Beypazarı
target english

KKTC'de Hükümet Düştü

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
KKTC'de Hükümet Düştü
Abone ol
KKTC'de Hükümet Düştü. KKTC'de hükümet ortağı Halkın Partisi'nin (HP) Koalisyondan çekilme kararı almasıyla hükümet düştü.

KKTC'de Hükümet Düştü. KKTC'de hükümet ortağı Halkın Partisi'nin (HP) Koalisyondan çekilme kararı almasıyla hükümet düştü.

HP Genel Başkanı Yenal Senin, Parti Meclisi toplantısı sonrası basın açıklaması yaparak, HP’nin hükümetten çekildiğini doğruladı.

HP Genel Başkanı Yenal Senin’in açıklamaları şu şekilde:

“Partimiz hükümette bulunduğumuz bu dönemde sorumulukla hareket etmiş, üzerine düşeni yapmıştır.

Dış politikayla doğrudan ilgiil olarak yetkili kılınan Dışişleri Bakanlığı ve Maraş açılımının mimarı olan Kudret Özersay devre dışı bırakılmıştır.

Toplumun gözü önünde cereyan eden son hadiseler karşısında sessiz ve tepksizi kalmamız mümkün değil.

HP Parti Meclisi, hükümetten çekilme kararı aldı. Yeni hükümete kuruluna kadar sorumululuk bilinciyle hareket edeceğiz.

Maraş konusunda, uluslarası hukuka ayrı hareket etmeden, seçim sonrasına planlı bir şekilde görüş bildirmiştik. HP’nin bugün yapılan açılımı destekleyen bir tutumu vardır. Bizim tutumuz 2015 yılından beri bellidir.

Mevcut durum seçime müdahale olarak düşünülebilir ancak devlet bütünlüğnün bozulması bizim için önemlidir.

Tatar, herhangi bir bilgiyi hükümet ortağına vermemiştir. Özersay telefonla sorduğunda da bilgi vermemiştir. Bu tutarsızlık ve hükümetin bozulma sebebi Ersin Tatar’dır.”

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay konuya ilişkin açıklama yaptı.

Özersay’ın açıklamaları şu şekilde:

“Şimdi yapmış olduğu ziyaret sorduğumda Maraş ile ilgili ne olacağını bilmediğini söylemesi ardından yapılan açıklama, kabul edilebilir değildir.

Burada tek başına bir hükümet yoktur. Bir koalisyon hükümeti vardır. Bu koalisyon hükümeti taraflarının bilgisi olmadan, sorulduğunda bilmiyormuş gibi cevap verilmesi kabul edilemez. Cumhurbaşkanı adayları, nasıl devletin kurumunu yok sayar? Nasıl bir koalisyon ortağının iradesi yok sayılır? Kıbrıs Türk halkının iradesi nasıl yok sayılır?

KKTC’nin Dışişleri Bakanı bu protokole dahil olmuş olsaydı, bu görüntüler ortaya çıkmazdı. Bu bize yakışır mı?

Bakanlar Kurulunun almış olduğu bir karar var. Bu kararla Kapalı Maraş projesiyle ilgili hangi adımın atılacağına dair birlikte karar verdik hükümette. Bize ne zaman sunulduysa seçimden sonra yapılacağını ifade ettik. Önce envanter çalışması yapılacak ve bir takım adımlar atılacaktı.

Devleti yok sayan bir anlayış devlete nasıl baş olur bilmiyorum. Bu kadar önemli bir meselenin dış işlerinin devre dışı bırakılarak, projeyi riske edip seçim malzemesi yapılması kabul edilemez. Tatar, seçimde bu konuyu istismar etmek için, seçime 3 gün kala böyle bir adım atmıştır.

Kapalı Maraş sanki Kıbrıs türk yönetiminde açılıyormuş algısı yapılarak seçime yönelik hamle yapılmıştır. Ortada bir koalisyon hükümeti var.

Tatar tamemen seçim yatırımı yaptı. Melese memleketin siyasi iradesi ve geleceğiyle ilgilidir. Önümüzdeki günlerde konunun hukuki boyutunu da konuşuruz. HP hükümetten çekilme kararı almıştır, bundan sonra anayasal süreç neyse birlikte yaşayacağız.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyelerini kabul ettiÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Din İşleri Yüksek...

KKTC Başbakanı Ersin Tatar'dan AçıklamaSonraki Haber

KKTC Başbakanı Ersin Tatar'dan Açıklama

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar