Beypazarı

Kısa Mesafe İadeler Unutuluyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kısa Mesafe İadeler Unutuluyor
Tüketici örgütlerinin temsilcileri, Gebze-Halkalı hattında 43 durakla hizmet veren Marmaray’da ücretlerin 2.60 ila 5.70 lira aralığında değiştiğini hatırlatarak kısa mesafelerde iadelerin unutulduğunu söyledi.

Tüketici örgütlerinin temsilcileri, Gebze-Halkalı hattında 43 durakla hizmet veren Marmaray’da ücretlerin 2.60 ila 5.70 lira aralığında değiştiğini hatırlatarak kısa mesafelerde iadelerin unutulduğunu söyledi. TÜDER Genel Başkanı Levent Küçük “Binilen istasyonda en uzak mesafe ücreti alınıyor. En uzak mesafeye gidilmemesi halinde inilen duraktan çıkarken kartların ücret iadesi cihazına okutulması gerekiyor” dedi. TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal da, özellikle sık kullanmayanların iadeleri unuttuğunu belirtti.

Marmaray’ın tam kapasite hizmete girmesiyle birlikte durak sayısı da arttı. 12 Mart’tan itibaren Gebze-Halkalı hattında 43 durakla hizmet vermeye başladı. Günlük ortalama 365 bin yolcunun taşındığı hatta, istasyon sayısına göre ücret alınıyor. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, Marmaray’ın İstanbullular için çok önemli bir toplu taşıma hizmeti sağladığını belirterek, konfor ve ulaşım ağı genişledikçe toplu taşımaya ilginin arttığını söyledi. Marmaray’da kullanılan istasyon sayısına göre ücret alındığını hatırlatan Küçük, ücretlendirmenin, 1-7 istasyonda 2.60 lira, 8-14 istasyonda 3.25 lira, 15-21 istasyonda 3.80 lira, 22-28 istasyonda 4.40 lira, 29-35 istasyonda 5.20 lira, 36-43 istasyonda ise 5.70 lira olduğunu aktardı. Küçük “Marmaray’ın ücretlendirme sisteminde, binilen istasyonda en uzak mesafe ücreti alınıyor. Çünkü istasyondan dışarı çıkmadığınız sürece en uzak mesafeye kadar gitme imkanınız bulunuyor. En uzak mesafeye gidilmemesi halinde inilen duraktan çıkarken, İstanbulkart’ın çıkışlarda ücret iadesi cihazına okutulması gerekiyor” dedi. Toplamda 7 istasyon kullanan birisinin çıkışta iade cihazına kartı okutmaması halinde 3.10 lira fazla ücret ödediğine dikkati çeken Küçük, yolcunun duraktan çıkar çıkmaz kartını okutması gerektiğini vurguladı. Küçük, benzer ücretlendirme sisteminin metrobüste de bulunduğunu ifade ederek, bu ulaşım araçlarını özellikle çok kullanmayanların durumdan habersiz olduğunun görüldüğünü kaydetti. 

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal da Marmaray yolcularının ücret iadesi almayı zaman zaman unuttuğunu, özellikle Marmaray’ı sık kullanmayanlar ve İstanbul’da yaşamayıp da ziyarete gelenlerin ücret iadesi almayı bilmediğini veya unuttuğunu söyledi. Marmaray’da istasyon çıkışlarında ücret iadesi için yazılı uyarıların bulunduğunu hatırlatan Koçal “Ancak yolculuk esnasında da araç içinde anons yapılmalı. En azından her durak arası bir defa yapılması yeterli olacaktır. Öte yandan, İstanbulkart’a aylık abonman yaptıranlar da çıkışta kartını iade cihazına okutmalı. Çünkü orada da farklı bakiye düşüyor. 1-7 istasyonda 1, 8-21 istasyonda 2, 22-35 istasyonda 3, 36-43 istasyonda ise 4 geçiş hakkı düşülüyor” diye konuştu.  

YHT AĞI GENİŞLİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 2009’da Ankara-Eskişehir hattıyla başlayan yüksek hızlı tren (YHT) işletmeciliğinin 2011’de Ankara-Konya, 2013’te Eskişehir-Konya ve 2014’te Eskişehir-İstanbul ile Konya-İstanbul hatlarıyla devam ettiğini hatırlatarak, bu hizmetlerin 19 YHT setiyle gerçekleştirildiğini, Siemens’e sipariş edilen 12 tren setinden de ilkinin teslimatının yapıldığını ve gelecek yıl hizmet vermeye başlayacağını aktardı. Turhan, Ankara-İstanbul YHT Projesi kapsamında Sakarya’nın Sapanca-Geyve hattında inşa çalışmaları devam eden Doğançay ripajında yapım çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. 


Jet Fadıl Caprice Gold’a geldi, mağdurlar inşaata akın ettiÖnceki Haber

Jet Fadıl Caprice Gold’a geldi, mağdurla...

Merkez Bankası, Katar Merkez Bankası ile AnlaştıSonraki Haber

Merkez Bankası, Katar Merkez Bankası ile...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!