Beypazarı
target english

KKTC'de sandıklar kapandı! Seçim sonuçları açıklanıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
KKTC'de sandıklar kapandı! Seçim sonuçları açıklanıyor
Abone ol
Kuzey Kıbrıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa değişikliği referandumunda oy verme süresi doldu, sandıklar saat 18.00’de kapandı.

Kuzey Kıbrıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa değişikliği referandumunda oy verme süresi doldu, sandıklar saat 18.00’de kapandı.

Türk Ajansı Kıbrıs'ın haberine göre, 18 yaşını doldurmuş ve seçmen listelerinde yer alan 198 bin 867 vatandaşın ülke genelinde kurulan 738 sandıkta oy kullanma hakkına sahip olduğu seçim ve halkoylaması için bu sabah 08.00’de başlayan oy verme işlemi sona erdi.

Saat 17.00 itibarıyla ülke genelinde seçime katılım oranı yüzde 54.72 oldu. Saat 18.00 itibarıyla sandıklarda bekleyen seçmen olması halinde sandık kurulu başkanı tarafından sayım yapılarak oy kullanmalarına imkan verildi.

YSK’nın, hem seçimin hem de halkoylamasının kesin olmayan sonuçlarını saat 22.00’ye kadar açıklaması bekleniyor.

Bugünkü seçimde, seçmenler 11 cumhurbaşkanı adayı arasından tercihini yaparak bir adaya oy verirken, Yüksek Mahkeme yargıçlarının halen 8 olan sayısını 16’ya çıkarmayı öngören Anayasa değişikliği için de “evet” veya “hayır” diyerek tercih belirtti.

Bir adayın Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğunu yani yarısından bir fazlasının onayını alması gerekiyor. Hiçbir adayın bu oy oranına ulaşamaması halinde, Cumhurbaşkanlığı seçimi önümüzdeki hafta Pazar günü, bugünkü seçimde en çok oyu alan iki aday arasında tekrarlanacak.


Bakanlıktan, Sosyal Hizmet Modellerinden Reşit Olarak Ayrılan Gençlerimize Yönelik Hayata Hazırlanma RehberiÖnceki Haber

Bakanlıktan, Sosyal Hizmet Modellerinden...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şehit ailesine başsağlığı mesajıSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şehit ailesine...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar