Beypazarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında yapılanları 6 başlıkta açıkladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında yapılanları 6 başlıkta açıkladı
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında yapılanları 6 başlıkta açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında yapılanları 6 başlıkta açıkladı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Erdoğan, “İlk günden itibaren Koronavirüs salgınına karşı tüm kurumlarımız ve imkânlarımızla Milletimizin yanında yer aldık. Tedbirlerle ve ekonomik destek paketleriyle vatandaşlarımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın paylaşımında yer alan bilgiler şöyle:

ÇALIŞMA VE SOSYAL HAYAT: 2 milyon dar gelirli aileye bin lira nakit desteği verilecek. En düşük emekli aylığı bin 500 liraya çıkarılacak. Asgari ücretliye toplamında 7 milyar liralık ücret desteği sağlanacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına düzenli aktarılan kaynak 180 milyon liraya çıkarılacak. Emekliye bayram ikramiyesi Nisan’da verilecek. 80 yaş ve üstü vatandaşlarımız için periyodik takip programı açılacak.

SAĞLIK: Sağlık çalışanlarının performans ödemeleri 3 ay boyunca üst tavandan yapılacak. 32 bin yeni sağlık personeli istihdam edilecek. Kamu kurum misafirhaneleri tüm sağlık personeli için kullanıma açılacak. Sağlık personeli toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. 1 milyon adet hızlı tanı kiti kısa sürede kullanıma sunulacak.

SANAYİ: Teknopark işletmelerinden 2 ay kira alınmayacak. KOBİ’lerin KOSGEB ödemeleri 30 Haziran’a ertelenecek. Yerli dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük ve maske üreten firmalara 6 milyon liralık destek verilecek.

TİCARET: Tıbbi maskelerde ve solunum cihazları için ilave gümrük vergisi kaldırıldı. Etil alkol ithalatlarında gümrük vergisi sıfırlandı. İhracatlara stok finansman desteği verilecek.

MALİYE: KDV beyanname verme ve ödeme sürüleri ertelendi. Belediyelerin 3 aylık vergi kesintileri yapılmayacak. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak. İç havayolu taşımacılığında 3 ay boyunca KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Nakit akışı bozulan firmalara gerektiğinde finansman desteği verilecek. İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘İş’te Devam Kredi Desteği’ hayata geçirilecek.

BANKACILIK: İşletme Finansman Desteği ile 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, 25 bin lira limit kredi imkanı sağlanacak. 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli 25 bin lira limitli Esnaf Kart desteği verilecek. Kredi kartı ödemeleri Haziren sonuna kadar ertelenebilecek. Personel maaş gideri kadar ilave kredi imkanı sağlanacak.


Ali Koç: 6 kişide koronavirüs bulgularına rastlandıÖnceki Haber

Ali Koç: 6 kişide koronavirüs bulguların...

Sağlık Bakanlığı Tablosuna Göre Koronavirüste Son DurumSonraki Haber

Sağlık Bakanlığı Tablosuna Göre Koronavi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar