Beypazarı
Önemsoft
Önemsoft
Kızılay

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin Yıldönümleri Açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dışişleri Bakanlığı'ndan Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin Yıldönümleri Açıklaması
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin Yıldönümleri ile ilgili sorulan soruyu şu şekilde cevap verdi:

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin Yıldönümleri ile ilgili sorulan soruyu şu şekilde cevap verdi:

''Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar Türkleri, 76 yıl önce bugün (18 Mayıs) anavatanlarından zorla koparılarak insanlık dışı şartlarda sürgün edilmişlerdir. 250 bin Kırım Tatarının büyük bir kısmı sürgün sırasında ya da sürgün edildikleri yerlerde yaşamlarını yitirmiştir. Kırım Tatarları 1944 sürgününden sonra on yıllarca anavatanları olan Kırım yarımadasına dönememiştir.

Türkiye, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi, kimliklerini koruyarak esenlik ve güven içinde yaşamaları için, geçmişte olduğu gibi bugün de Kırım Tatar Türklerine olan desteğini sürdürecektir. Bu vesileyle, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne olan desteğimizi bir kez daha teyit ederiz.

Tarihin en acı olaylarından olan “Çerkes Sürgünü” ise, 156 yıl önce Kafkas halklarının 21 Mayıs günü öz yurtlarını terk etmeye zorlanarak, ağır koşullarda büyük kayıplar verdikleri, hüzünle hatırladığımız bir trajedidir.

Soydaş Kırım Tatar Türkleri ile kardeş Kafkas halklarının acılarını paylaşıyor, ortak hafızamızda silinmez izler bırakan bu trajik olaylarda hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyor ve hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.''


İBB Sınava Yönelik Psiko Sosyal Destek Hattını Hayata GeçiriyorÖnceki Haber

İBB Sınava Yönelik Psiko Sosyal Destek H...

Bakan Selçuk: 2019 Yılı İçerisinde Toplam 17 Bin 273 Çocuğun Ailesine Dönüşü SağlandıSonraki Haber

Bakan Selçuk: 2019 Yılı İçerisinde Topla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar