Beypazarı

Dünya Mirası Ön Listesinde Bulunan Augustus Tapınağı Tehlike Altında

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dünya Mirası Ön Listesinde Bulunan Augustus Tapınağı Tehlike Altında
Augustus Tapınağı ile yazıt açıkta durursa doğrudan yağmur, kar, çamur, nem, rüzgâr, don gibi dış etkenlerden etkilenip, kısa zamanda dökülecek ve kaybolacak. Fıskiyeli havuz ve dış etkenler nedeniyle dökülmeler başladı. Havuzun fıskiyesini bizzat (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı) Sayın Mansur Yavaş’a ilettim, kapatıldı ancak tamamen kaldırılması gerekiyor.

Prof. Dr. Mehmet Tunçer Ankara ve Ulus bölgesi kültürel mirası araştırmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

KORUYAMAZSAK KISA SÜREDE DÖKÜLEREK KAYBOLACAK

“Augustus Tapınağı ile yazıt açıkta durursa doğrudan yağmur, kar, çamur, nem, rüzgâr, don gibi dış etkenlerden etkilenip, kısa zamanda dökülecek ve kaybolacak. Fıskiyeli havuz ve dış etkenler nedeniyle dökülmeler başladı. Havuzun fıskiyesini bizzat (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı) Sayın Mansur Yavaş’a ilettim, kapatıldı ancak tamamen kaldırılması gerekiyor.
Roma’da müzenin hemen karşısında bir mekanda keşfedilmiş olan İmparator Augustus’un sunağı Ara Pacis açıkta kalmasın şeffaf bir müzenin içine alınmış. İçeriye girerken de epey bir para ödüyorsunuz. hem koruma hem müze hizmeti veriyorlar. Bakım ve Restorasyon da yapmışlar, hem de para kazanılıyor. Ben gittim müzeyi gördüm. Maketleri yapılmış içeride, tarihçesi, üzerindeki süslemeler, dekorasyon anlatılıyor. Heykeller var onlar da anlatılıyor.

Prof. Dr. Mehmet Tunçer Ankara ve Ulus bölgesi kültürel mirası araştırmalarına ilişkin, Hacı Bayram Camii yanındaki Augustus Tapınağı için Roma’daki Ara Pacis Sunağı gibi şeffaf bir müze içerisine alınmasını önererek “Augustus Tapınağı'nı kapalı bir mekan içine alırsak muhafaza etmiş oluruz” dedi.

Hacıbayram Camii ve Augustus Tapınağı çevresi ile ilgili araştırmalar yapan ve kitaplar yazan, Çankaya Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer ; Roma dönemine ait iki bin yıllık Augustus Tapınağı için dikkat çeken bir öneride bulundu. Roma İmparatorluğu’nun ilk imparatoru olan Augustus anısına yapılan Ara Pacis Sunağı’nın Roma’da şeffaf bir müze içine alınmasını örnek göstererek aynı uygulamanın Ulus Hacı Bayram Camii’nin yanındaki Augustus Tapınağı için de yapılabileceğini söyledi. Augustus Tapınağı dış etkenler nedeniyle dökülmeler yaşandığını ifade eden Mehmet Tunçer ;

UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİNE GİRMESİ GEREKEN BİR YER

Biz de Augustus Tapınağı’nı böyle kapalı bir mekanın içine alırsak muhafaza etmiş oluruz. Tabi yapı Hacı Bayram Camii ile bir bütün, bu müze yapılırken Hacı Bayram’a zarar vermeden yapılmalı. Zaten arkasına denk geliyor. Korunamayan Kültürel Miras’ adlı yeni kitabımda da bu konuya yer verdim. Bu iyi bir projeyle çözülebilir. Hatta bunun için uluslararası bir mimari proje yarışması da yapılabilir. Çok da ilgi uyandırır, özellikle İtalyanlar buna çok ilgi gösterir. Müze olduğunda ise gelir elde edilebilir. Burası UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi gereken bir yer. Şu anda ön listede. Esas listeye alındığı zaman kültürel turizm açısından, tarihi turizm açısından çok daha önemli bir noktaya gelecektir. Ankara’ya gelenler zaten gelip görüyorlar. Dünyadan da özellikle bu müzeyi görmek için gelenler olacaktır.”

ANKARA'NIN ROMA VE BİZANS DÖNEMİ ÇOK ÖNEMLİ

İtalya’nın başkenti Roma ile Ankara'nın kardeş şehir olması yönünde adımlar atıldığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Tunçer, “Ankara’nın Roma ve Bizans dönemi o kadar değerli ve önemli ki. Roma’da olmayan eserler bile bizde var. Augustus Tapınağı’nın üzerindeki yazıt mesela. Roma’daki kaybolmuş bizimki son on yıla kadar sağlam duruyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş ve İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani görüşmesinde konu gündeme gelmiş gerekli ilk adımlar atılmıştı. Ankara’nın Roma’yla kardeş şehir olması lazım” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Tunçer'in 'Korunamayan Kültürel Miras' isimli kitabında Prof. Dr. Ruşen Keleş'in Önsözü yer alıyor :
‘’Şimdi elimizde, Korunamayan Kültürel Miras: Hacı Bayram Camisi ve Augustus Tapınağı Çevresi başlıklı bir bilimsel çalışma var. Ankara’nın Ulus semtini kapsayan yalnız bir yöresinde koruma (ma) serüveninin nesnel ve birinci el verilere dayanarak ele alındığı bu değerli kitap 3 bölümden oluşuyor. Genel bir giriş niteliğinde olan 1.Bölümde, Tarihi Kent Dokusunun Ankara’daki Yeri, Önemi ve Korunması konusu ele alındıktan sonra 2.Bölümde, 1920’li yılların sonlarında Ankara için hazırlanan Hermann Jansen Planı'ndan bugüne değin geçen 90 yıllık süre içinde nereden nereye gelmiş olduğumuzun yetkiyle ele alınıp değerlendirildiği bu Bölümü, Hacı Bayram Camisi ve Augustus Tapınağı Çevresi’ne ve düzenlemesine ayrılmış olan 3. Bölüm izliyor. Yaklaşık 200 Sayfa uzunluğundaki bu yapıtın, son yıllarda korunmaya ilişkin konularda yapılan en değerli çalışmalardan biri olduğuna hiç kuşkum yok…’’

Augustus Mabedi Yanındaki Fıskiyeli Havuz Kaldırılsın Kampanyasını linkten imzalayabilirsiniz.

GazeteNeHaber


Bakan Kaspoğlu'ndan Fenerbahçe BEKO'ya KutlamaÖnceki Haber

Bakan Kaspoğlu'ndan Fenerbahçe BEKO'ya K...

Genç girişimcilere 200 Bin TL'ye kadar hibeSonraki Haber

Genç girişimcilere 200 Bin TL'ye kadar h...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!