Beypazarı

Sakarya Hendek Havai Fişek Fabrikası Patlaması İçin 3 Bakandan Açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sakarya Hendek Havai Fişek Fabrikası Patlaması İçin 3 Bakandan Açıklama
Abone ol
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasındaki patlama ile alakalı açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasındaki patlama ile alakalı canlı yayında açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahretin Koca: ''4 Vefatımız oldu. Kendilerine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. 5 Hastanemize 97 yaralımız nakledildi. 16 tanesi taburcu edildi.31 yaşında bir vatandaımızın ağır yaralı olarak tedavisi yapılmakta. 

Bunun dışında durumu ciddi olan herhangi bir yaralımız yok. 

Olayın ilk anından itibaren 2 ambulans helikopterimiz, 84 ambulansımız, 18 UMKE timimiz ve 112 Acil ekibimiz dahil olmak üzere AFAD ekibiyle birlikte olay yerine hızla ulaşıp hizmet etmiş oldular.

Ben bütün milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. 

Ekip olarak olayın bundan sonraki sürecini de burada tamamen bütün vatandaşlarımızın durumlarını netleşene kadar kalacağımızı söylemek istiyorum.

Milletimizin başı sağolsun. Rabbim bu tür afet ve felaketleri yaşatmasın.'' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Kritik Uyarı

Sakarya'daki patlamanın ardından kritik uyarılarda bulunan Sağlık Bakanı Koca ''Bildiğiniz gibi havai fişekte karbondioksit, karbonmonoksit, sülfürdioksit gibi gazlar bulunuyor. Bu nedenle özellikle, tansiyon, solunum sıkıntısı vb riskli hastalar için önemli olabileceğini düşünüyoruz. Meteorolojik tahminlere göre, özellikle yakın bölgenin ilk 12 saatinin önemli olduğunu bu anlamda maskeli olunmasını, mümkün mertebe dışarı çıkılmamasını, ev, kapı ve pencerelerin biraz daha kontrollü açılmasını öneriyoruz.'' dedi.

Farbikada 186 çalışan olduğunu belirten Koca: ''Şu an 100 kişiye ulaştığımızı biliyoruz, 20 kişinin işe gelmediğini biliyoruz. 15 hatta 20 ye yakın kişinin sahadan erken dönemde ayrıldığını biliyoruz. Onlara ulaşılmaya çalışılıyor.'' dedi.

45 kişiden haber alınamadığı sorusuna Bakan Koca ''Evet'' cevabını verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: ''Sayın Bakanımız açıklamaları yaptı. Hem soğutma çalışmaları, hem enkazdaki diğer çalışmalar devam etmektedir. Onun üzerine söyleyebilecek bir değerlendirme yok. Bütün ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. 

Aynı zamanda sayın başsavıcmızın da kontrolünde ve denetiminde elbette ki patlamanın nerede, nasıl meydana geldiğine yönelik çalışmalar da soğutma çalışmaları bittikten sonra değerlendirilip kamu ile paylaşılacaktır. Geçmiş olsun.'' dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: ''Vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yarılılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bütün çalışanlarımızın ailelerini tek tek ziyaretlere başladık. Gerek sosyal yardımlar, gerek sosyal hizmetlerle yanlarındayız. Rabbim bu tür afetlerden milletimizi muhafaza eylesin, bir daha yaşatmasın.'' dedi.

 

 


Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Güler Libya’daÖnceki Haber

Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. G...

İBB 250 Bin Karbon Kredisi Daha SattıSonraki Haber

İBB 250 Bin Karbon Kredisi Daha Sattı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar