Beypazarı
target english

İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron farklılıkları en aza indirme konusunda anlaştı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron farklılıkları en aza indirme konusunda anlaştı
Abone ol
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bu hafta düzenlenmesi planlanan ve Türkiye'ye odaklanılması beklenen Avrupa Birliği (AB) zirvesinin Ankara ile Brüksel arasında ilişkileri yeniden yoluna koymak için 'önemli bir fırsat' olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bu hafta düzenlenmesi planlanan ve Türkiye'ye odaklanılması beklenen Avrupa Birliği (AB) zirvesinin Ankara ile Brüksel arasında ilişkileri yeniden yoluna koymak için 'önemli bir fırsat' olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AB-Türkiye ilişkileri ve Yunanistan’la başlatılması planlanan itikişafi görüşmelere ilişkin Reuters’e değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü Kalın, "AB zirvesinin Türkiye-AB ilişkilerini yeniden başlatma şansı olduğuna inanıyorum. Önemli bir fırsat. İlişkileri yeniden başlatabiliriz ve ben bu isteği birçok AB üyesi ülkede görüyorum" ifadelerini kullandı.

AB’nin Türkiye ile bir yol haritası üzerinde çalışılması için net öneriler ve bir takvim belirlemesi gerektiğini söyleyen Kalın, şunları söyledi:

Türkiye'den her şeyi yapmasını bekleyemeyeceklerini anlamaları gerekiyor

“Ancak üyelerin de Türkiye'den her şeyi yapmasını bekleyemeyeceklerini anlamaları gerekiyor. Bu karşılıklı bir süreç olmalı. Eğer Türkiye'nin X, Y, Z yapması bekleniyorsa, o zaman AB ülkeleri de sorumluluklarını yerine getirmeli."

'İstikşafi görüşmelerin tarihi daha belirlenmedi'

Yunanistan'la gerçekleşmesi planlanan istikşafi görüşmelere ilişkin ise Kalın, tarih belirlemek için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, görüşmelerin kaldığı yerden devam edeceğini, sadece kıta sahanlığı ve deniz sınırlarına değil, aynı zamanda adalara ve hava sahalarına da odaklanacağını söyledi.

 

Görüşmelerin olumlu etkisi olacağını, politik danışma ve askeri görüşmeleri de içereceğini belirten Kalın, "Yakın bir zamanda iyi bir ilerleme sağlayacağımıza inanıyoruz" dedi.

Brüksel'de 24-25 Eylül'de yapılması planlanan ve Türkiye'ye odaklanılması beklenen AB Liderler Zirvesi, AB Konseyi Başkanı Michel'in ekibinden bir kişinin Kovid-19 olması ve Michel'in karantinaya girmesi nedeniyle 1 Ekim'e ertelenmişti.

Yunanistan ve Kıbrıs'ın Türkiye'ye yaptırım taleplerinin görüşülmesi bekleniyordu ancak AB'li yetkililer geçen hafta yaptkları açıklamlarda, Ankara'nın Doğu Akdeniz'de devam eden kriz için Yunanistan'la görüşmeyi kabul etmesinin ardından Türkiye'ye yaptırım uygulama ihtimalinin azaldığını söylemişti.

Erdoğan ile Macron farklılıkları en aza indirme konusunda anlaştı

 

Türkiye ile Fransa arasında yaşanan gerginliğe yönelik de konuşan Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron arasında yapılan son telefon görüşmesinin olumlu atmosferde gerçekleştirildiğini anlattı.

İki liderin farklılıkları en aza indirmenin yollarını arama ve bulma konusunda anlaştığını belirten Kalın, "Tüm bunların daha olumlu bir gündemi ve Türkiye ile Fransa arasında daha olumlu bir atmosferi yaratacağına inanıyorum" diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Macron’dan gelen talep üzerine gerçekleşen görüşmede, Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığı belirtilmişti.

 


Cerrahpaşa'da ilk gönüllü aşılama yapıldıÖnceki Haber

Cerrahpaşa'da ilk gönüllü aşılama yapıld...

Marmara'da Balıkçılara Geniş Kapsamlı DenetimSonraki Haber

Marmara'da Balıkçılara Geniş Kapsamlı De...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar