Beypazarı
target english

Özkoç: Borcu Ötelemek Destek Anlamına Gelmiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Özkoç: Borcu Ötelemek Destek Anlamına Gelmiyor
Abone ol
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.

MİT mensuplarının ifşa edilmesi davasında tutuklu yargılanan gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'ın tahliye edilmesine yönelik değerlendirmede bulunan Engin Özkoç, "Bu gazeteci arkadaşlarımız, toplum vicdanında masumlar. Bu cezaları almaları gerekmiyor. Herhangi bir delil yok. Adalet doğru işlemiyor. Gazeteciler zulüm altında, baskı altında. Ülkede, haktan, hukuktan, adaletten bahseden herkes, kendilerini eleştirdikleri için cezaevlerinde tutuluyorlar." ifadelerini kullandı.

Müyesser Yıldız'ın da bu isimlerden biri olduğunu ve toplum vicdanında masum olduğunu savunan Özkoç, Yıldız'ın bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istedi.

Pandemi, ekonomi ve eğitim konularında felakete doğru gidildiğini iddia eden Özkoç, salgının doğru yönetilemediğini ileri sürdü. Özkoç, borcu ötelemenin destek anlamına gelmediğini, bunun insanların üzerine daha fazla yük olduğunu savundu.

Açıklanan işsizlik rakamlarına inanmadıklarını belirten Özkoç, "Buna göre 150 bin kişi işsizlikte artış göstermiş. Genç işsizlik ise yüzde 28'i aştı. Her dört gençten birisi işsizken, şimdi üç gençten birine indi. İstihdamda bir yılda 2 milyon kayıp var. İstihdamda 2 milyon kayıp varken, işsizlik rakamı nasıl oluyor da 150 bin artıyor?" diye sordu.

Milli Eğitim Bakanlığının özel okullara 5,78 milyar lira destek sağladığını kaydeden Özkoç, "Bakanlık'ın 2020 bütçesi ise 5,6 milyar lira. Bakanlık'ın bütçesinden özel okullara harcanan para, Bakanlık'ın yatırım bütçesinden daha fazla. Yoksul öğrencilere ne olacak? Onlara neden destek verilmiyor? Milli Eğitim Bakanlığı, 'Hazine'den yeterli desteği alamadığımız için gerekli tedbirleri almakta gecikiyoruz.' diyor. Para var. Fatih Projesi'ne 8,5 milyar lira para ödendi. Özel okullara 5,78 milyar lira destek sağlandı. 3,4 milyar lira Fatih Projesi'ne harcandı. Geriye 5,1 milyar kaldı. Şimdi soruyorum, bu para nerede?" ifadelerini kullandı.

Özkoç, 3 milyon 37 bin öğrencinin internetinin bulunmadığını, 759 bin öğrencinin televizyonu olmadığını belirterek 7 milyon 300 bin öğrencinin EBA'dan yararlanamadığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve CHP Grup Başkanvekilleri olarak Giresun ile ilgili hazırladıkları kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunacaklarını ifade eden Özkoç, afet yasasındaki bütün eksikliklerin giderilmesini istediklerini anlattı.


TBMM Başkanı Şentop Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçisini Kabul EttiÖnceki Haber

TBMM Başkanı Şentop Kuzey Makedonya Anka...

Türkkan: Ekonomi ve Koronavirüs Salgınının Konuşulmasını Engellemek İçin Yapay Gündemler OluşturuluyorSonraki Haber

Türkkan: Ekonomi ve Koronavirüs Salgının...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar