Beypazarı
target english

DSÖ'nün İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Coğrafi Ayrık Ofisi İstanbul’da Açıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
DSÖ'nün İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Coğrafi Ayrık Ofisi İstanbul’da Açıldı
Abone ol
Dünya Sağlık Örgütü’nün İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Coğrafi Ayrık Ofisinin İstanbul’daki açılışı bugün gerçekleştirildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Coğrafi Ayrık Ofisinin İstanbul’daki açılışı bugün gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ‘İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Coğrafi Ayrık Ofisi’nin bugün İstanbul’da açıldığını duyurdu.

Açılışın DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile gerçekleştirildiğini belirten Koca, "Bu ofis, COVID-19 ile mücadele başta olmak üzere, sağlık alanında insanlığın karşılaştığı tüm krizlere hem hazırlık hem de yanıt verebilme konusunda bölge ülkeleri için bir rehber olacak" ifadelerini kullandı.

Kluge'nin video konferans yöntemiyle katıldığı törende açıklama yapan Koca, sağlık alanında en yakın partnerleri olan DSÖ ile ilişkilerin her zamankinden daha katmanlı ve çok yönlü gelişmeye devam ettiğini dile getirerek "Ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 20 yılda sağlık alanında kazanmış olduğu başarılar ile gerek bölgesel gerekse küresel sağlıktaki rolümüz daha da artmaktadır. Geçmiş tecrübelerimizden kazanılan dersler ışığında güçlü bir şekilde yeniden inşa edilen sağlık sistemimiz ve dış politikamızın mihenk taşı olan insani diplomasimiz, bölgesel ve küresel sağlıktaki bu aktif rolümüzün en önemli iki sütunu olmuştur. Su süreçte en yakın partnerimiz olan DSÖ ile ilişkilerimiz ise karşılıklı fayda temelinde gelişerek devam etmiştir" diye konuştu. 

Bu iş birliğinin en somut örneklerinden olan ve temmuz ayında mali anlaşmasını imzaladıkları İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık DSÖ İstanbul Ofisi'nin bu kez açılışını yapmaktan memnuniyet duyduğunu aktaran Koca, şunları kaydetti:

"2013'ten bu yana çalışması devam eden ofis, DSÖ teknik uzmanlığını, ülkemizin insani ve sağlık acil durumlarındaki öncü rolüyle harmanlayarak bölge ve küresel sağlığa katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu ofis dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 başta olmak üzere, Avrupa bölgesinde insani krizlere müdahale, acil durumları önleme ve yanıt, risk yönetimi ve kapasite geliştirme gibi alanlarda faaliyet gösterecektir. Bunun yanı sıra alanında tek olması ve sadece insani ve sağlık acil durumlara yönelik finansman ve teknik kapasiteyle donatılmış şekilde çalışmalarını yürütecek olması sebebiyle ofisin, Kovid-19 pandemisine yönelik çalışmaları, pandemiyle mücadeleye de ışık tutacaktır. Bütün bu çalışmalarıyla İstanbul ofisi ülkemizin insani ve sağlık acil durumlardaki öncü rolü ve kurmuş olduğu ağların daha da gelişmesine katkı sağlayacak ve ülkemizi bu alanda bir merkez haline getirecektir. Ofisin sadece bölgemizin ihtiyaçlarına yönelik değil, küresel çapta çıktılar sunan bir ofis olmasını temenni ediyor ve küresel ve bölgesel sağlığa hayırlı olmasını diliyorum."

Koca, sözlerinin sonunda eski DSÖ Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu'ya da katkılarından dolayı teşekkür etti. 

Dışişleri Bakanlığı'da Açıklama Yaptı

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada:''Sözkonusu Ofis ülkemizin Dünya Sağlık Örgütü’yle ilişkilerine katkıda bulunacak, insani yardım faaliyetlerindeki görünürlüğümüzü pekiştirecek ve COVID-19 ile mücadelede küresel çabaları destekleyecektir.

Coğrafi Ayrık Ofisi’nin İstanbul’da kurulması İstanbul’un BM merkezi haline gelmesi yönündeki gayretlerimizin de somut bir örneğini teşkil etmektedir.''denildi.


Dışişlerinden Arap Ligi Bakanlar Konseyi Toplantısında Türkiye İle İlgili Alınan Kararlar İçin AçıklamaÖnceki Haber

Dışişlerinden Arap Ligi Bakanlar Konseyi...

Dışişleri Bakanlığı'ndan Afganistan'a Geçmiş Olsun MesajıSonraki Haber

Dışişleri Bakanlığı'ndan Afganistan'a Ge...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar