Beypazarı

Diyanet'ten: 2020 Yılı Hac Erteleme ve Ücret İadeleri İle İlgili Açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Diyanet'ten: 2020 Yılı Hac Erteleme ve Ücret İadeleri İle İlgili Açıklama
Abone ol
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Hac Erteleme ve Ücret İadeleri İle İlgili Açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Hac Erteleme ve Ücret İadeleri İle İlgili Açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Kovid-19 salgını nedeniyle Suudi Arabistan'ın almış olduğu karara göre; 2020 yılında hac ibadeti sadece Ülke içinde yaşayan ve değişik milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanlarla eda edilecek ve yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyecektir.

Alınan bu karardan sonra 2020 yılında hac ibadetini yapmak için kayıtlarını yaptıran hacı adaylarının durumu Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunca görüşülüp karara bağlandı.

Buna göre:

2020 yılında kesin kayıt hakkı elde edip kayıt yaptıran hacı adaylarının, Diyanet İşleri Başkanlığı veya TÜRSAB'a bağlı acenteler organizasyonunca alınan kayıtları 2021 yılına devredildi.

2020 yılında kesin kayıt yaptıran hacı adayları, 2021 yılına haccı erteleme veya 2021 yılında hacca gitmekten vazgeçme tercihinde bulunabileceklerdir.

A- 2021 yılına Haccını Ertelemek İsteyenler:

Suudi Arabistan'da yapılan muhtelif ön ödemeler, hacı adaylarına verilen/verilecek eser ve malzeme temini, eğitim ve bilgilendirme, sağlık vb. faaliyet/hizmetler gereği yapılan hazırlıklara ilişkin harcamaların karşılığı olarak 2021 yılı hac organizasyonu için belirlenecek ücretlerden mahsup edilmek üzere kişi başı 1.000'er Suudi Arabistan Riyalı (SAR) hacı adayının kayıt yaptırdığı organizasyona (Diyanet İşleri Başkanlığı veya TÜRSAB'a bağlı acenteler) ait hesaplarda bloke edilecektir.

B- 2021 yılında Hacca Gitmekten Vazgeçenler:

Bu durumda olanlar ödemiş oldukları ücretlerin ise tamamı iade edilecek ve bu kişiler kazanılmış kur'a kat sayıları ile gelecek yıllarda kur'aya dahil edilecektir.

Ücret iadeleri; yapılan tercih sonunda alınacak “HAC ÜCRET İADE BELGESİ" ve T.C. kimlik numarası ibraz edilmek kaydı ile 13.07.2020 tarihinden itibaren Albaraka Türk Katılım, Emlak Katılım, Kuveyt Türk Katılım, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Ziraat bankaları aracılığı ile yapılacaktır.

Kayıt ve ücret iade belge işlemleri; il/ilçe müftülüklerinden, internet adresinden e-devlet kimlik doğrulama sistemi veya hacı adayının istemesi halinde kayıtlı olduğu acente üzerinden yapılacaktır.

2021 yılı haccını ertelemek veya vazgeçmek isteyen hacı adayları Müftülük veya Acenteden aldıkları dilekçe örneklerini uygun olarak doldurarak imzalayacaklar, grup halinde ertelemek isteyenler veya vazgeçenler olması halinde ise bütün grup üyelerinin imzaları alınarak müftülüklerde veya acentelerde muhafaza edilecektir.​''


Türk Gıda Sektöründen BAE'ye Sanal ÇıkarmaÖnceki Haber

Türk Gıda Sektöründen BAE'ye Sanal Çıkar...

Lise Son Sınıfa Geçen Öğrencilere Ücretsiz Yaz Dönemi Destekleme KursuSonraki Haber

Lise Son Sınıfa Geçen Öğrencilere Ücrets...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar