Beypazarı

Gürer: Virüsten Sonra Bir de Kıtlık Yaşamayalım

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Gürer: Virüsten Sonra Bir de Kıtlık Yaşamayalım
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada bir taraftan korona virüs tehdidiyle mücadele edilirken, diğer yandan ekim sezonunun başladığı ülkemizde tarım sektörü açısından çok kritik bir sürece girildiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada bir taraftan korona virüs tehdidiyle mücadele edilirken, diğer yandan ekim sezonunun başladığı ülkemizde tarım sektörü açısından çok kritik bir sürece girildiğini belirtti.

Sebze fidesi ve tohumunda ekim ve dikim sezonuna başlandığını, bazı ürünlerde ise hasat dönemine yaklaşıldığını hatırlatan CHP Milletvekili Gürer, korona virüs salgını nedeniyle önünü göremeyen çiftçilerin ciddi bir karamsarlık içinde olduğuna dikkat çekti. Bazı bölgelerde Domates,patlıcan,biber gibi fide dikimi,diğer ürünlerin tohum ekimi başladığını söyledi.

TARIM İŞÇİLERİNİN YAŞAYABİLECEĞİ SORULAR

Haziran ayı sonuna kadar devam edecek bu süreçte yaşanabilecek sorunlara dikkat çeken Gürer, “Ortaya çıkabilecek en önemli sorunlardan biri toplu halde hareket eden ekim, dikim ve hasat sezonunda yaşadıkları şehirlerden başka bölgelere göç eden tarım işçileri karşı karşıya kalacağı tehlikedir. Çünkü, geçtiğimiz yıllarda gerekli hijyen koşullarını taşımadan, çoğunluğu traktör,kamyon kasalarında taşınan bu tarım işçileri için, korona virüslü mücadele edilen bu dönemde hangi önlemlerin alınacağı mutlaka şimdiden açıklanmalıdır. Tarım işçilerinin tarlaya ulaşamaması ve dikimin yapılamaması, doğal olarak üretimin olmaması anlamına geleceğinden, konuya muhatap olan Bakanlıkların derhal bir çözüm yolu bulması gerekmektedir” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ ÇİFTÇİLER NE YAPACAK?

Ülkemizde İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelgeyle 65 yaş ve üstü yaşlardaki tüm vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı uygulandığını anımsatan Gürer, şunları söyledi:

“Tarlada, bağda, bahçede ekim yapan çiftçilerin büyük çoğunluğu zaten 65 yaşın üstündedir. Bu vatandaşlar fide, tohum ve gübre alabilmek için şehire çıkamayacak. Bakanlık köylere fide tohum gübre ilacı ulaştırmak zorundadır .Bir şekilde fide, tohum ve gübre 65 yaş üstü çiftçilerimize ulaştırılmalıdır.Çiftçi borçları yapılandırılmalı,banka borç faizleri silinmelidir.Destekler derhal verilmelidir .Halen 2019 destekleri verilmemiş ürünler vardır. Bu nedenle belirsizlik yaşayan çiftçiler için şimdiden bir önlem planı hazırlan malıdır.Böyle bir önlem hazırlığı var ise bunun şimdiden yapılmalıdır.”

BÜYÜK FİDE FİRMALARI TEDİRGİN

Fide üretimi yapan tarımsal firmaların, fideleri çek karşılığında toptan ve perakende satış noktalarına ulaştırdığına vurgu yapan CHP Milletvekili Gürer, “Fideler pazarlamacıda kalırsa, çekleri de ödeyemeyecek. Bu durumda oluşacak mağduriyet özellikle ana firmalar için risk oluşturacak. Böyle bir durumda fide üreticileri de daralmaya gidebilir. Fide üreticilerinin uğrayacağı zarar için bu firmalara destek ve güvence sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Bu ve benzer sorunlar nedeniyle ekim sezonunun başladığı bu günlerin en az sorunla atlatılması gerektiğine de vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerimizin yaşadığı belirsizliklerin bir an önce ortadan kaldırılması, bir taraftan salgınla mücadele ederken, diğer yandan da tarım ürünlerinin üretiminde sorun yaşanmayacak olanakların sağlanması için geç kalınmadan girişim başlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.


İmamoğlu Koronavirüs Tedbirlerini AçıkladıÖnceki Haber

İmamoğlu Koronavirüs Tedbirlerini Açıkla...

Berat Albayrak: KOBİ’lerimize bir koruma da Devlet Destekli Alacak Sigortası ile sağlıyoruzSonraki Haber

Berat Albayrak: KOBİ’lerimize bir koruma...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar