Beypazarı
target english

Özgür Özel: Geniş Tabanlı Gerçek İşsizlik Oranı Yüzde 30,1'e Dayandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Özgür Özel: Geniş Tabanlı Gerçek İşsizlik Oranı Yüzde 30,1'e Dayandı
Abone ol
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Barolara ilişkin kanun teklifinin, Genel Kuruldaki görüşmeleri sırasında baro başkanlarının Kuğulu Park'ta beklediklerini anımsatan Özel, "Sürekli 4 milletvekilimiz oraya gidip onlara katkı sağlıyorlar. Bugün ben de ziyaret ettim. Gördüğüm tablo Türkiye ve Başkent için utanç tablosudur." diye konuştu.

CHP'nin, barolara ilişkin teklife karşı mücadelesini sürdüreceğini belirten Özel, teklifin yasalaşmasıyla birlikte hiç vakit kaybetmeden yürütmeyi durdurma talebinde bulunacaklarını bildirdi. Özel, "Anayasa Mahkemesinin bu düzenlemeyi iptal etmesini ümit ediyoruz. Başka karar ne hukukla ne vicdanla bağdaşmaz." diye konuştu.

Hendek'te ikinci havi fişek faciasında üç askerin şehit olduğunu anımsatan Özel, bu mühimmatın taşınma kararının, "cinayet vasfında" olduğunu öne sürdü.

Özel, "Yerinde soğutma ve imha yapılması gerekirdi. İlla taşıma kararı aldıysanız uzaktan kumanda edilen bir araçla taşınması gerekirdi. Uzmanlık dışı görevlendirmeyle üç askerimizin canına kastettiler. Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız. Milletimiz enkaz altında oradaki çalışan emekçilerin kurtulmasını beklerken, fabrika sahibinin itibarını kurtarmaya çalışanları hatırlayalım. Taziye olacaksa aileye, kaymakama, valiye, varsa sendikaya yapacaksın. Fabrika sahibine yapılırsa, bu, bir nolu şüpheliyi koruma ve kollamadır." değerlendirmesini yaptı.

Fabrikanın, üç ay önce denetlendiğinin söylendiğini aktaran Özel, "Madem denetlendi, niye bu fabrika yanardağ gibi patladı? Bu açıklama, iş güvenliği ve denetim mekanizmasının ne kadar eksik, aksak, işlevsiz, faciaları önlemede ne kadar etkisiz olduğunu gösteriyor." dedi.

TÜİK'in, bütün dünyada işsizlik rakamları artarken işsizliği sadece Türkiye'nin azalttığını iddia edecek kadar "gülünç duruma düştüğünü" öne süren Özel, geçen yıl nisanda yüzde 13 olan işsizliğin, bu yıl 12,8'e düştüğünün açıklandığını hatırlattı. Özel, "Geçen yıl çalışan sayısı nisanda 28 milyon 199, bu yıl nisanda 25,6 milyona düşmüş. Yani arada 2,5 milyondan fazla kişi artık çalışmıyor ama işsizlik rakamı da düşüyor. Türkiye'de geçen yıl iş gücü sayısı 32 milyon, bu yıl 29 milyon. 3 milyon kayıp var." ifadelerini kullandı.

Özel, geniş tabanlı gerçek işsizlik oranının yüzde 30,1'e dayandığını öne sürdü.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, baro başkanlarını Meclis'e davetiyle ilgili bir soru üzerine Özgür Özel, "Gözlerinin önünde öldürdükleri adaletin, defin törenine davet ediyor. Konuşmadıkları yerde ne işleri var baro başkanlarının." diye konuştu.


Bir Hakemin Koronavirüs Testi PozitifÖnceki Haber

Bir Hakemin Koronavirüs Testi Pozitif

2020 Yılı Hac Erteleme Vazgeçme Para İade İşlemleri Başvurusu 13 Temmuz'da BaşlıyorSonraki Haber

2020 Yılı Hac Erteleme Vazgeçme Para İad...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar