Beypazarı

Oğuz Tansel 2020 Çocuk Yazını Ödülü Sahiplerini Buldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Oğuz Tansel 2020 Çocuk Yazını Ödülü Sahiplerini Buldu
Abone ol
Oğuz Tansel 2020 Çocuk Yazını Ödülü sahiplerini buldu. "Bilkent Üniversitesi Oğuz Tansel  Türk Edebiyati  Merkezi"nin düzenlediği tören çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Töreni sinema ve tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer sundu. Ödülü  kazanan Doç. Dr. Ebru Güzel ve Dr. Esra Uslu  birer teşekkür konuşması yaptılar.

Oğuz Tansel 2020 Çocuk Yazını Ödülü sahiplerini buldu. "Bilkent Üniversitesi Oğuz Tansel  Türk Edebiyati Merkezi"nin düzenlediği tören çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Töreni sinema ve tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer sundu. Ödülü  kazanan Doç. Dr. Ebru Güzel ve Dr. Esra Uslu  birer teşekkür konuşması yaptılar.

Üç Kanatlı Masal Kuşu OĞUZ TANSEL Öz Türkçe ’ye olan tutku düzeyindeki sevgisiyle görkemli bir şiir dili yaratmıştır. 1940 kuşağının lirik ve özgün sesi, Salâh Birsel’in tanımıyla: “Doğa vurgunu, dağlarda duman duman ormanlardan, karlı uçurumlarda mavi sabahlardan geçip giden” Oğuz Tansel’i anılarda yaşatmak, Atatürkçü ve devrimci kişiliğini, düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla verilen Oğuz Tansel Yazını Ödülü bu yıl çocuk yazını dalında verildi.

Seçici kurulda Adnan Binyazar, Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, İlhan Gülek, Prof. Dr. Sedat Sever (Başkan) ve Metin Turan  görev aldı.

Yoğun bir ilgi gören Oğuz Tansel Çocuk Yazını Araştırma Ödülü'ne bu yıl çok değerli eser sahipleri başvurdu. Bu nedenle, her yıl sadece tek bir esere verilen ödül; seçici kurulun önerisi üzerine bu yıl bir kitap ve bir dosya olmak üzere iki esere verildi.

Çocuk ve gençlikkültürüne, edebiyatına bilimsel ve özgün yaklaşımları nedeniyle Doç. Dr. Ebru GÜZEL’in, “Eşikteki Çocuk#tween” adlı yapıtı ve Dr. Esra USLU’nun, “Ödüllü Çocuk ve Gençlik Kitaplarında Toplumsal Bir Sorun Olarak Grup Düşmanlıkları: Kalıpyargı, Önyargı, Ayrımcılık” adlı doktora çalışması oybirliğiyle  ödüle değer bulundu. Bilkent Üniversitesi Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği ödül töreni 4 Temmuz 2020 Cumartesi 20:30’da ZOOM çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Töreni sunan sinema ve tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer Oğuz Tansel’den  “Uyanış”, “Doğa Üstüne” ve “Mayıs Yağmuru” başlıklı şiirleri yorumladı.

Törende Doç. Dr. Mehmet Kalpaklı, Yalvaç Ural, Metin Turan ve Tansel ailesi adına Prof. Dr. Aysıt Tansel birer konuşma yaptı.

Bunun ardından, ödülü kazanan Doç.Dr. Ebru Güzel ve Dr. Esra Uslu birer teşekkür konuşması yaptılar.  

Tören Gürkan Gültekin’in gerçekleştirdiği klasik gitar dinletisi ile son buldu.

Bilkent Üniversitesi Oğuz Tansel Türk Edebiyatı  Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği töreni Folklor/Edebiyat Dergisi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği,Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı ve Ankara Aydınlığı Girişimi'nin desteklediği bildirildi.


Yasa Dışı Avcılık Faaliyetlerine 6 Milyon 550 Bin Lira Para Cezası UygulandıÖnceki Haber

Yasa Dışı Avcılık Faaliyetlerine 6 Milyo...

İBB Şirketleri Fortune Türkiye İlk 500'deSonraki Haber

İBB Şirketleri Fortune Türkiye İlk 500'd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar