Beypazarı
target english

İzmir Menderes Orman Yangını 22 Saat Sonra Kontrol Altında

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İzmir Menderes Orman Yangını 22 Saat Sonra Kontrol Altında
Abone ol
İzmir Menderes'teki orman yangının 22 saat sonra kontrol altına alındığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tahminen 300-400 hektar alanın etkilendiğini belirtti.

İzmir Menderes'teki orman yangının 22 saat sonra kontrol altına alındığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tahminen 300-400 hektar alanın etkilendiğini belirtti.

İzmir Menderes yangını ile alakalı açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, dün saat 13.24 sıralarında başlayan orman yangınına 10 dakika içinde müdahale ettiklerini, 2 uçak, 18 helikopter, 85 arazöz, 11 dozer ve 350 personelin çabası sonucu yangının kontrol altına alındığını söyledi.

BİR YERLEŞİM YERİ VEYA İNSANIMIZ ZARAR GÖRMEDİ

Bu süreçte bazen iletişim kazalarının da olabildiğini dile getiren Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Dün gece geç saatlerde bir sitenin yandığına dair haber tabii ki doğru değil. Zarar gören, bir sitenin hidrofor kulübesi. Onun dışında Allah'a şükür bir yerleşim yeri veya insanımız zarar görmedi. Çok yakın bir zamanda Yunanistan'daki yangında 94 kişi hayatını kaybetti. Yangın bir savaş, her türlü kayıp olabilir. Allah'a şükürler olsun ki Türkiye'de güçlü orman teşkilatımız sayesinde bu ve benzeri kayıpları uzun yıllardır yaşamıyoruz. Buradaki yangını 22 saatte kontrol altına aldık. Burada cana gelmedi, mala gelmedi, ama tabii ki bir ağaç bile çok kıymetli. Çile Köyü'nden başlayıp denize kadar olan arazinin yanması söz konusu"

YANGINDAN 300-400 HEKTAR ETKİLENMİŞ OLABİLİR

Bu kadar yangının çıktığı yerde yangının çıkma sebebi hususunda tamamen iyi niyetli olmanın biraz saflık olacağını vurgulayan Pakdemirli "Ama bu konu özellikle kolluk kuvvetlerinin konusu, onlar çok yönlü araştırma yapıyorlar. Arkadaşların bir tespiti var. Başlangıç noktasında yiyecek içecek materyali bulunmuş. Yiyecek içecek maksatlı gelen birileri tarafından yanlışlıkla çıkarılmış olabileceği düşünülüyor. Tahmin ediyorum 300-400 hektar etkilenmiş olabilir. Kesin rakamları arkadaşlarımız ölçümleri yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşıyor olacağız. Olayla ilgili benim bildiğim bir gözaltımız var" değerlendirmesinde bulundu.

Orman teşkilatının asker ve polislerden sonra en fazla kayıp veren teşkilat olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, Manisa'da devam eden yangında da bir arazözün devrildiğini, 3 orman işçisinin yaralandığını ancak sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardı.

Manisa Hacıköseli yangınının da büyük ölçüde kontrol altında olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Ateşin iki noktada toplandığını görüyoruz. Yangını 67 saat sonra büyük ölçüde kontrol altına aldık. Zor bir yerde, sarp arazi, iklim koşullarının yardımcı olmadığı bir arazi. Şu saat itibarıyla kontrol altına aldık, demeyi hedefliyorduk ama henüz arkadaşlarımdan o bilgi gelmedi. İnşallah birkaç saat içinde soğutma faaliyetine geçebiliriz, diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

MANGAL KULLANIMIYLA İLGİLİ TEDBİR

Yangınların bu kadar sık olmasının, bazı tedbirlerin gözden geçirilmesini beraberinde getirdiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Özellikle orman alanlarında mangal kullanımıyla alakalı İçişleri Bakanımızla telefonda görüştük. O da bu konuyla ilgili çalışma yapıp tedbir alacağını söyledi. Son günlerdeki orman yangınlarının neredeyse 3'te birlik kısmının anız temizliğiyle alakalı çıktığını düşünürsek bu konuya da hassasiyetle eğilmemiz gerektiği görülüyor.

Maalesef dün Çatalca'da ve yakın zamanda Kemalpaşa'da çıkan yangınlarla alakalı orman teşkilatımızın, sabotaj olabileceğine dair düşünceleri var. Bunlarla ilgili çok yönlü soruşturma kolluk kuvvetlerimizce, valilerimizce yürütülüyor. Bunlarla ilgili bazı aksiyonlar alınmış durumda."

YANGIN BAŞINA ZARAR GÖREN ALAN MİKTARI GERİLEDİ

Son bir haftada ülke genelinde 146'sı orman, 81'i ziraat yangını olmak üzere toplam 227 yangının çıktığını, son 3 yıl ortalamasına göre 2020 yılında yüzde 27 daha fazla yangının meydana geldiğini aktaran Pakdemirli,  buna rağmen yangın başına yanan alan miktarının gerilediğini söyledi.

Bu gerilemede insansız hava araçları, termal kameralar gibi yeni teknolojilerin kullanımının etkisinin olduğunu, "neredeyse çakmak yakılsa tespit edilebilecek noktaya gelindiğini" ifade den Bakan Pakdemirli, buna rağmen ihbarların da önemini koruduğunu, vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi. 


Bakan Karaismailoğlu Saray-Kırklareli Yolu Temel Atma Töreni'ne KatıldıÖnceki Haber

Bakan Karaismailoğlu Saray-Kırklareli Yo...

MSB: Hudut Kartallarımız Sınırlarımızda Kaçakçılara Göz AçtırmadıSonraki Haber

MSB: Hudut Kartallarımız Sınırlarımızda...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar