Beypazarı
target english

Galata Kulesi'ndeki Hiltili Yıkım İçin Bakan ve Bakan Yardımcısı Açıklama Yaptı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Galata Kulesi'ndeki Hiltili Yıkım İçin Bakan ve Bakan Yardımcısı Açıklama Yaptı
Abone ol
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan Galata Kulesindeki hiltili yıkım ile alakalı açıklama yaptı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan Galata Kulesindeki hiltili yıkım ile alakalı açıklama yaptı.

Demircan, açıklamasında: ''Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir.

Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır.

Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir.

Hilti ile duvarlar da sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır.

 

Galata Kulesi'nin kısa bir süre içinde İstanbul'un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul'u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz. ''ifaddelerini kullandı.

Bakan Ersoy'dan Açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı açıklamada:'' Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır.''ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Paylaşım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada:''Galata Kulesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilirken, tarihe ihanet edeceklerini söylemiştik. Restorasyon kılıfının ardına gizlenen bu ihanetten derhal vazgeçin!''ifadelerini kullandı.

 


Bakan Akar: Tarihte ve Günümüzde Örneği YokÖnceki Haber

Bakan Akar: Tarihte ve Günümüzde Örneği...

Okullar 31 Ağustos'ta Uzaktan Eğitim İle Açılacak, 21 Eylül'de Yüz Yüze Eğitime GeçilecekSonraki Haber

Okullar 31 Ağustos'ta Uzaktan Eğitim İle...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar