Beypazarı
target english

Latife Mustafa Kemal Kitap Tanıtımı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Latife Mustafa Kemal Kitap Tanıtımı
Abone ol
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk ve tek eşi Latife Uşakizade ile 1922 yılında İzmir henüz düşman işgali altındayken Uşakizade Köşkü’ne yapılan bir ziyarette tanışır. Eğitimini özel okullarda ve yurtdışında tamamlayan Latife Hanım, Atatürk için gelecekte görmek istediği modern Türk kadını imgesinin karşılığı olur.

 

Kitabın Adı       :  Latife Mustafa Kemal
Yayın Evi 
          :  İş Bankası Kültür Yayınları
Kitabın Yazarı  :  Ahmet Gürel
Kitabın Türü    :  Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı       : 328
ISBN                  : 9786052954263
Baskı Sayısı       : 3'ncü Baskı

Latife Mustafa Kemal Kitabı Kısa Özeti:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk ve tek eşi Latife Uşakizade ile 1922 yılında İzmir henüz düşman işgali altındayken Uşakizade Köşkü’ne yapılan bir ziyarette tanışır. Eğitimini özel okullarda ve yurtdışında tamamlayan Latife Hanım, Atatürk için gelecekte görmek istediği modern Türk kadını imgesinin karşılığı olur. İzmir’in ve Anadolu’nun Yunanlılardan kurtarılmasının ardından bu tanışlık 29 Ocak 1923’te evliliğe dönüşür. Bu nikâh, 1926’da yürürlüğe girecek olan Medeni Kanun’da yer alan resmi nikâhın ilk örneğidir. Gazi Mustafa Kemal Paşa ile Latife Hanım 5 Ağustos 1925 tarihine kadar evli kalırlar. Latife Hanım bu evlilik boyunca yapılan yurtiçi gezilerde Atatürk’e eşlik eder, onunla birlikte Anadolu’yu dolaşır.
Latife Mustafa Kemal, Uşakizade Köşkü’nde başlayan ve Çankaya Köşkü’nde sonlanan bu evliliğe giden yolu, evlilik yıllarını ve Latife Hanım’ın Gazi’siz geçen 50 yıllık yaşantısını Uşakizade ailesinin, Atatürk ile Latife Hanım’ın o yıllarına tanık olan kişilerin ve bu konuda yapılan araştırmaların eşliğinde sergiliyor.

 

 

 


İGDAŞ, Biyometrik İmza projesini hayata geçirdiÖnceki Haber

İGDAŞ, Biyometrik İmza projesini hayata...

Atatürk Aramızda Kitap TanıtımıSonraki Haber

Atatürk Aramızda Kitap Tanıtımı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar