Beypazarı
target english

Meral Akşener: Yola Çıktılarımızı Yolda Bırakmayız

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Meral Akşener: Yola Çıktılarımızı Yolda Bırakmayız
Abone ol
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Cumhur İttifakı'na katılması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrıya, "sayısal olarak bize ihtiyaçları yok" yanıtını verdi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Cumhur İttifakı'na katılması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrıya, "sayısal olarak bize ihtiyaçları yok" yanıtını verdi.

Çağrının parlamenter sisteme dönüş ile ilgili olması halinde, Millet İttifakı üyelerinin de destek vereceğini belirten Akşener, "Şayet bu çağrı siyasi bir taktik üzerine samimiyetten uzak ise biz, İyi Parti olarak milletimizin çıkarlarına, menfaatlerine, değerlerine aykırı davranılmadığı süre içerisinde yola çıktığımız hiçbir insanı yolda bırakmadık." dedi. 

Kırıkkale'nin Yahşiyan ilçesinde esnaf ve vatandaşlarla biraraya gelen Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhur İttifakı'na katılmaları için yaptığı çağrıya, "Sayısal olarak bize ihtiyaçları yok" yanıtını verdi. Akşener, gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısını sorması şu mesajları verdi:

BİZE İHTİYAÇLARI YOK

Erdoğan’ın çağrısı iktidara sayısal anlamda bir destek çağrısı ise, iki partinin (yeterli) sayısal çoğunlukları var. Türkiye’nin içi ile ilgili oluşan herhangi bir soruna yönelik bize ihtiyaçları yok. Dış politika açısından hadiseye baktığımızda ise millet ittifakında yer alan hiçbir parti dış politikaya yönelik sorun olduğunda orada devletini, milletini yalnız bırakmadı.

YOLA ÇIKTIKLARIMIZI YOLDA BIRAKMAYIZ

İkincisi; bu çağrı Türkiye’nin taşınamaz hale gelmiş yüklerinin ve problemlerinin çözümü için ise o zaman 5 Mayıs 2018’den beri söylediğimiz bir şey var; uçacak, kaçacak dediğiniz tek partili Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’ye uygun değil dedik. Dolayısıyla haklı çıktık bu konuda. Karşılık önerimiz de iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş. Parlamenter sistemin eksiğini, gediğini giderip 21. Yüzyılın taleplerine uygun bir sisteme geçmek. Bu konuda bizden yardım, destek isteniyorsa, bunu en başından beri talep eden biziz. Dolayısıyla elbette bu konuda destek verilir ama bu çağrı 'buyurun biz iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçelim, siz buna var mısınız' sözüne istinaden ise. Şayet bu çağrı siyasi bir taktik üzerine samimiyetten uzak ise biz, İyi Parti olarak milletimizin çıkarlarına, menfaatlerine, değerlerine aykırı davranılmadığı süre içerisinde yola çıktığımız hiçbir insanı yolda bırakmadık.

MİLLİ VE YERLİ OLDUĞUMUZU ERDOĞAN TESLİM ETTİ

Bu  destek çağrısının birinci ayağı sayısal olarak bize ihtiyaçları yok. İkinci ayağı dış politika zaten hiç yalnız bırakılmadılar. Üçüncü ayağı ise bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu demokrasinin ortadan kalkışı, hukukun üstünlüğünün ortadan kalkışı, adalet duygusunun zedelenmesi gibi, liyakatsizlik gibi ekonomik zorlukların arka planında bu tercihler var. Bu tercihler değiştirilecekse orada elbette ben biliyorum ki, CHP’de dahil olmak üzere muhalefette, Millet İttifakı'nda yer alan partiler iyileştirilmiş güçlendirilmiş sisteme geçişle ilgili destek vermeye hazır. Burada da bir sorunumuz yok. Tabii hangisi? Orada en önemli iki kelime var. Milli ve yerli olduğumuzu teslim etti Erdoğan. Şimdiye kadar hiç bana gayri yerli diyebilen olmamıştı. Bu dönemde hepimiz gayri milli, gayri yerli olduk. Biz kendimizi biliyoruz; milli, yerli milliyetçi, kalkınmacı, demokrat bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla bunun beş sene sonra anlaşılmış olması bizi ancak mutlu eder."  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı "Evine dön" çağrısının ardından, "Terör örgütleri ile el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İyi Parti'ye uygun düşmüyor. Bundan dolayı bu davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum.
Ülke genelinde bütünleşmenin önemli olduğunu düşünüyorum" demişti. 


Rusya koronavirüs aşısına Sputnik adının verildiğini duyurduÖnceki Haber

Rusya koronavirüs aşısına Sputnik adının...

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den koronavirüs aşısı için açıklamaSonraki Haber

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den koron...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar