Beypazarı
target english

Lale Karabıyık: Bazı sorunların çözümünde ise çok geç kalınmıştır

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Lale Karabıyık: Bazı sorunların çözümünde ise çok geç kalınmıştır
Abone ol
CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile okul öncesi ve birinci sınıflar için bugün başlayan yüzyüze eğitimi değerlendirdi.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile okul öncesi ve birinci sınıflar için bugün başlayan yüzyüze eğitimi değerlendirdi.

Covid-19 pandemisinin, her ülkeyi, sektörü ve kişiyi doğrudan etkilediğini ifade eden Karabıyık, “Salgının ne kadar süreceği, ne zaman sonuçlanacağı ve hayatın ne zaman normale döneceğinin bilinmezliği yüzünden, salgın krizi Dünya’nın karşılaştığı hiçbir krize benzememektedir. Pandemi dolayısıyla eğitim-öğretime 16 Mart 2020 tarihinde ara verilmiştir ve bu süreçte yüzyüze eğitim yapılamamasından ötürü okullar fiziki olarak açılamamaktadır” dedi.

6 aydır Dünya Sağlık Örgütü ve alanın uzmanları salgınla ilgili sürekli açıklama-uyarı yapmalarına rağmen AKP tarafından öngörüde bulunarak gerekli önlemler alınmadığını belirten CHP’li vekil, “Bazı sorunların çözümünde ise çok geç kalınmıştır. Zaten bütçesi yetersiz olan Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe verilmemiş ve Bakanlığın eli kolu bağlanmıştır. Pandemiye karşı alternatif planlar yapılması gerekmekte iken bu süreç iyi yönetilememiştir. Eğitim sistemi sorunları ile baş başa bırakılmıştır. Pandemi sürecinde “eğitim” ülkemizin en büyük ve çözülmesi gereken önemli sorunu olması gerekirken, sorunlar karşısında eğitimciler ve veliler yalnız bırakılmıştır. Devletten ümidini kesen veliler ise kendi çözümlerini bulma yönünde adım atmaya başlamışlardır” açıklamasında bulundu.

Tüm bu sorunların ve belirsizliklerin gölgesinde, bugün okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfların yüz yüze eğitimle ders başı yapacağını belirten Karabıyık, “Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı yaptığı açıklama ile çocukları okula gönderme kararının velilere bırakmıştır. Bu doğru bir yöntem değildir. “Okullar öğrenciler için hazırdır, hijyendir, güvenlidir” denilerek öğrenciler ders başı yapabilmeliydi. Çocukların okula devam kararını veliler değil, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı birlikte alabilmeliydi. Ancak maalesef süreç böyle olmadı; çünkü eksikler var ve Milli Eğitim Bakanlığı kararı velilere bırakarak “Ben sorumluluk üstlenmem” diyor bir manada. Bu durum, öğrenciler arasında var olan makasın açılmasına ve eğitimde eşitsizliklerin artmasına neden olacak” uyarısında bulundu.

Velilerin tatmin edici bilgi alamadıkları için halen çocuklarını okula gönderip göndermemekte kararsız ya da nereye göndereceği konusunda soru işaretleri yaşadığını vurgulayan Lale Karabıyık, “Oysa iktidar, şu tarihe kadar pandemi koşullarında alternatif çözüm tedbirlerini ve uygulama yöntemlerini net olarak açıklamalıydı, öngörüde bulunabilmeliydi ve her alternatifte, veliler sorunların nasıl çözüleceği konusunda fikir sahibi olabilmeliydi ve çocuklarını bu sürece huzurlu bir şekilde başlatabilmeliydi. Uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilerin MEB tarafından yaklaşık tespit edildiğini biliyoruz; ancak henüz interneti, televizyonu, bilgisayarı olmayan çok sayıda öğrencinin olduğu da bir gerçek. Bu konuda bir girişimde bulunulmadı, yeterli açıklama yapılmadı. Oysa bu süreç içerisinde öngörüde bulunarak, tüm ihtiyaçların eksiksiz karşılanması gerekirdi. İktidar, sarayın ihtişamını itibar olarak tanımlıyor; ancak eğitime erişemeyen öğrencilerin var olduğu bir ülkede itibarın nasıl olacağını kendilerine soruyoruz” dedi.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de eğitim sistemi ve bu süreçte eğitimin nasıl olması gerektiğine dair açıklaması ile 14 maddelik çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştığını vurgulayan Karabıyık, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun devlet okuluna giden 3 milyon 17 bin öğrencinin evinde internetin bulunmadığını, 754 bin 429 öğrencinin ise evlerinde televizyon bulunmadığını belirterek belediyelerin çalışma başlatmasını istemesinin ardından CHP'li Belediyelerimiz harekete geçti. 249 CHP’li Belediye Başkanımız, yüz yüze eğitim öncesinde okulların dezenfeksiyon işlemlerinin yapılmasını, girişlerinde maske ve hijyen kitlerinin dağıtılmasını ve belediyelerin imkanları ölçüsünde öğrencilere kırtasiye ve okula yardımcı eğitim setleri dağıtılmasını sağlıyor; ihtiyaç sahibi öğrencilerin uzaktan eğitime erişebilmesi için tablet, internet desteğinde bulunuyor Öğrencilerimizin okula güvenle gitmesi ya da uzaktan eğitim sürecinde eğitimden mahrum kalmaması için gerekli tüm hizmetleri yerine getiriyor. Ayrıca, Sivil Toplum Kuruluşlarının da katkısıyla, televizyonu olmayan 754.429 öğrenciye televizyon ulaştırılmasını sağlamak ve eğitime erişemeyen çocuklarımızın sorunlarını çözmek amacı ile bir kampanya gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

CHP’li Karabıyık, “Bu zor süreçte özveri ile çalışan tüm öğretmenlerimize, geleceğimizin teminatı öğrencilerimize ve tüm velilere başarılı ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyorum” sözleri ile açıklamasını tamamladı. 


Meclis Yeni Yasama Yılına HazırlanıyorÖnceki Haber

Meclis Yeni Yasama Yılına Hazırlanıyor

Bakan Akar Ve TSK Komuta Kademesi Video Telekonferans Toplantısı YaptıSonraki Haber

Bakan Akar Ve TSK Komuta Kademesi Video...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar