Beypazarı
target english

MSB'den Bilgilendirme Toplantısı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MSB'den Bilgilendirme Toplantısı
Abone ol
Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar, terörle mücadele ve gündemdeki diğer önemli konulara ilişkin basın bilgilendirme videosu hazırlandı. Hazırlanan videoda şu bilgilere yer verildi:

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar, terörle mücadele ve gündemdeki diğer önemli konulara ilişkin basın bilgilendirme videosu hazırlandı. Hazırlanan videoda şu bilgilere yer verildi:

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

Geçtiğimiz bir ay içerisinde PKK/KCK TÖ mensuplarının; yurt içine geçişini kısıtlamak, yurt içinde/dışında barınmasını engellemek ve eylem kabiliyetini yok etmek maksadıyla; yurt içinde 5’i büyük çaplı, 8’i orta çaplı, yurt dışında 2 büyük, 6 orta çaplı olmak üzere toplam 21 operasyon icra edilmiştir.

 İcra edilen operasyonlar neticesinde son bir ayda yurt içinde 46, yurt dışında 61 olmak üzere toplam 107 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Teröristler tarafından kullanılan 139 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir.

Diğer yandan, Irak Merkezi Yönetimi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında 09 Ekim’de imzalanan ve PKK’nın Sincar’daki varlığını sonlandırmayı amaçlayan anlaşmanın önemli olduğunu değerlendiriyor ve destekliyoruz.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak karşılık verilmektedir.

PKK/PYD-YPG terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde çok sayıda; silah, mühimmat ve yasa dışı malzeme ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

Ayrıca, 2020 yılı içerisinde Suriye hudut hattında 14 tünel tespit edilerek, bir daha kullanılamayacak şekilde imha edilmiştir.

Sınır Fiziki Güvenlik Tedbirleri kapsamında; Suriye sınırında 832 Km. İran sınırında ise 139 km olmak üzere toplam 971 km Modüler Beton Duvar (MBD) inşa edilerek hudut emniyet tedbirleri artırılmıştır.

SURİYE

FKH/ZDH/BPH alanlarında Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından, Suriyeli kardeşlerimizin huzur ve güvenliği ile hudutlarımızın emniyetinin sağlanması maksadıyla faaliyetlerimiz büyük bir özveri ve kararlılıkla sürdürülmektedir.

Türkiye İdlib’te;

- Barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik 5 Mart 2020’de yapılan mutabakat çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirmekte,

- Ateşkesin muhafazası, masum insanların gönüllü, güvenli ve saygın şekilde evlerine dönebilmeleri ve,

- Yeni bir insanlık dramının yaşanmaması için gereken gayreti göstermeye devam etmektedir. 

 Bu kapsamda, RF ile koordinasyon ve işbirliği de sürdürülmektedir. 

AZERBAYCAN

Azerbaycan’daki gelişmelerle ilgili olarak; bilindiği üzere,  Ermenistan, 27 Eylül 2020’de başlattığı acımasız saldırılarına,  10 Ekim’de ilan edilen ateşkese rağmen, doğrudan sivilleri ve yerleşim yerlerini hedef almak suretiyle devam etmektedir.

Ermenistan’ın anlaşmalarla yasaklanmış silah ve mühimmat kullanarak, masum sivilleri, sivil yerleşim yerleri ile kamu binalarını hedef alması aleni olarak savaş ve insanlık suçudur.

Hedef gözetmeyen bu saldırılar esnasında, şu ana kadar 50’ye yakın Azerbaycan’lı sivil hayatını kaybetmiş, 300’e yakın sivil yaralanmış, binlerce ev ve kamu binası kullanılamaz hale gelmiştir.

Ermenistan, bu saldırılarıyla bir kez daha bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu göstermiştir.

Diğer yandan, Ermenistan’da PKK /YPG’lilerin varlığına ilave olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bir Korgeneralinin bölgede olduğu ve Ermeni milisleri, PKK/YPG terör örgütü mensuplarını ve farklı ülkelerden paralı askerleri eğittiği bilgileri mevcut-tur.  

Bölgede barış ve istikrar için, Ermenistan bu terörist ve paralı askerleri geri gön-dermeli, saldırılarına ve Azerbaycan topraklarındaki haksız işgaline son vermelidir.

Azerbaycan meşru müdafaa hakkı kapsamında, kendi halkını ve toprak bütünlüğü-nü korumak ve vatan topraklarını Ermeni işgalinden kurtarmak maksadıyla kendi topraklarında başlattığı harekâtı başarıyla sürdürmektedir.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişki, gerçek kardeşlik ilişkisidir. Bu kardeşlik bizim için vazgeçilmezdir. Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin haklı davasında bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da yanlarında olacağız. 

Öz topraklarını Ermeni işgalinden kurtarırken şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili olarak, Oruç Reis Araştırma gemimiz 12 Ekim’den itibaren, kıta sahanlığımız içerisinde daha önceden belirlenen program dahilinde faaliyetlerine yeniden başlamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren tüm sismik araştırma ve sondaj gemilerimize refakat ve koruma görevine devam edilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir.

Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’den adeta dışlanarak bölgedeki doğal kaynakların paylaşılmasına yönelik girişimler kesinlikle kabul edilmeyecektir.

NAVTEX

Son dönemde kamuoyunun gündemine gelen NAVTEX mesajlarına ilişkin ola-rak; bu mesajlar, seyir tehlikelerinin denizcilere ulaştırılmasını sağlayan bir seyir emni-yet hizmetidir.  Bu hizmet, dünya üzerindeki 21 ayrı seyir bölgesinde uydu haberleşme sistemleri ve yer istasyonları ile sunulmaktadır.

2009 yılında deklare ettiğimiz NAVTEX Servis sahalarımız dâhilindeki seyir uyarılarını; Samsun, İstanbul, İzmir ve Antalya’da bulunan dört istasyondan Türkçe ve İngilizce olarak yayınlamaktayız.

Ancak bazı yayınlar, Yunanistan ve GKRY tarafından, uluslararası hukuka aykırı bir takım mesnetsiz iddiaları desteklemek maksadıyla, Türk NAVTEX servis sahası yet-kisindeki bölgeleri de kapsayacak şekilde sistemin amacının dışında yapılmaktadır.

Bu gibi durumlarda, bölgede yetkili NAVTEX istasyonumuz tarafından, düzeltici ve ikaz edici nitelikte NAVTEX’ler yayınlanmaktadır.

Bu çerçevede, NAVTEX servis sahamız içerisinde uluslararası hukuka uygun olarak denizde can ve mal emniyetine yönelik sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz.

COVID İLE MÜCADELE

Salgınla mücadelemiz TSK’nın harekât, tatbikat ve eğitim ile tüm diğer faaliyetlerine ara vermeden ve Kovid-19 tedbirlerine sıkı bir şekilde uyarak sürdürülmektedir.

TATBİKAT

Bu çerçevede Millî ve Çok Uluslu tatbikatların icrasına salgından etkilenmeden devam edilmektedir.

Bu kapsamda; 17-27 Ekim tarihleri arasında, mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmek amacıyla, İzmir Körfezi’nde, NATO Deniz Mayın Grubu, Romanya, Bulgaristan ve ABD unsurlarının katılımıyla, ev sahipliğimizde Nusret Tatbikatı icra edilecektir.

18-21 Ekim tarihleri arasında Polatlı’da, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla Ateş Serbest Faaliyeti icra edilecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan silah ve sistemlerle gerçek mühimmatın da kullanılacağı eğitimlerle, silah sistemlerimizin etkinliğinin, ateş gücünün, personelimizin yüksek eğitim seviyesinin ve kuvvetler arası koordinasyonun ortaya konulması hedeflenmektedir.

26 Ekim – 06 Kasım tarihleri arasında ise Konya’da, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel K.lığı unsurlarının katılımıyla, tehdit altında personel kurtarmaya yönelik Millî Anadolu Ankası Tatbikatı icra edilecektir.

Silahlı Kuvvetlerimizin harbe hazırlık durumunu en üst seviyede idame etmek, her yönüyle etkinliğini, caydırıcılığını ve saygınlığını sergilemek maksadıyla Millî ve Çok Uluslu tatbikatların icrasına devam edilecektir.

MSÜ

Üstün nitelikli subay ve astsubaylarımızın yetiştiği Millî Savunma Üniversitesinin, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı faaliyetlerine salgınla mücadele tedbirlerine dikkat edilerek başlanmıştır. 

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ ile mücadele ilgili kurumlarla koordineli olarak; yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu kapsamda yürütülen soruşturmalar neticesinde;  15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne, toplam 20.312 personel Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilmiştir. 4.682 personel hakkında ise adli ve idari süreç devam etmektedir.

Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki dönemde de dosta güven, düşmana korku veren yüksek eğitim seviyesini idame etmek ve geliştirmek, sahip olduğu imkân kabiliyetleri ve ateş gücünü caydırıcı bir biçimde ortaya koymak, dost ve müttefik ülkelerle askeri işbirliğini ve birlikte harekât icra edebilirliğini güçlendirerek geliştirmek maksatlarıyla yurtiçindeki ve yurtdışındaki faaliyetlerini sürdürecek, bölge ve dünya barışına değerli katkılar sunmaya devam edecektir.


Bakanı Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran İle İstanbul’da Bir Araya GeldiÖnceki Haber

Bakanı Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Andr...

Kılıçdaroğlu Adım Adım İktidara Projesi Tanıtım ve İlk Eğitim Toplantısı'nda KonuştuSonraki Haber

Kılıçdaroğlu Adım Adım İktidara Projesi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar