Beypazarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Aytaç Yalman Açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Meclis’te düzenlenen Koronavirüs Oturumu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle ölen üçüncü kişinin eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman olduğunu ve Yalman’ın yakınındaki kişilerin karantinaya alındığını açıkladı.

Meclis’te düzenlenen Koronavirüs Oturumu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle ölen üçüncü kişinin eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman olduğunu ve Yalman’ın yakınındaki kişilerin karantinaya alındığını açıkladı.

‘PENCERE DÖNEMİ OLDUĞU SÖYLENİYOR’

Koca, Yaman’ın koronavirüsü nedeniyle öldüğünün nasıl tespit edildiği hakkında şunları söyledi: 

“Sayın Paşamız Aytaç Yalman Paşa'nın vefatıyla ilgili net ifade etmek istiyorum. Eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra da ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test de negatif çıkıyor. Fakat klinik bulgusu, özellikle giderek de yaygınlaşınca; akciğer ve benzeri KOAH Olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi olmak üzere, herkes taranıyor. Testleri pozitif çıkanlar oldu, ne zaman dün? Bu durumda böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup, üç gün sonra negatif olan, yedi gün sonra pozitif olan vakamız da var. Biz bunu yeni tanıyoruz. Bir pencere dönemi olduğu söyleniyor.”

‘HAYATINI KAYBEDEN VAKA SAYIMIZ ÜÇ KİŞİ OLMUŞ OLDU’

“Böyle bir vakada bile erken dönemde bulaşıcılık, taramaya hızla çıktığımızı, korumaları dahil olmak üzere biz testleri yapıncaya kadar 14 günlük süreyi koruyana kadar hiçbir şekilde temas etmeyin önlemi aldık. Hayatını kaybeden vaka sayımız üç kişi olmuş oldu.”

‘81 İLDE TARAMA YAPMAK İSTİYORUZ’

“Kitle ilgili önümüzdeki dönemde 36 hızla ilde çalışmaya ve yarın sabahtan itibaren demin bahsetmiştim hızlı antijen kiti testini yaptığımız ve yarın sabah itibariyle de bize teslimi yapılacak olan 15 dakikada hızlı sonuç verebilen kitle de daha yaygın, bütün 81 ilde bu taramayı yapmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde bu taramaları ve testleri çok yoğunlaştırmış olacağız.”

‘FIRSATÇILIK YAPAN FİRMALAR VAR’

“Bunun dışında malzeme konusunda gerçekten fırsatçılık yapan çok firma var ve bu noktada çok kararlı olduğumuzu ama bununla birlikte üretim kapasitemiz yeterli olmakla birlikte gereğini yapacağımızdan emin olun.”


Başkan Soyer'den 60 yaş üstündeki İzmirlilere önemli çağrıÖnceki Haber

Başkan Soyer'den 60 yaş üstündeki İzmirl...

Bakan Koca, TBMM’de Koronavirüs ile Mücadeleye İlişkin Sunum YaptıSonraki Haber

Bakan Koca, TBMM’de Koronavirüs ile Müca...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!