Beypazarı

Heykeltıraş Metin Yurdanur’un Atölyesinde Sanat Buluşması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Heykeltıraş Metin Yurdanur’un Atölyesinde Sanat Buluşması
Abone ol
Konuklarına atölyesinin kapılarını açan Heykeltıraş Metin Yurdanur’un atölyesinde adeta bir sanat buluşması yaşandı.

Konuklarına atölyesinin kapılarını açan Heykeltıraş Metin Yurdanur’un atölyesinde adeta bir sanat buluşması yaşandı.

Yurdanur, yurt içi ve yurtdışında pek çok anıt sahibi bir heykeltıraşımız. Ankara’da başta Abdi İpekçi Parkı’ndaki “Eller”, Ulus İstasyonu önündeki “Miras” ve Olgunlar Sokak girişindeki “Madenci” heykelleri gibi Ankara’da da pek çok esere imza attı.

Türkiye’de bir eşi daha olmayan, “Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi” Sivrihisar’da yaklaşık yüz bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. “Sivrihisar Belediyesi Metin Yurdanur Kültür Sanat Evi ve Heykel Bahçesi” yine aynı alanda yer alıyor.

Sanatçı ve eserleriyle ilgili bilgiler için bağlantı .

Ressamlar Yaşar Çallı, Abdurrahman Kaplan, Şükran Pekmezi, Prof.Dr. Hasan Pekmezci, Kürşad Yılmaz, Derya Saatçioğlu; Seramik Sanatçıları Canan Yıldız ve Özgür Yıldız ile bir grup sanatseverin katıldığı buluşmada ağırlıklı olarak Yurdanur’un sanatı konuşuldu.

Ressam Pekmezci, Yurdanur’un sanatın Anadolu’ya taşınmasında önemli bir işi başardığının altını çizdi ve heykeli sadece anıt bazında düşünmeyip daha zengin bir boyutta düşünmesini çok değerli bulduğunu söyledi.

Ressam Kaplan, Yurdanur’un Sivrihisar’daki Açıkhava Heykel Müzesi’nin, dünya çapında bir değer olduğunu ve mutlaka iyi tanıtılması gerektiğini belirtti.

Ressam Çallı, sanatın ve sanatçının ne derece önemli olduğunu vurguladığı konuşmasında Yurdanur’un atölyesini “sanatın mabedi” olarak gördüğünü ifade etti.

Heykeltıraş Yurdanur,

“Bu bereketli topraklarda doğduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum.” dedi ve memleketin zenginliklerinin, sanatın ve sanatçının önemimin altını çizdi.


Ömer Faruk Kavurmacı ve Mustafa Şevki Davasında KararÖnceki Haber

Ömer Faruk Kavurmacı ve Mustafa Şevki Da...

Birleşmiş Milletler'den İdlib çağrısıSonraki Haber

Birleşmiş Milletler'den İdlib çağrısı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar