmelidir. Türkiye’yi kirletmek adına Yunanistan’ın yaptıkları onu ayakta tutamaz.”

“Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Yolumuzu açık etsin. Bir kez daha doğalgaz rezervi keşfimizin ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Elde edeceğimiz gelirlerin insanlığa hayırlar getirmesini rabbimden niyaz ediyorum. Bu sürece öncülük eden Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlarımız Berat Albayrak ve Fatih Dönmez ve ekiplerine teşekkür ediyorum.”


İEF’nin açılış tarihi öne çekildiÖnceki Haber

İEF’nin açılış tarihi öne çekildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Muğla'daki Sahil ve Koyların İşletme Hakları İhalesiz VerilmemiştirSonraki Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Muğla'dak...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar