Beypazarı
target english

Elazığ'da Deprem Sonrası 2 Bin 131 Aile Konteyner Evlerde Yaşamaya Başladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Elazığ'da Deprem Sonrası 2 Bin 131 Aile Konteyner Evlerde Yaşamaya Başladı
Abone ol
Sivrice merkezli meydana gelen ve Elazığ ile Malatya'da 41 kişinin hayatını kaybetmesine, binlerce evin ise ağır hasar görmesine neden olan 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremin yaraları sarılmaya devam ediyor.

Sivrice merkezli meydana gelen ve Elazığ ile Malatya'da 41 kişinin hayatını kaybetmesine, binlerce evin ise ağır hasar görmesine neden olan 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremin yaraları sarılmaya devam ediyor.

Bu kapsamda deprem sonrası kent merkezinde Doğukent, Kırklar ve Aşağı Demirtaş bölgesi ile Sivrice ilçesinde 2 bin 584 konteynerden oluşan geçici barınma merkezleri kuruldu. Belde ve köylerde ise evleri hasar görenler için 467 konteyner ev ulaştırıldı. Toplamda 3 bin 51 ailenin geçici olarak kalabileceği konteyner evlere şu ana kadar ise 467'si köy ve beldelerde olmak üzere 2 bin 131 aile yerleştirildi. 2 bin 131 aileden oluşan yaklaşık 6 bin 500 kişinin, bugüne kadar ihtiyaçlarının tamamının karşılandığı bildirildi.

Nakdi Yardım 105, Toplam Yardım 550 Milyonu Geçti

Öte yandan, deprem sonrasında depremzedelere yardım ve destekler ise sürüyor. Şu ana kadar Valilik koordinesinde

  • AFAD Başkanlığı tarafından 71.000.000 TL,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan 13.441.000 TL,
  • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ise 20.975.000 TL olmak üzere
  • Toplamda 105.425.000 TL nakdi yardım yapıldığı açıklandı.
  • Nakdi ve ayni yardım toplamının ise 550.000.000 TL aştığı kaydedildi.

Konteyner Kentlerde Yaşam Normale Döndü

Korona virüs salgınında normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte konteyner evlerden oluşan geçici barınma merkezlerinde de hayat normale dönmeye başladı. Aileler günlük yaşamlarını sürdürürken, çocuklar da merkez içinde kurulan parklarda oynayarak vakit geçirmeye başladı.

2,5 aydır konteyner kentte yaşayan 2 çocuk annesi Demet Ertürk, “Çocuğumla eşimle beraber burada kalıyorum. En azından başımızı sokabileceğimiz bir yer var. Burası olmasa biz nereye gidecektik. Asgari ücrete çalışanlarız. Hem kira verip hem de çocuklarımı geçindiremezdim. Çocuklarımız ve bizim güvenliğimiz acısından çok iyi bir yer. Çocuklarımız için oyun parkları var. Araba çarpma sıkıntısı yok. Burada bisiklet sürüyorlar. Güvenlik konusunda çok iyi bir yer” dedi.

Zamanlarını geçirdiklerini aktaran depremzede çocuklardan Yunus Yılmaz ise, “Parklar ve eğleneceğimiz yerler var. Birçok da arkadaşım var. Futbol oynayarak bisiklet sürüyorum. EBA TV'de derslerimi dinliyorum test çözüp ders çalışıyorum” diye konuştu.


Başkent'te Ücretsiz Çekici Hizmeti BaşladıÖnceki Haber

Başkent'te Ücretsiz Çekici Hizmeti Başla...

Bakan Varank: Sektörel Toparlanma HızlandıSonraki Haber

Bakan Varank: Sektörel Toparlanma Hızlan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar