Beypazarı
target english

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Joe Biden'ın Konuşmasını Değerlendirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dominik Cumhuriyetin'de gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili bilgilendirme toplantısında açıklama yaptı soruları cevapladı. Joe Biden'ın Türkiye ilgili yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dominik Cumhuriyetin'de gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili bilgilendirme toplantısında açıklama yaptı soruları cevapladı. Joe Biden'ın Türkiye ilgili yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamasında:

''Dominik Cumhuriyeti yeni seçilmiş cumhururbaşkanı Luis Abineder'in daveti üzerine ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı ve Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil etmek üzere Dominik Cumhuriyeti'ne geldik ve bugün yemin törenine katıldık. Kendisi ile ayaküstü görüştük ama biraz sonra ikili görüşmemizi de gerçekleştireceğiz ve yeni dönemde ikili ilişkilerimizi nasıl gerçekleştireceğimizi enine boyuna ele almış olacağız.

Tabi böylesine törenlere insanlar, liderler, dışişleri bakanları katılır. Biz de buraya katılan bazı cumhurbaşkanlarıyla, Gine Bissau Cumhurbaşkanı ile görüştük. Ayrıca Haiti Cumhurbaşkanı ile ayaküstü görüştük ama yarın zaten Haiti'ye buradan 40 dakikalık bir uçuşla aynı adayı paylaşıyorlar biliyorsunuz ikili bir ziyarette bulunacağım.

Diğer taraftan Guatemala Dışişleri Bakanı ile ayak üstü sohbetşn dışında bir kenara geçerek kendisi de yeni göreve başladı hem onların ev sahipliği yaptığı Orta Amerika Entegrasyon Örgütü ile hem de Guatemala ile ilgili ilişkilerimizi nasıl geliştireceğimizi görüştük.

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha ile görüşme imkanımız oldu. Aynı şekilde Sırbistan Çalışma Bakanı ile görüşme imkanımız oldu. Ve diğer katılımcılarla yine ayak üstü sohbetlerimiz oldu.

Yemin töreninden sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ikili bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmede ikili ilişkilerde bazı konular vardı gündemdeki konuları değerlendirmenin yanında, özellikle Libya'yı değerlendirdik. Tabi seçim zamanında Amerika daha çok seçimlere odaklanıyor ama uzmanlar düzeyinde Libya konusunda istişarelerimizi devam ettirmemiz gerektiği konusunda hemfikiriz. Diğer taraftan Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri ele aldık. Kendisi sanırım Viyana'da Avrupa'da bir görüşme gerçekleştirmişti. Ve harita üzerinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tutumu hem Kıbrıs ekseninde hem genel anlamda Doğu Akdeniz'de neler olduğunu ve Türkiye'nin bu süreçteki yapıcı yaklaşımlarını anlattık ve Türkiye'nin burada tutumunu ve haklı davasını ve Kıt'a sahanlığımızın ne olduğunu ve bugüne kadar hangi adımları attığımızı da konuştuk, anlattık. Çünkü niye bunları söylüyorum Yunanistan hep kara propaganda yapıyor. Türkiye'nin haksız olduğunu, uluslararası hukuku çiğnediğini söylüyor. Oysaki bizim yaptığımız her şey uluslararası hukuka uygun. Elbette biz her zaman diyalogtan yana olduk. Bunu da Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat gösterdi. Ama herkese daha önceden iyi ki söylemişiz bakınız Yunanistan'dan tersine adımlar göreceksiniz dedik ve bunu da gördük, gördüler ve özellikle son zamandaki gelişmeler hakında da detaylı bilgi sahibi olduğunu da gördük. Gerek Borrel'e gerekse diğer P5 ülkelerine ve Ab ülkelerine gönderdiğimiz mektupların bir kopyasını da yine aynı şekilde P5 ülkesi olarak Amerika'ya Pompeo'ya da göndermiştik. Dolayısıyla diğer ikili ilişkilerimizi, bölgesel konularım da ele aolma fırsatımız oldu. Dolayısıyla bu ziyareti verimli bir şekilde gerçekleştiriyoruz, gerçekleştireceğiz.

Tabi Luis Abineder ile ikili ilişkilerimizin birçok boyutu var, turizm sektörü var, burada balıkçılarımız var, enerji ile ilgili çok öenmli projeler var, tekstil ile ilgili projeler var, altyapı ile ilgili, tarımla ilgili tüm bu konularda kendisinin hükümet programının da ne olduğunu görme imkanımız oldu. Konuşmasında bunlara da yer vermişti. Bu konuda da işbieliğimiz inşallah iyi değerlendirip güçlendireceğiz''ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD başkan adaylarından Joe Biden'ın önceki gün Türk Medyasına da düşen, Türkiye ile ilgili eleştiri içeren tonda beyanları çıktı, bu konuda dğerlendirmelerinizi alabilir miyiz sorusu üzerine: '' Şimdi gerçekten Biden'ın tabi medyaya da yeni yansıyan konuşmalarına bakınca insan üzülüyor. Neden üzülüyor? Yani büyük bir devlet olan ABD'nin başkan adayının her şeyden önce konuşma üslubuna bakınca insan üzülüyor. Diplomatik teamüllere aykırı. Ama diğer taraftan da çok ciddi hatalar var. Yani bilgi noksanlığı var, maddi hatalar var. Yani bizim hoşumuza gitsin gitmesin o ayrı bir şey. Örneğin hükümet unsurları diye bir terminaloji kullanmış. Sanırım hükümetteyken, yani Obama'nın yardımcısıyken bunlar hep terör unsurlarıyla, teröristlerle yatıp kalktıkları için unsur diye hitap ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve Türk Milleti'nin iradesi ile seçilmiş hükümetin hükümet unsurları oalrak değerlendirilmesi gerçekten inanılacak bir şey değil. Bir balkan adayının, başkan yardımcılığı yapmış bir kişinin böylesine hatalara düşmesi gerçekten ilginç bir durum.

Diğer taraftan Kürt kökenliler diyor, meclise girmelererini sağladık gibi haddini aşan cümleler var. Bu ülkede Kurtuluş Savaşı'nı verirken, Çanakkale Savaşı'nı verirken Kürt kardeşlerimiz, diğer kardeşlerimizle beraber hep birlikte verdik. Kürt kardeşlerimiz, kurucu mecliste de vardı Kürtler. Dolayısıyla sen kimsin Kürtlerin de meclise girmesini de sağladık diye bunların da Kürt kelimesinden anladığı teröristler, yani PKK, YPG. Kusura bakmasın! Kürt kardeşlerimiz tabiiki mecliste de olacak, devlette olacak, hükümette olacak, bürokraside olacak her yerde, toplumun her şeyinde sporda, eğitimde her yerde olacak ama bu ülkede teröristlere yer yok. Bu konuda da haddini aştığını görüyoruz. 

Aynı şekilde burada kullandığı diğer kelimeler de çok ilginç. Örneğin; iki kere altını çizerek darbeyle değil diyor, yani muhalefete destek vererek hükümeti yani Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı değiştirmek gerektiğini söylüyor. İki kere vurgulamasından ben şunu anlıyorum: ''Yani darbeyi geçmişte denedik olamadı, dolayısıyla şimdi taktik ve yöntem değiştirelim.''ifadelerini kullandı.

Esasen geçmişte de yine 2014'te Türkiye ile ilgili saçma sapan yani Orta Doğu'da konuşurken Türkiye ile ilgili bir konuşma yapmıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı da arayıp özür dilemişti.

Biden'ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından da Ankara'ya geldiğini anımsatan Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımızın huzurunda (Biden) özür dilemişti 'daha önce gelmemiz lazımdı' diye. Şimdi anlıyoruz ki o günkü özür dileyiş şekline göre, o gün timsah gözyaşları dökülmüş. Samimiyetsiz olduğunu da böylelikle anlıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, esasen Biden'ın ifadelerinin, 20. yüzyılın anlayışının yansımaları olduğuna işaret ederek, o dönemki anlayışla büyük ülkelerin, her ülkenin iç işlerine müdahale ettiğini ve istediği rejimleri değiştirdiğini kaydetti. 

Buna karşılık, dünyanın ve özellikle Türkiye'nin çok değiştiğini unuttuklarını dile getiren Çavuşoğlu, artık Türkiye'nin çok farklı bir Türkiye olduğunu ve Türk milletinin böyle dayatmaları kökten reddettiğini kaydetti. 

BAE-İsrail normalleşme anlaşması

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail ilişkilerindeki normalleşmeye ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, Türkiye'nin tutumunun net ve bugüne kadar Filistin davasının sonuna kadar savunucusu olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Kudüs bizim ortak, kutsal davamızdır. Bunu savunmak da her Müslüman gibi bizim de görevimizdir. Bu anlaşma bir kere, zaten kim memnun bundan? İsrail memnun. Sonuçta İsrail diyor ki, 'Ben işgal etmeye devam edeceğim.' diyor. 'Geciktirdik' diye savunmaya çalışıyorlar. 'Ortadan kaldırdık ya da durduk' demiyor, 'geciktirdik'. Yani, bugün olmadı, yarın oldu, yaptığınız anlaşmayı meşru mu kılar İsrail'in bir gün iki gün gecikmesi? İki devletli çözümü öldüren, ilhakı meşrulaştıran bir anlaşma imzalıyorsun, bunu da anlatmaya çalışıyorsun."

Bu süreçte Filistinlilerle de istişare edilmediğine işaret eden Çavuşoğlu, "Bunlar kimlerin kuklasıdır, kimin hizmetindedir esasen kendi halkları da görüyor." dedi.

Çavuşoğlu, Kuveyt'ten gelen açıklamanın da memnuniyetle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Biz, burada Filistinlilerin kabul etmeyeceği bir çözüme 'hayır' demeliyiz. Zaten çözümün parametreleri ortada. Yani iki devletli çözüm. Onun da parametleri var . Hiçbir şeye bakmıyorlarsa Arap Barış Planına baksınlar. Şimdi diyorlar ya, 'Türkler Arapların yönetimine karışıyor.' Bunu Abu Dabi yönetimi çok söylüyor. İşte Arap Ligi içinde, diğer platformlarda hep bunu söylüyorlar. Peki, sen Arap Barış Planına ihanet ettin mi, etmedin mi? Bugün Arap ülkelerine en çok zararı kim veriyor? Yemen'i kim katlediyor? Sizin yüzünüzden ölüyor. Yemen'i bölmeye çalışan kim? Türkiye mi? Birleşik Arap Emirlikleri. Bu konuda hatta iş birliği yaptıkları diğer ülkelerle de görüş ayrılığına düştüklerini görüyoruz."

Bakan Çavuşoğlu, sürece ilişkin, "Filistin davasına da açıkça ihanet etmişlerdir." ifadesini kullandı.

 


Kılıçdaroğlu: Hiçbir emperyal gücün gölgesini dahi kabul etmiyoruzÖnceki Haber

Kılıçdaroğlu: Hiçbir emperyal gücün gölg...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Koronavirüse Yakalandığını AçıkladıSonraki Haber

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar