Beypazarı
target english

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı Verilen Cezaları Paylaştı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
RTÜK Üyesi İlhan Taşçı Verilen Cezaları Paylaştı
Abone ol
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi İlhan Taşçı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in “Ben geldiğim günden beri bana kimse talimat vermedi” sözlerine yanıt verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi İlhan Taşçı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in “Ben geldiğim günden beri bana kimse talimat vermedi” sözlerine yanıt verdi. Taşçı, RTÜK’ün 01.01.2019 ile 15.05.2020 tarihleri arasında televizyon kanallarına uyguladığı yaptırım kararlarını açıklayarak “RTÜK muhalifleri cezalandırıyor’ dedi.

Taşçı’nın paylaştığı diğer verilere göre ise RTÜK, söz konusu tarihler arasında Halk TV’ye 10 kez idari para cezası, toplam 12 program için 3 kez yayın durdurma cezası verdi. RTÜK, TELE 1 kanalına ise 8 kez idari para cezası, toplam 10 program için 3 kez yayın durdurma cezası verdi. FOX kanalı için 7 kez idari para cezası uygulayan RTÜK, toplam 3 program için ise 1 kere yayın durdurma cezası verdi. RTÜK, KRT Televizyonu’na ise 3 kez idari para cezası, 2 program için 1 yayın durdurma cezası verdi.

Taşçı, bu verileri sosyal medya hesabından “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kendisine kimsenin talimat vermediğini ama Cumhurbaşkanının talimatını emir telakki edeceğini açıkladı. Talimat almadığını söylediği dönemki muhalif kanallara verilen cezaların tablosu bu! Bir de talimat aldığında yapacaklarını siz düşünün…” ifadeleri ile paylaştı.

İlhan Taşçı Kimdir?

İlhan Taşcı, 1975 yılında Konya-Cihanbeyli’de doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirdi. Gazeteciliğe Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı.

Newyork’ta 11 Eylül 2001 tarihindeki İkiz Kuleler saldırısını düzenlediği ileri sürülen El Kaide’nin Türkiye’deki parasal kaynak ve bağlantılarına ilişkin haberleriyle 2001 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği “Gazetecilik Başarı” ödülüne değer görüldü.

Üst düzey bürokratların da adının karıştığı milyonlarca dolarlık akaryakıt kaçaklığına ilişkin haberleriyle 2005 yılında Bülent Dikmener Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

İlhan Taşcı, Türkiye'nin geniş bir alanında istihbarat çalışması yapmak üzere kurulması öngörülen gizli bir örgütün kurulma hazırlığı ve örgütün harcamalarının örtülü ödenekten karşılanması planlarına ilişkin “Kaçakçılıkta Özel İstihbarat Örgütü” haberleriyle de 2005 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından başarılı gazeteci ödülüne değer görüldü.

İlhan Taşcı, İsmailağa ve Fethullah Gülen cemaatlerine yönelik soruşturmaların siyasi baskılarla durdurularak, dosyaların sümenaltı edilişine ilişkin “Cemaate dokunulamadı” haberleriyle de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen 2009 yılı Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı ödülüne siyasi haber dalında layık görüldü.

Kitapları ve yazılarıyla Türkçe’ye katkılarından dolayı Dil Derneği tarafından 2017’de Onur Ödülüne değer görülen İlhan Taşcı’nın inceleme ve araştırma kitapları arasında; Maskesiz Soygun (15. Basım 2011), Babam Sağ Olsun (5. Basım, 2011), Telekulağın Duydukları (2. Basım, 2009), Cüppeli Adalet (8. Basım 2011), İlahi Adalet (6. Basım 2011) yer alıyor. 2012 yılında yayımlanan Ömrümün Son Hükmü, İlhan Taşcı’nın ilk romanıdır. 2013 yılında mahkemelerde ifade veren gizli tanıkları mercek altına aldığı Kim Bu Gizli Tanıklar, Ne Anlatıyorlar Gizli Tanıdık; 2014 yılında ise yasadışı telefon dinlemelerini irdelediği Paralel Hat kitabı yayımlanmıştır.

İlhan Taşcı, BBC Türkçe servisinin Ankara muhabirliğini yaparak, siyasi analizler yazdı. Taşcı, Halk TV’de de haftalık programlar hazırlayıp, sundu.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından her yıl gerçekleştirilen “Araştırmacı Gazetecilik” kursunda eğitmen olarak görev aldı. TRT Ankara Radyosu’nda yayımlanan Gündem isimli programda haftalık programda haftalık yorumlar yapan İlhan Taşcı, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesidir. Çınar Tümer isminde bir oğlu vardır. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kontenjanından 16.10.2017 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda yapılan seçim sonucunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeliğine seçilmiştir.


Bakan Süleyman Soylu Jandarma Harekat Merkezi'nde Bölgelerin Son Durumunu DeğerlendirdiÖnceki Haber

Bakan Süleyman Soylu Jandarma Harekat Me...

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç'tan RTÜK İçin Yazılı Soru ÖnergesiSonraki Haber

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan K...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar