Beypazarı

Ekşi Höyük'te, 8 bin 600 yıllık bulgulara ulaşıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ekşi Höyük'te, 8 bin 600 yıllık bulgulara ulaşıldı
Abone ol
DENİZLİ'nin Çal İlçesi'nde kazı çalışmalarına başlanan Ekşi Höyük'te, 8 bin 600 yıllık bulgulara rastlandı. Çal İlçesi Dayılar Mahallesi Ekşi Höyük mevkisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından..

DENİZLİ'nin Çal İlçesi'nde kazı çalışmalarına başlanan Ekşi Höyük'te, 8 bin 600 yıllık bulgulara rastlandı.Çal İlçesi Dayılar Mahallesi Ekşi Höyük mevkisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan kazılar sürüyor. Kazıya Ege Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi'nden akademisyenlerde destek veriyor. Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu, Ekşi Höyük'te 2 yıl önce kazı çalışmalarını başlattıklarını belirterek, Burası insanlık tarihi için çok önemli. 8 bin 600 yıllık bulgular elde ettik. 5 ayrı insan kemiği inceleniyor. Erkek iskeletinin oldukça iri olduğu göze çarpıyor. Kemiklerin incelemesi bittiğinde kaç yıllık oldukları belirlenecek. Kazı alanından çıkardığımız materyaller, insanların kullandığı aletler, mimari tabanları incelediğimizde buranın 8 bin 600 yıl önce kullanıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeni bulgular inceleniyor. Höyüğün 9-10 bin yıl önce kullanıldığı da ortaya çıkabilir. Bu kazı bilim insanlarını oldukça heyecanlandırıyor dedi.

Çal Belediye Başkanı MHP'li Fethi Akcan, höyüğün ilçe için önemli olduğunu ve belediye olarak destek vermeye devam edeceklerini belirterek, Burada görevli bilim insanları, 2-3 yıl sonra geniş kapsamlı daha yeni bulgulara ulaşılacağını söylüyor. Belediye olarak, 26 kişilik kazı ekibine destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Kısa süre sonra, aynı ekip Aşağıseyit Mahallesi'ndeki höyükte de kazı çalışmalarını başlatacak. Bu kazılar sadece Çal için değil, bilim dünyası ve insanlık tarihi adına da oldukça önemli diye konuştu.

DHA

 


Sabancı Holding'in operasyonel karlılığı 4.3 milyar liraya çıktıÖnceki Haber

Sabancı Holding'in operasyonel karlılığı...

Ece Seçkin: Ben sahte değil, gerçeğiyimSonraki Haber

Ece Seçkin: Ben sahte değil, gerçeğiyim

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar