Beypazarı
target english

Murat Emir'den Ankara Resim ve Heykel Müzesine yönelik iddialar

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Murat Emir'den Ankara Resim ve Heykel Müzesine yönelik iddialar
Abone ol
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ankara Resim ve Heykel Müzesine yönelik bazı iddiaları gündeme getirdi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ankara Resim ve Heykel Müzesine yönelik bazı iddiaları gündeme getirdi.

CHP'li Emir, müzede çok değerli sanat eserlerinin yer aldığını ifade ederek, "Buradaki bazı eserlerin envanterde olmadığı, çalındığı, kopyası bırakılarak aslının alındığı ve ilgililerin bu duruma seyirci kaldığına" yönelik iddialar bulunduğunu söyledi.

Bu konuyu mercek tuttuklarını anlatan Emir, Müzeye ilişkin 2007 tarihli son raporda 3 bin 559 sanat eserinin eksiksiz yer aldığının belirtildiğini aktardı.

CHP'li Emir, elindeki belgeleri göstererek, daha sonraki dönemde envanterde kayıtlı 493 sanat eserinin Müzede bulunmadığına yönelik bir rapor bulunduğunu dile getirdi. Bunun üzerine oluşturulan bir komisyonun bazı eserlerin envanterde bulunmadığına yönelik rapor hazırladığını belirten Emir, "Resim ve Heykel Müzesi envanterindeki 302 eserin nerede olduğu bilinmiyor. Bu sanat eserleri bizim milli değerlerimiz, çok önemli sanatçılarımızın paha biçilemeyecek eserleri." diye konuştu.

Murat Emir, söz konusu komisyon üyelerinin aldıkları ücretlerden yola çıkarak ortalama 20 saat çalıştıklarını tespit ettiklerini belirterek, "Ortalama 20 saat çalışmış ve 'eserleri bulamadık' demişler. O günkü bakan da eserler bulunamayınca hiç bir şey yapmamış." ifadelerini kullandı.

7 Kasım 2019'da Kültür ve Turizm Bakanlığına iletilmek üzere Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdiklerini anlatan Emir, "Hala bir cevap verilmedi. Muhtemelen verecek cevapları yok." dedi.

Emir, "Kültür ve Turizm Bakanını duyarlılığa davet ediyorum. Bu sanat eserleri neredeyse mutlaka bulunacak. Olması gerektiği gibi Müze koleksiyonuna tekrar katılacak." sözlerini sarf etti.


Hakurk'tan acı haber 1 ŞehitÖnceki Haber

Hakurk'tan acı haber 1 Şehit

MHP'li Aycan: Termik Santralde 115 şoför işten atılmış durumdaSonraki Haber

MHP'li Aycan: Termik Santralde 115 şoför...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar