Beypazarı

Mis Kokulu Belgesel'e LAFA'dan Sonra Florance Film Festivali'nde de Mis Gibi Ödüller

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol
1 ocak 2020 tarihi itibari ile festival süreci başlatılan ''Kokunun Serüveni'' isimli belgesel filmin yönetmenliğini Şahin Yiğit Yaptı. Uluslar arası festivallerden 3 yarı final, 2 final ve  son olarak ta dünyanın en önemli festivalleri arasında gösterinen Los Angeles Film Awards (L.A.F.A)  festivalinden de ''En İyi Belgesel'' ödülü alarak ülkemizi başarı ile temsil  etti. Festivali  Hollywood'un ünlü yapımcı , oyuncu ve film eleştirmenlerinin yer aldığı 20 kişilik bir ekip yönetti.

1 ocak 2020 tarihi itibari ile festival süreci başlatılan ''Kokunun Serüveni'' isimli belgesel filmin yönetmenliğini Şahin Yiğit Yaptı.


1 ocak 2020 tarihi itibari ile festival süreci başlatılan ''Kokunun Serüveni'' isimli belgesel filmin yönetmenliğini Şahin Yiğit Yaptı. Uluslar arası festivallerden 3 yarı final, 2 final ve  son olarak ta dünyanın en önemli festivalleri arasında gösterinen Los Angeles Film Awards (L.A.F.A)  festivalinden de ''En İyi Belgesel'' ödülü alarak ülkemizi başarı ile temsil  etti. Festivali  Hollywood'un ünlü yapımcı , oyuncu ve film eleştirmenlerinin yer aldığı 20 kişilik bir ekip yönetti.Mis  kokulu bir belgesel

Eski Mısır, parfüm coşkusunun inanılmaz olduğu ve kıyafetlerden atlara neredeyse her şeyin parfümlü olduğu bir dönemdir ...

Ayrıca Roma dönemine, Bizans'a, Orta Doğu'ya da değinen belgeselde Ortaçağ İslam Dünyasının dünya parfümerine katkısının yanı sıra, İslam Dünyası ve Modern Avrupa'da parfümeri tarihi  ve orijinal formüller, Cumhuriyet döneminde Avrupa'dan ithal edilen parfümler, kolonya üretimi ve kokusu hakkında her türlü ayrıntı belgeselde işlendi.

Çekimler 18 ayda tamamlandı

Çekimleri 18 ayda tamamlanan Doku Drama belgeselin canlandırmalarında Kraliçe ElizabethMimar Sinan, İbn-i SinaKleopatraNefertiti gibi tarihi kişilikler ve Osmanlı Gelin Hamamı'na  yer verilip; koku ile olan ilişkileri ele alındı.

Dünya çapında araştırma ve bilim insanlarıyla yapılan röportajlara da yer verildi. Bunların başında Koku uzmanı Vedat OzanProf. Dr. Ayfer Altıntaş ve Fehmi Okuyucu yer almaktadır.

Filmin  yapımcısı  aynı zamanda Loris Parfüm'ün  de yönetim kurulu başkanı olan Fehmi Okuyucu :  ''Mis kokulu bir dünya sloganı ile çıktığımız bu yolda ülkemizin adını koku ile ilgili farklı proje ve çalışmalarla duyurmaya devam etmek istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil etti

Senaryosu Nurgül Bayram tarafından kaleme alınan 50 dakikalık belgeselde Nilüfer Aydan, Halil Kumova, Tuğçe Akçil, Matluba Allayarova, Kaan Kutlu, Hayat Bayhan, Candan Oltuluoğlu, Zeynep Yeğin, Nady Bondar, Can Şıkyıldız gibi ünlü oyuncuların rol aldı. Ülkemizi pek çok ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etmeye devam ediyor.Parfümün Serüveni FLORANCE Film festivalinde Onur ödülüne ayrıca En İyi Özellikli Belgesel Ödülüne layık görülen  Parfümün Serüveni’nin katıldığı bazı organizasyonlar şunlar;

Cinema Lab 2020 – Finalist
Laurus Film Festival – Semi Finalist
Ambitus Film Festival – Semi Finalist
Oniros Film Awards – Official Selection
The BeBop Channel Content Festival - Official Selection
SENSUS Film Festival - Official Selection
Lift-Off Global Network First-Time Film Maker Sesions 2020 - Official Selection
PlayButton Short Film Festival 2nd Edition - Official Selection
FINDECOIN – Independent International Short Film Festival - Official Selection
Kosice International Monthly Film Festival - Official Selection
The Lift- Off Sessions - Official Selection
Ambitus Film Festival - Official Selection
SFAAF ( Souht Cinematographic Academy Film & Arts ) - Official SelectionŞahin Yiğit Kimdir?

29 Ekim 1980 İstanbul doğumlu olan Yiğit ; 1999 yılında sinema dünyası ile tanıştı. Türkiye'nin en iyi yönetmenlerine reklam ve sinema alanında görüntü yönetmenliği yaptıktan sonra rotasını yönetmenliğe çevirdi. 2009 yılından beri kariyerine yönetmen olarak devam etmektedir. Kariyerine uzun metraj filmler, belgesel filmler ve yüzlerce reklam filmi sığdırmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Gazete Ne Haber


İBB Sarıyer'in 60 Yıllık Tapu Sorununu Çözmek İçin Düğmeye BastıÖnceki Haber

İBB Sarıyer'in 60 Yıllık Tapu Sorununu Ç...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldiSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başk...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar