Beypazarı
target english

Hami Aksoy'dan Yunanistan'ın Türkiye Yunanistan Hududuna İlişkin İddialarına Açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hami Aksoy'dan Yunanistan'ın Türkiye Yunanistan Hududuna İlişkin İddialarına Açıklama
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Yunan Tarafının Türkiye Yunanistan Hududuna İlişkin İddiaları Hakkındaki Soruya Cevap verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Yunan Tarafının Türkiye Yunanistan Hududuna İlişkin İddiaları Hakkındaki Soruya Cevap verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunan Tarafının Türkiye Yunanistan Hududuna İlişkin İddiaları Hakkındaki Soruya verdiği Cevapta şu ifadeleri kullandı:

''Yunanistan 15 Nisan 2020 tarihinde Bakanlığımıza Türkiye-Yunanistan kara hududunun Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa edeceğini duyurmuştur.

Bakanlığımız ilgili kurumlarımızla gerekli koordinasyonu yaptıktan sonra 11 Mayıs 2020 tarihinde Yunanistan'a bir Nota vererek, kara hududumuzu ihlal etmemesini, bunun için inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını ve sınır komisyonunun toplanmasını talep etmiştir.

Yunanistan'a aynı zamanda ahdi hududumuzu teşkil eden Meriç Nehri yatağının, hududun belirlendiği tarih olan 1926'dan beri doğal ve yapay nedenlerle önemli ölçüde değiştiği, hududun bu bölgesinde iki ülke arasında mutabık kalınmış hassas koordinatların mevcut olmadığı, bu nedenle iki ülke heyetleri arasında teknik koordinasyon yapılmadan çalışmalara başlanmaması gerektiği bildirilmiştir.

Bu uyarılarımıza ve işbirliği önerilerimize rağmen Yunanistan 13 Mayıs 2020 tarihinde arazi tesviye çalışmalarına başlamış ve ahdi kara hududumuzu ihlal etmiştir. Bu ihlal ilgili makamlarımız tarafından gerekli tedbirler alınarak anında önlenmiştir.

İki ülkenin teknik heyetleri arasında yapılmasını teklif ettiğimiz görüşmeler gerçekleştirildiği takdirde sorun aşılabilecektir.

Sınırlarımızda bir oldu-bittiye hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir.''


Türkiye Koronavirüs Son Durum: Toplam Vefat 4.308, Toplam Hasta 155.686, İyileşen Hasta 117.602Önceki Haber

Türkiye Koronavirüs Son Durum: Toplam Ve...

Özkan Uğur Sosyal Medyada Öldüğüne Dair Dolaşan Haberlere Cevap VerdiSonraki Haber

Özkan Uğur Sosyal Medyada Öldüğüne Dair...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar